RöportajlarSanatçı Röportajı

Özlem Güneykaya: Çok Şarkı Yapmak Değil İyi Şarkı Yapmak Hep Hedefim Olmuştur

Bugüne kadar birçok ünlü isme beste veren söz yazarı ve besteci Özlem Güneykaya ile MüzikOnair için biraraya gelerek yeni besteleri ve müzik sektörü hakkında konuştuk.

Bugüne kadar birçok sanatçıya beste veren Özlem Güneykaya, başta Aysel Aydoğan ‘Biçare’, Murat Boz ‘Kalben’, Gülben Ergen ‘Ben Buralardan Gidicem’, Ebru Yaşar ‘Gel de Sevme’ ve ‘Ben Bilmem’ şarkılarıyla tanındı. Özlem Güneykaya ile MüzikOnair için biraraya gelerek gelecek besteleri ve müzik sektörü hakkında konuştuk.

1. Merhaba Özlem Hanım MüzikOnair’a hoş geldiniz. Öncelikle sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Herkese selamlar öncelikle tüm müzikonair takipçilerine sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Ben aşırı duygusal aşırı hassas, kırılmaktan korkan, kırmaktan korkan insanlara karşı fazla kredi veren ama bir saatten sonra da verdiğin o kredinin karşılığı yoksa direk hayatından çıkarabilen bir insanım. En büyük özelliğimde aşırı duygusal olmamdır.

2. Müziğe olan ilginiz ne zaman başladı? İlk profesyonel bestenizi ne zaman hangi şarkıyla yapmıştınız?

Müzik hayatıma küçük yaşlarda çok fazla müzik dinleyerek başladım diyebilirim. Bunu profesyonel bir şekilde hayata geçirmem çok erken yaşlarda olmadı, bu benim için bir kayıp şuan en üzüldüğüm şeylerden biridir. Bu yeteneğimi biraz geç fark ettim açıkcaşı. Hep yazıyordum hep çiziyordum ama hayata geçirme konusunda güvensizdim. İlk şarkımı hatırlamıyorum çok fazla yaptığım bestem var çünkü. Ben çok fazla yazıp bunu beğenmedim, bunu beğenmedim şeklinde kenara atan bir insanım. Çok şarkı yapmak değil iyi şarkı yapmak hep hedefimdir. İlk şarkımı da Petek Dinçöz okumuştu 2014 yılında yanılmıyorsam. ‘’Eşi Benzeri Yok’’ isimli şarkıydı.

3. Bugüne kadar Aysel Aydoğan ‘Biçare’, Murat Boz ‘Kalben’, Gülben Ergen ‘Ben Buralardan Gidicem’, Ebru Yaşar ‘Gel de Sevme’ ve ‘Ben Bilmem’ isimli şarkılarınızı başarıyla yorumladılar. Her eserinizde adeta kelimelerle dans ediyorsunuz. O kadar güzel sihirli cümleler ortaya çıkarıyorsunuz ki hayranlıkla eserleriniz dinleniyor. Peki bu kadar eserleri ortaya çıkarabilmenizin bir püf noktası var mı?

Şarkılarımın kitlelere ulaşması gerçekten bir besteci için dünyanın en güzel mutluluğudur.Ben şarkı yazarken bende matematik yok tamamen içimden geldiği gibi yazıyorum. Belki başka besteciler başka şekilde uyguluyorlardır ama ben tamamen içimden geldiği gibi o an hissettiğimle ilgili yani oturupta ben bugün bir şarkı yapayım kafasına girerek hiç beste yapmadım. Gerçekten gelmişse gelmiştir o şarkı. Bir matematiği yok. Tabiiki hayattaki tecrübelerimizin hepsi bu şarkıların içinde geçiyor. Bir taraftan başkalarına bir duygu hissettiriyorsam ve şarkıda kendimi buldum diyorlarsa daha güzel bir şey yok, bir püf noktası bir matematiği yok içimden geldiği gibi.

4. Gülben Ergen’in güzel sesiyle sevenlerle buluşan “Sadece seni değil, beni yakan herkesi bir bir kalbime gömeceğim” mısralarına sahip “Ben Buralardan Gidicem” isimli şarkısı müzik seven kitlesinin büyümesine büyük katkıda bulundu. Bu şarkının bu kadar çok ilgi göreceğini tahmin ediyor muydunuz?

Öncelikle Gülben Ergen’i çok seviyorum Bu şarkıyı gerçekten onu düşünerek yaptım. Bu kadar güzel olacağını düşünmüşmüydüm aslında çok daha güzel olacağını düşünmüştüm. Fakat ülkenin o dönemki durumu, insanların içinde bulunduğu durum, sağlık sorunları çok sıkıntılı bir süreçte çıktı. Bu nedenle hem albüm, şarkı çok daha iyi olabilirdi ama yine benim adıma şarkılarımın tanınması açısından çok büyük bir artı yazdı haneme. Herkes biliyor şarkıyı. Storylerimde herkesin şarkıyı evet biliyorum bu şarkıyı demeleri bende yeterliydi. Çok güzel bir tecrübeydi Gülben Ergen ile çalışmak.

5. Üzerinde çalıştığınız yeni besteleriniz var mı ve bu bestelerinizin hangi sanatçılar tarafından seslendirileceği belli mi?

