MüzikMüzik Haber

Pop Müziğini Spotify’ın Manipülasyonları Mı Öldürdü?

Günlerdir müzik dünyasında en çok konuşulan konu olan ‘Rap müzik, pop müziği yendi’ tartışmasına Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, farklı bir bakış açısı getirdi. Müzik dünyasında kartları yeniden dağıtacak Cengiz Semercioğlu’nun ifadeleri yeni bir tartışmanın kapılarını araladı. Magazin yazarı Cengiz Semercioğlu, dijital müzik platformlarıyla ilgili önemli konulara değindi. Semercioğlu, Spotify’ın konuya ilişkin manipülasyon yaptığının üzerinde durdu.

Öte yandan Spotify’ın yarattığı bu manipülasyon, Deezer Müzik’i rakipleri Spotify ve Apple Music’e karşı atağa geçiriyor.

Pop müzik öldü, rap müzik pop’u bitirdi tartışmalarına bir de başka bir açıdan bakmaya ne dersiniz…

İyi de arkadaşlar ülkede pop çalan radyo sayısı halen rap çalan radyolardan çokken, gazetelerde hâlâ popçuların haberi daha çok yer alırken, az da kalsa müzik kanallarımızda popçuların ağırlığı sürerken neye göre pop müziğin bittiğini iddia ediyoruz…
Hangi veriler üzerinden söylüyoruz rap’in pop’u bitirdiğini…
Dijital müzik platformları, en başta da Spotify’in dinlenme rakamlarına bakarak…
İyi de o da bir yazılım sonuçta… Bütün veriler bir algoritmanın işlemesi sonucunda önümüze geliyor.
Şimdi Spotify’da bu listelerin tek bir lokal editör tarafından yapıldığını ve bu listelerde bilinçli olarak rap’e önem verildiğini söylesem ne dersiniz?
Editör, hem en çok dinlenenler listesinde hem de editoryal listelerde rap tarzını bilinçli olarak öne çıkartıyorsa ne yapacağız?
Spotify kullanıcı dinleme alışkanlıklarını araştırın, dinleme kaynaklarının yüzde 55’e varan kısmının listelerden olduğunu göreceksiniz… Yani yarıdan fazla kullanıcı listelerdeki şarkılara tıklayarak ulaşıyor dinleyeceği müziğe…
Siz pop bir şarkı açsanız da listeler sizi belli bir müzik tarzına ve o tarzdaki belli sanatçılara doğru sürüklüyor.
Yani bize dayatılan listeler var ve biz o müzik türünden kaçamıyoruz.
Bu ülkede popu, halk müziğini, sanat müziğini dinleyen kimse mi kalmadı?
Sektörde büyük yapımcıların, pop müzik sanatçılarının, halk müziği ozanlarının da bu durumdan şikayetçi olduğunu biliyorum.
Hatta kulislerde Spotify’dan çekilecekleri bile konuşuluyor.
Büyük prodüksiyonlarla iş yapan pop müzik sanatçıları adaletsiz liste oluşturulması ve algı yönetimine karşı ortak bir tepki vermeye hazırlanıyor.
Birkaç rap’çi de geçtiğimiz dönemlerde lokal editör ve liste politikası hakkında bazı isimlerin bilinçli olarak adaletsizce öne çıkarılmasıyla ilgili tepkilerini dile getirmişti.
Yani “pop bitti bitti” diyenler, Spotify’da bir manipülasyonun gazına geliyor olabilir…

Alternatif Deezer olabilir mi?

Spotify’ın belli tarz müziği öne çıkaran liste politikası, tek bir tarzın hegemonyasında olmasının nedeni tartışılabilir…
Ama bu politika Spotify’a zarar verecek gözüküyor.
Çünkü 500 şirket ve yaklaşık 300 bin Türkçe şarkı ocak ayından itibaren Deezer’a giriyor…
Deezer zaten piyasada vardı ama yeni yılla birlikte dijital atağa kalkıyor.
Apple Müzik ve Spotify’ın yanında daha sessiz kalan Deezer’ın agresif bir pazarlama yapmak için iki büyük dağıtımcı şirketle de görüşme halinde olduğunu öğrendim…
Müzik kültürümüze ne kadar çok oyuncu olursa o kadar zenginleşeceğimiz ve değişik listelerle karşılaşacağımız kesin…

Kaynak: Hürriyet | Cengiz Semercioğlu

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/WhCGC
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.