Müzikonair Orhan Gencebay: Türk Müziğini Bozuyorsun Diye İdamımı İstediler | Müzikonair
MüzikMüzik HaberVitrin

Orhan Gencebay: Türk Müziğini Bozuyorsun Diye İdamımı İstediler

Orhan Gencebay, ''Türk müziğini bozuyorsun' diye idamımı bile isteyenler oldu'' dedi.

Orhan Gencebay Günaydın’dan Tuba Kalçık’a verdiği röportajda TRT’de yasaklı olduğu yıllar hakkında konuştu. Haksızlıklara uğradığını dile getiren Gencebay, ”Türk müziğini bozuyorsun’ diye idamımı bile isteyenler oldu” dedi.

Gencebay, ”1930’larda Türk müziği konservatuvarı kurulması gerekirken Batı müziği devlet konservatuvarı kuruldu. Müziğimiz radyodan bile yasaklandı. Batı yanlısı olanlar o dönem çok baskındı. O yıllarda müziğimiz için yapılması gerekenler yapılamadığı için müziğimiz hak ettiği değeri göremedi ve gelişemedi. Her toplum kendi ürettiği değerleri koruyarak evrensel zenginliğe katkıda bulunmalı. Ama bunu kendi kimliğimizi koruyarak ve geliştirerek yapmalıyız yoksa asimile oluruz. Kalıplaşmış fikirler müziğimizde gelişmeyi engelledi. İşte ben buna isyan ettim” açıklamasını yaptı.

Müzik dünyası tarafından dışlandığını söyleyen usta müzisyen, ”1973 yılında bir panelde “Türk müziğini bozuyorsun” diye idamımı bile isteyenler oldu. Ben de “Müziğimizi ben değil, bozsa bozsa Batı müziği bozmuştur, asıl sizin bu geri kalmış fikirlerinizin idam edilmesi gerekir” dedim. Çok haksız bir suçlamaydı.” ifadeleriyle dikkat çekti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)