RöportajlarSanatçı Röportajı

Osman Kaya: Popüler Olan Neyse Herkes Onu Yapmak İçin Sıraya Giriyor

Eskisi Gibi isimli yeni şarkısıyla kısa sürede geniş bir hayran kitlesine ulaşan Osman Kaya ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba Osman Bey yeni şarkınız öncelikle hayırlı olsun dinledik bizlerde oldukça beğendik siz nasıl geri dönüşler aldınız?

Merhabalar Sevtap Hanım öncelikle röportaj için müteşekkirim . Müzikonair’e sevgilerimi sunarak giriş yapmak isterim.

“Eskisi Gibi” ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Şarkının hızlıca dile dolanması ve akılda kalması çok hoşumuza gitti. Şarkımız kısa zamanda ulusal radyoların beğenisini topladı. Çıktıktan 3 hafta sonra listede ilk 45’te yer alması bizi çok mutlu etti açıkcası. Sevgili Radyo Pr Danışmanım Refik Sarıöz’e de sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim.

Müziğe ilginiz nasıl ve ne zaman başladı bu yolculuğunuzu sizden dinlemek isteriz?

Müziğe ilgim küçük yaşlarda başladı. Babam ve abimde müzisyen olduğu için etkileşim hızlıca oldu , bende çok sevdim ve bağlandım. Küçük yaşlarda org çalmaya başladım . Bilirsiniz düğünler bir çok sanatçının hikayesinde vardır.10 yaşındayken rahmetli babam ile düğünlere giderek o sosyolojiyi yakından deneyimlemiş oldum . İyi ki de olmuş diyebilirim çünkü büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Lisede Güzel Sanatlar ve ardından üniversitede Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı bölümlerini tercih ederek müziğin bilimini , tarihini ve teorisinide edinmiş oldum.İstanbul’da birçok sanatçıya sahnesinde eşlik ettim ve şu anda yine eşlik etmekteyim. Müziğin her hücresi benim için ayrı bir zevk ve öğreti içeriyor. İnsanın da gayesi kendini geliştirmek olduğu için bu çerçevede olmak beni tamamlanmış hissettiriyor.

Şarkı ve klip süreci nasıl geçti? O süreçte kimlerle çalıştınız?

Şarkı süreci sevgili dostum, yoldaşım, ortağım Ramazan Baş ile gerçekleşti. Eskisi Gibi’nin sözü, müziği ve aranjesi “Ramazan Baş” a ait. Kendi stüdyolarımızda kaydettik. Şarkının mix ve masteringini Özgür Yurtoğlu yaptı.

“Eskisi Gibi” daha önce çıkması planlanan bir şarkıydı fakat yaşadığımız üzücü deprem felaketi bizi derinden etkilediği için erteleme kararı aldık bence bu karar yerinde de oldu. Hayatını kaybeden insanlarımızıda rahmetle anıyoruz. Klipte sevgili dostum , yönetmenim “Mehmet Hoşnut” ile çalıştık. Klibimiz Ünye’de “Mavi Marin Otel” de çekildi. Onlara da teşekkürlerimi sunmak isterim. Bizi çok güzel ağırladılar.

Bundan sonra bizleri ne gibi sürprizler beklemekte bir sonraki single çalışmanızı ne zaman müzikseverlerle buluşturmayı düşünüyorsunuz ?

Allah bize sağlık verdiği sürece bolca sürpriz var diyebilirim. Çünkü aldığımız geri dönüşler ve bu zamana kadar biriktirdiğimiz hikayeler doğrultusunda yolumuz uzun gibi gözüküyor. Çevremizden de destek görmek bizi mutlu ediyor. Üçüncü şarkı Birkan Şener & Gökçer Turan proje albümünden olmasını ön görüyoruz üzerinde çalışıyoruz. Haziran ayında dinleyicelerle buluşturmak için çalışıyoruz. Gerçekten çok keyifli bir iş olacak . “Gökçer Turan ve Birkan Şener “ ülkenin ciddi ve önemli müzisyenlerinden. Onlarla birlikte bir proje de var olmakta beni çok mutlu ediyor. Harika bir iş olacağından hiç şüpheniz olmasın. Ardından yine başka çalışmalarla durmadan dinleyicilerimizle buluşmak için sabırsızlanıyoruz.

