Diğer RöportajlarRöportajlar

Özgür Aras: Türkiye’nin En Büyük Starı Açık Ara Kenan Doğulu

Ünlü iletişim danışmanı ve yazar Özgür Aras ile yeni projelerinden, sanat camiasından ve edebiyattan ve daha pek çok konudan söz ettik.

Ünlü iletişim danışmanı ve yazar Özgür Aras;  yeni projelerini, sanat camiası, edebiyat ve pek çok konuya dair merak edilenleri Müzikonair yazarı Alper Ergez’e anlattı.

Basın danışmanlığı ve menajerlik yapıyorsun. Köşe ve kitap yazdın. Bir ünlüyü doğru yönetmenin sırrı nedir?

Ben ne basın danışmanlığı yapıyorum ne de menajerlik…Benim işimin adı İletişim Danışmanlığı. Son 15 yıldır pazarlama iletişimi yapıyorum. Bu iş zordur; emek, strateji, yatırım ister. Bunlar da yetmez, işinin ehli kişilerle planlı, programlı hareket etmeyi gerektirir. Bir süreç işidir. Bir ünlüyü doğru yönetmenin sırrı, benim sırrım, bu saydıklarımı kime hizmet veriyorsam, onun için bir araya getiriyorum. Kalabalığın içinden sıyrılması, heyecan yaratması, parlaması ve dikkat çekmesi için çalışıyorum.

Parlaması derken ne anlamda?

Kuş mu konduruyorsun manasında mı sordun? (Gülüyor) İletişim Danışmanı kuş kondurmaz, bir kuş varsa onu uçurur. O kuşun uzun soluklu uçmasını sağlar.

Paranın Geçmediği Tek Şey: Tecrübe

Sizin işinizi iyi yapmanın altın kuralı nedir?

Bende 30 yıllık bir tecrübe var. İnsan ilişkileri, yaşanmışlık var. Paranın tek geçmediği şey tecrübe. Hayatta her şeyi parayla satın alabilirsin. İşinizi iyi yapmanın altın kuralı yaptığın işi, hizmet verdiğin kişiyi seveceksin ve çok çalışacaksın.

30 yıldır sektörde dimdik durmanın da bir kuralı vardır  ?

Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Yani üç maymun kuralı. Sınırlarını bilmek çok önemli. Benim o gördüğün renkli dünyadan çok arkadaşım var. Hayatına ortak olduğum çok insan var ama belli bir mesafedeyim. Başarımdaki en önemli şey ve sürdürülebilir olmanın nedeni de bu. Hep şuna dikkat ederim; İki kişinin bildiği şey sır; 3 kişinin bildiği şey dedikodu. Olabildiğince o ortamda bulunmamaya çalışırım. Bir şey olacağı zaman bana söylemeyin ben duymayayım derim. Çünkü bir gün ‘’Özgür de oradaydı Özgür’den mi çıktı?’’ denmemesi için. Bunu yapmayacağımı bilirler ama duymamak ve bilmemek en güzeli.

Özgür Aras’ın mesleğinde idolü var mı? 

Erkan Özerman, Liza Tuna, Stelyo Pipis ve Ahmet San. Onlar benim için mesleğimin dört yapraklı yoncası ustalarım benim. Onların çırağı olmak benim için gurur. Daha onlarca fırın ekmek yiyip onların mertebesine ulaşmak için çabalamam lazım.

Peki sizi rol model alan, Özgür Aras’ı görüp özenen insanlar, gençler nelere dikkat etmeli?

Kendilerine inanacaklar, kulaklarını her şeye kapatacaklar ve gerçekten çok çalışacaklar. Ben her sabah beş buçukta uyanıyorum. Medyayı tarıyorum, sonra maillerimi varsa yazmam gereken şeyleri yazıyorum. 9.00 – 9.30 gibi benim bütün işim bitmiş oluyor. Benim hala A4 kağıtlarım vardır. Haftalık program oraya yazılır yapacağım her şey tek tek not alınır. Plan program en önemlisi. Ben bunları yaşayarak deneyimleyerek ve kendime rol model aldığım insanlara bakarak gördüm. Dedim ya biraz önce meslek hayatımda çok önemli dört yapraklı yoncalarının bana kattığı şeyler tartışılmazdı.


Yıllar içinde ünlülük kavramı nasıl değişti?

