Ana Sayfa » Sosyal » Gündem » Pandemi Reklamvereni Nasıl Etkiledi? Radyolarda Düşüş…

Pandemi Reklamvereni Nasıl Etkiledi? Radyolarda Düşüş…

oduller-reklam-banner

Yılın ilk yarısına ilişkin medya yatırımları açıklandı. Pandemi sürecinden en çok etkilenen alan ise radyo oldu.

Yılın ilk yarısında ülke genelinde toplam medya ve reklam yatırımları 7 milyar 867 milyon lira, medya yatırımları ise 6 milyar 294 milyon lira oldu.

RD, Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına, Deloitte tarafından “Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı İlk 6 Ay Raporu” hazırlandı.

Pandemi Reklamvereni Nasıl Etkiledi? Radyolarda Düşüş…

Radyolar Reklam Kuşaklarını Neredeyse Boş Geçirdi

Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde toplamda yüzde 2,1 payı bulunan radyo medya yatırımları, yüzde 17,1 düşerek 130 milyon TL olarak gerçekleşti.

Radyolar, özellikle sokağa çıkma yasaklarında neredeyse reklam kuşaklarını tamamen boş geçirdi. Pandemi döneminde aslında radyoların dinlenme süreleri arttığı halde, reklamverende yıllardır yerleşmiş olan ‘radyo arabada dinlenir’ algısı nedeniyle gelirlerde ciddi bir düşüş yaşandı.

Pandemi Reklamvereni Nasıl Etkiledi? Radyolarda Düşüş…

TV Yatırımlarında Artış

Türkiye’deki TV medya yatırımları, bu yılın ilk yarısında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4,9 artarak 2 milyar 186 milyon liraya yükseldi. Pandemi öncesi global TV reklam harcamalarında, 2020 için yüzde 2,5 büyüme beklenirken, pandemi etkisi sonrasında ise yüzde 13,8’lik küçülme öngörülüyor.

Dijital İçeriklere Yatırım Arttı

Rapora göre, dijital medya yatırımlarında ilk yarıda önemli bir büyüme gerçekleşti. Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde yüzde 55,3 paya sahip dijital medya yatırımları, ilk yarıda 3 milyar 479 milyon lira seviyesine ulaştı.

Pandemi döneminde dijital içerik tüketimi arttı. Gündem sebebiyle haber içeriklerinin tüketiminde ve buna bağlı olarak haber portalları, gazete ve haber kanallarının internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında artış yaşandı.

Mobil Reklam Yatırımları Ciddi Oranlara Yükseldi

Pandemi dönemi boyunca dijital dönüşümün ve evden çalışma oranının yükselmesiyle mobil ticaret, mobil bankacılık, evlere servis eden mobil uygulamaların kullanımları, mobil oyunlar, hayatı kolaylaştıran mobil hizmetlerin ve uygulamaların kullanımları ciddi oranda arttı. Mobil reklam yatırımları, ilk 6 ayda 2 milyar 491 milyon lira seviyesine ulaştı.

 

Reklam
oduller-reklam-banner