Müzik kariyer hedefinizi anlatabilir misiniz bize?

Müzik kariyerimi başından beri planlar üzerine kurmadım. Daha çok zaman içerisinde bazı şeyler ışık buldu diyebilirim. Benim için ‘müzisyen’ diye bir kavram var. Müzisyen şarkı da söyler enstruman da çalar ayrım yapmıyorum. Yurt dışında ve ülkemizde bunun birçok örneği var. Hedefim yıllardır enzimlediğim, biriktirdiğim şeyleri müziğimle birleştirip sunmak. Sahnede olmayı çok seviyorum onun hazzı benim olmazsa olmazım. Sahnede iyi müzisyenlerle birlikte kaliteli müzik yapmak da dünyanın en güzel hissi bence. Hedefim kaliteli müzik insanlarıyla birlikte dinleyicilerin bize ayırdığı zaman aralığında kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak.

Sektörde kendinize örnek aldığınız ve sevdiğiniz sanatçılar kimler?

Sektör de çok sevdiğim birçok isim var aslında.Müziğin tarzına ve türüne göre çok iyi yorumcu, besteci ve aranjörler var. Ama benim için en özeli “Kenan Doğulu” dur.

Hem besteci, hem yorumcu, birçok türde güzel projelere imza attı. Bunun yanı sıra bitmek bilmeyen sahne enerjisi, muazzam bir ışığı var.  Yani “Kenan Doğulu” benim için çok önemli ve kıymetli bir sanatçı.

Ersay Üner de çok değerli benim için. Birçok türde yapmış olduğu beste, düzenleme ve şarkılar var. Hikayesini sözlerinde çok güzel ve akıcı anlatır ve hikayeye sizi hapseder. Çok kıymetli ve sevdiğim bir sanatçı .

Yorumculuğun dışında söz ve beste çalışmalarınız da var mıdır acaba?

Evet. Tek başıma yazdıklarım var. Değerli kardeşim Ramazan Baş ile beraber yazdıklarımız var  Kendi duygularını ifade etmek, başka insanların hikayesinden esinlenerek yazmak, belki de dalından düşen bir yaprağı yaprakmışçasına hissedip satırlara dökmek oldukça güzel bir his.

Ülkemizdeki müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyada müzik akımları esiyor ve bu rüzgarlar bizi ister istemez yelliyor. Yıllardır da böyle olmuştur. Ben şunu eleştiriyorum; popüler olan neyse herkes onu yapmak için sıraya giriyor. Popüler olandan iyi örnek çıkarmak için uğraşmıyor. Böyle olunca da sanat bir araca dönüşüyor, anlamını yitiriyor. Maddi kaygıların güdüldüğü sadece bir şeye ulaşmak için kullanılar bir araç oluyor. Popüler olanı yapmak yanlış değil ama böylesine seri üretimde kalite kaygısı düşünülmüyor. Çok güzel örnekler var hakkını yiyemem ama yüzlerce birbirinin aynısı işler de var . Bu eleştiri değil, sadece bir yorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz biliyorum. Muazzam bir kültürümüz dolu dolu bir coğrafyamız var. Ne ozanlarımız ne aşıklarımız var. 90’larımız, 80’lerimiz var. Var da var… O yüzden anlatacak, birleştirecek çok hikayemiz olduğunu düşünüyorum. Müzik sektörü ülkemizde çok önemli ve değerli ona özen gösterilmesi ve sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

Röportaj için çok teşekkür ederiz. Son olarak müzikseverlere neler söylemek istersiniz ?

Müzikonair takipçileri ve müzikseverlere bu uzun röportajda değerli zamanlarını ayırdıkları için çok teşekkür ederim  En önemli şeydir aslında zaman Yaptığımız şarkılarda onlara bize ayırdıkları zaman aralığında değerli hissettirmek için her gün çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz. Sağ olsunlar var olsunlar bizi takip etmeye devam etsinler. Hepsini kucaklıyor ve sevgilerimi gönderiyorum.

Röportaj | Sevtap Gül

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.