Pop müzik yapan şarkıcıların geride kalmış gibi görünmelerinin sebebi aslında sosyal medya. Sosyal medya hayatımıza girince onun gücüne uyanmadılar. Hatta sosyal medyaya biraz da küçümseyerek baktılar. Burayı kullanamayınca, bu alanlar, bu mecralar yeni arkadaşların alanı haline geldi. Dediler ki madem burada popüleriz, ya oyuncu olalım ya da şarkıcı olalım. Oyuncu olmak zor… Zaten hazır bir kitle var orada, onu değerlendirdiler. Kısaca yeniyi yakalayan çıktı Ay’a, kendine format atamayan kaldı yaya.

Yeni nesil hemen ünlü olmak istiyor ve neredeyse herkes ünlü olmak istiyor. Kolay yoldan ünlü olmak mümkün mü?

Sosyal medyada baktığın zaman herkes bambaşka bir hayat gösteriyor. Doğal olarak da insanlar kolay olduğunu zannediyor. Sosyal medyada onu yaparım, bunu yaparım diye bana geliyorlar mesela hep bir örnekleri var. Tanınırsın ama bu geçici olur. Evlilik programlarındakilere, şarkı yarışmalarındakilere böyle birçok şişirilmiş geçici balonlar sana sayabilirim. O kadar çoklardı ki hepsi tanındı, adı şöhretse şöhret oldular. Program bitti. Hepsi teker teker yok oldular. Allah korusun ölenler intihar edenler… Üretimin olması gerekiyor, emek gerekiyor ve markanı iyi yönetmen gerekiyor. Gençler kolay yoldan para kazanmanın derdindeler. Kalıcı bir şey yapmadan 1-2 yıl giderler. Bir de “mış” gibi yapanlar var. Benim Özgür Aras olarak konserini duymadığım, şarkısını bilmediğim kişiler star gibi davranıyor. Kendilerine sorarsan hepsi star ama konserlerinde bilet alan yok. Bir de benim karşıma gelip starcılık oynuyorlar.

Özgür Aras’ın 30 yılda en büyük başarısı hangi isimle ne oldu?

Ben geçmişle hiç ilgilenmiyorum ki. Geçti bitti benim için. Ben yarına bakıyorum. Hatırlayan varsa ne mutlu bana. Arkadaş ortamlarında hatırlattıklarında yüzümde gülümseme oluyor o an sadece, o kadar. Dünde kalanlara gülüyorum ben. Önümüzdeki günlerde çıkacak yeni şarkıların, konserlerin, reklamların derdindeyim. Yeni iş çıkınca, karşımdaki mutluysa en mutlu ben oluyorum.

‘Lider Gücü Olan Stardır’

Sizce Star kime denir?

Etki gücü olana. Ne şarkı ne ses… Lider gücü, ışığı olan bence stardır. Kitleleri arkasından sürükleyen onları harekete geçiren bence stardır.

Star ışığı nedir? 

Tam adlandıramam ama bunu bir mekâna gidince öyle bir gözüme takılır ki, kendine baktırır bütün gözler ona döner. Çünkü onda bir ışık vardır. Star ışığın elektriğin yoksa asla bir şey olamazsın ve o öğrenilebilecek bir şey değildir; doğuştan vardır. Hiçbir şey değilsinizdir ama sokağa çıktığınızda kalabalığın içinde herkes size bakar. Bazı kadınlar vardır pazara çıkarlar bütün kadınlar dönüp ona bakar; işte o star ışığıdır. Bir de bir starın bir hayat öyküsü olmalı. Hülya Avşar’a bakın, Tarkan’a bakın, Madonna’ya bakın niye star; çünkü bize çok malzeme veriyorlar, ilginç hayat öyküleri var.

Geçen bir röportajınızda ‘Türkiye’nin en büyük starı Kenan Doğulu’ dediniz?

Eksik söylemişim orada. Açık ara Kenan Doğulu. Kendini yenilemesi, kılığı kıyafeti, sahnesi, sound’u, yazdıkları ve besteledikleriyle. En önemlisi sadece kendine hizmet etmiyor gençlere de destek oluyor. Türkiye’nin en büyük starı açık ara Kenan Doğulu. Sezen Aksu’yu kimseyle kıyaslayamam. O partiler üstü. Onu bir yere konumlandırmak olmaz. Sezen Aksu’yu ayrı bir yere koymak LAZIM Türk Müzik piyasası için o ayrı bir yerde.