Yeni çalışmalarım tabii ki var hep olacak inşallah ama hep dediğim gibi ben çok şarkı yapmaya çalışmıyorum, iyi şarkı yapmaya çalışıyorum. Yeni isimler var 2022 de bir çok sanatçımızda var ama tabii ki bunların içinde en heyecan duyduğum en önemlilerinden birisi Sibel Can 2022 başında çıkaracağı albümünde benim bir şarkım var. Bunun için çok heyecanlıyım. Umarım bu şarkımda kitlelere ulaşır ve çok severler şuan bunun heyecanı var ben de. Bekliyorum.

6. Günümüz müzik sektörünün gelişim durumu biraz değerlendirmenizi istesek neler söylemek istersiniz? Bildiğiniz gibi müzik sektörüde dijitalleşmiş durumda bu durumun sizce avantaj ve dezavantajları var mıdır?

Gerçekten şuan müzik yapmak çok zor müziğin nereye gittiğide tartışılır. Yani çok güzel işler aslında çıkıyor ama maalesef ne ilgi görüyor ne görmüyor arada ince bir çizgi var insanlar o kadar büyük emekler vererek işler yapmaya çalışıyorlar ki Z kuşağı dediğimiz bir kitlenin içinden ne kadar sıyrılabilir insan bilmiyorum. Dijitaleşmeyi tabii ki insanların kendi televizyonu olarak görüyorum dijital platformları. Özellikle youtube herkesin bir şansı var orda. ama iste o şansı nasıl değerlendirebilir ya da nasıl ortaya çıkar bu kadar çok seçeneğin oldu bir yerde televizyon diye bir sey yok artık maalesef çok zor bir süreç. Yeni çıkanlar için de, bir şeyler yapmak isteyenler için de maddi manevi zor bir süreç. Dijital alandan hem yetenekli olan ve yeteneğin dışında şansı olan ve ben şanşa çok inanırım aradan sıyrılarak çıkıyorlar. Maalesef böyle herkesin hakettiğini bulduğu bir platform olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

7. Bildiğiniz gibi dijital sektörle birlikte müzik dünyasına da hergün yeni sesler katılmaya başladı. Aralarında çok başarılı olanlar da var. Sizinde takip ettiğiniz isimler var mı? Neler söylemek istersiniz?

Tabii ki işim gereği yakından takip ediyorum çok güzel işler yapanlar var çok izlenenler var bu denge çok zor bir durum benim için çok fazla dinleniyor olması çok iyi iş anlamında değil hiçbir zaman öyle olmad. Çünkü bazen dinlediğimde ne kadar güzel şarkı dediğim ama baktığımda çok az izlenmiş çok az görüntülenmiş hak ettiği yerde olmayan çok iş var. Ben öyle bakmıyorum basarıya ben yüreğime, ruhuma dokunan şarkılar benim için güzeldir. Yani illa böyle 100 milyonlarca dinlenmesi gerekmiyor. Yeni çıkan çok başarılı isimlerde var. Ben Edis seviyorum. Yeni jenarasyondan sorduğunuz için söylüyorum. Yoksa onun dışında bir Ersay Üner hayranıyım duygularını çok seviyorum, çok beğeniyorum. Onun dışında Sefo’yu başarılı buluyorum. Yenilikçilik anlamında hoşuma gidiyor.

8. Ülkemizde şarkı yazan, beste yapan ve şarkılarını sanatçılara,yapımcılara ulaştırmakta zorluk yaşayan genç besteciler için neler söylemek ve ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Özellikle bu soruyu cevaplamak çok isterim. Sorduğunuz içinde çok teşekkür ederim çok meşakatli, emek ve özveri isteyen bir durum pes etmemek gerekir. Zaten böyle bir aşkınız varsa pesetmeyede imkanınız olmuyor ama şarkıları ulaştırmada banada böyle mesajlar geliyor bende elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum ama herkese ulaşabilmem takdir edersinizki mümkün değil. Herkese söylediğim aynıdır. İnstagram bunun için insanlara ulaşmanız açısından çok büyük kolaylık bir şekilde sanatçıların menejerlerine ulaşma sansları var o yuzden biraz daha kolay ve gönderim yaparken şarkılarını güzel kayıtlarla yollarlarsa şansları daha iyi olur. Gönderecekleri şarkıları arasından en çok güvendikleri,inandıkları şarkıları göndermeleri daha iyi olur. Yani eğer iyi bir şarkıysa, iyi bir iş ise pes etmeyeceksiniz. Bu kesinlikle gözden kaçmaz benim duyguma dokunmaz ama başkasının duygusuna dokunur, çünkü sonuçta hepimiz aynı şarkıyı sevmiyoruz. Yani bir şarkıyı birisi beğenmiyor diye vazgeçmek olmaz. Bu yüzden istikrar, istikrar, sabır, zaman bu şekilde uzun bir yolculuk.

 

9. Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Müzikonair takipçilerine sevgilerimi yolluyorum ve müzkonair benim uzun zamandan beri takip ettiğim ödül törenlerine katıldığım bir platform bence müziğin kalbini çok güzel tutuyorsunuz yani orada yakaladığınız ayrıntılar gerçekten çok güzel hakkaniyetli diye düşünüyorum ve gerçekten bu şekilde yolunuza devam etmenizi diliyorum. Tekrar sevgi ve saygılarımı yolluyorum tüm takipçilere.

 

 

 

 

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.