Müzikonair Prof. Dr. İsmail Koçak: “Karantinada Şarkıcılar Sesini Kaybedebilir” | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Prof. Dr. İsmail Koçak: “Karantinada Şarkıcılar Sesini Kaybedebilir”

Sabah Gazetesi’nin Günaydın ekinden Özlem Avcı, korona virüsünün müzisyenleri ve şarkıcıları nasıl etkilediğiyle ilgili Prof. Dr. İsmail Koçak ile görüştü. Koçak, verdiği röportajda sanatçılara seslerini kaybetmemeleri için önemli önerilerde bulundu.

Sanatçılara psikolojik anlamda sağlıklarını korumaları için kitap okumalarını da tavsiye eden İsmail Koçak, ses tellerinde hasar oluşmaması için ise şu tavsiyeleri verdi:

“Kapalı ortam ve hareket kısıtlılığı, tüm kaslarda zayıflamaya neden olur. İnsanlar kapalı ortamlarda seslerini çok kullanamadıkları için ses sınırlarını zorlayamazlar, bu da seslerinde performans kaybı demektir. O yüzden kapalı ortamda kalan bir sanatçının bedene odaklanıp esneme hareketleri yapması gerekir sık sık.  Elbette sahnelere geri dönecekler, bundan dolayı repertuvarlarına çalışarak hazırlıklarını yapabilirler.”

Röportajın tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

author avatar
haberalani
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)