Yeni nesil isimlerde sahne ışığı yüksek, star ışığı gördüğünüz isimler var mı?

Olmaz mı? Hızlıca aklıma gelen isimleri sıralayayım beraber çalışmaktan onlara hizmet etmekten mutluluk duyduğum İrem Derici, Simge. Sonra Edis, Aleyna Tilki.

Yeni nesil şarkıcılardan dinlediğin isimler var mı peki?

Ben koyu bir Köfn hayranıyım. Fan kulüp üyelerinin içinde yer alabilirim. Mert Demir‘i , Melike Şahin‘i dinlemeyi seviyorum. Araba da playlistim de çok Köfn şarkısı var. 

‘Şöhretin Bir Gün Biteceğini Unutuyorlar’

Ünlüler dünyasına dair en büyük eleştirin ne?

Şöhretin bir gün biteceğini unutuyorlar. Hiçbir uçak sonsuza kadar uçamaz. Uçağı kullanan pilot, uçağın ne kadar yol gideceğini bilir. Şöhreti sonsuz sanıyorlar. Bir de şöhretini, itibarını, gelirini kaybetmiş isimlerin saldırganlığı beni şişiriyor. Yıllarca güzel işler yapmışsın, seni öyle hatırlasınlar. Sevgiyi nefrete çevirmeye ne gerek var!

 Aşk… 

Aşk olmazsa olmaz beni ben yapan en önemli şey. Esasında aşka değil yine ben sevgiye inanıyorum. Aşk gelip geçici bir şey ama sevgi kalıcı. Bugüne kadar hayatıma girmiş özel olmuş herkesi çok sevdim. O yüzden de halen diyaloglarımız sürüyor. Çünkü o özel şey bir müddet sonra bitiyor ama sevgi bitmiyor, en değerlisi o. Bazen de hayat insanlara tecrübe etsin diye birilerini yolluyor. Bana da yolladıkları bazen üretimime fayda oluyor; yazmama neden oluyor. O karşındaki kişiyi ben biliyorum ve tanıyorum gözlemliyorum. Benden önceki ilişkisinde neler yaşadı neler yaptı bana zaten referans oluyor. O beni besleyen taraf oluyor ben onu kullanmış oluyorum. Sonrasında baktığın zaman bir sürü insana duygu yoğunluğu olarak kitaplar çıkıyor. 

Yeni Kitabımı Yayınevine Teslim Etti

Yeni kitap var mı? 

Yayınevine teslim ettim yeni kitabımı. Bu yaz ortası ya da sonu. Tam zamanını bilmiyorum ben de beklemedeyim. 11 ve 12. Kitabın arası kısaydı o yüzden sürekli soruyorlar sosyal medyadan ne zaman ne zaman diye… O dönem biri girdi hayatıma. Çok toksik bir ilişkisi vardı öncesinde. O yaşanan şey beni besleyen içimde kelebeklerin uçuşmasına neden olan bir şeydi ki bazı aşklar yenik başlar öyle bir üretimdi. Şimdi başka bir şey yaşıyorum içimde. Gerçek olan şey kalbe geçiyor. Heyecanla çıkışını bekliyorum.

Şimdi doktorlara da iletişim danışmanlığı yapacakmışsın…

En iyi bildiğim şeyi sektör farkıyla sunarak neler olabileceğini birlikte görelim istiyorum. Mesleklerinde öne çıkan doktorları markalarla buluşturarak iş birliği havuzu oluşturmak adına kurulan bir platform olarak düşünebiliriz bu projeyi. İlk anlaşmamı medikal estetik ve kök hücre uzmanı Dr. Cansen Yeni Kut’la yaptım.

Bir de Bodrum Yalıkavak’ta bir mekân projesi ENVY Night&Light nasıl bir yer?

Evet, İstanbul’da yaptığım ‘eelence’ ve ‘ablam’dan sonra Bodrum Yalıkavak Marina’nın tam karşısında ‘ENVY Night&Light’. Yerli-yabancı müziklerin çalındığı birbirinden ünlü yerli ve yabancı DJ’lerin set başında olacağı, farklı konseptler ve partilere ev sahipliği yapan bir mekan. Gerçekten insanlar dans etmeyi unuttu. Mekanlarda içerisi tıklım tıklım oluyor ama kimse dans etmiyor. Benim mekânım ENVY Night Life ‘da insanlar tepine tepine dans edecekler.

Röportaj | Alper Ergez

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.