Genel Bilgiler

Profesyonel Bir Müzik Klibi İçin Bilmeniz Gerekenler

En iyi klip çekimi için hangi prodüksiyon şirketi ve yönetmenle çalışılmalıdır? İşte tüm soruların yanıtları.

Müzik ile uğraşan sanatçıların en merak ettiği konular arasında klip çekimi ve video klip çekim maliyeti yer almaktadır. Bir albüm ya da single çıkaran bir sanatçı şarkısına klip çekmek istediğinde nereden başlayacağı konusunda çoğu zaman merak içerisindedir. Peki video klip çekimi nasıl yapılır? En iyi klip çekimi için hangi prodüksiyon şirketi ve yönetmenle çalışılmalıdır? İşte tüm soruların yanıtları.

Klip Çekmek Neden Önemli?

Klip çekmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum diyen bir sanatçıysanız ilk olarak video klip çekmenin öneminden bahsetmek faydanıza olacaktır. Günümüz müzik piyasasında şarkının ticari gelirini artırmak, YouTube ve televizyon kanalları gibi görsel medyada daha görünür olmak oldukça önemlidir. Görsel hafızaya odaklanan video klip, şarkınızla bir bütün oluşturduğunda binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından keşfedilebilirsiniz.

Video Klip Çekim Maliyeti Ne Kadar?

Peki klip çekmek istiyorum ama bütçem kısıtlı yahut nereye başvuracağımı bilemiyorum diyen sanatçılar ne yapmalı? İlk olarak profesyonel ve rüştünü ispatlamış bir prodüksiyon şirketiyle anlaşmanız gerekmektedir. Bu noktada sizin bütçenize uygun bir video klip çekimi mutlaka alternatifler arasında mevcuttur. Çekim teknolojilerinin gelişmesi ve çekim esnasında kullanılan teknik ekipmanlara günümüzde daha rahat ulaşılabilmesi çekim maliyetlerini bir hayli düşürmüştür. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli konu yalnızca teknik açıdan değil, fikirsel açıdan da iyi işler çıkmasıdır. Ekipmana yatırım yapmanız muhteşem bir klip çekmeniz için elbette ki yeterli değildir. Tecrübeli bir klip yönetmeni ve görüntü yönetmeni ile çalıştığınızda ortaya kusursuz görüntüler çıkabilir.

Klip çekimi ve diğer tüm müzik projeleriniz için muzikonair@gmail.com ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.
Klip Çekimi İçin İzlenen Adımlar

İşte klip çekmek istiyorum diyen sanatçılar için adım adım yol rehberi;

Klip çekiminin ilk adımı, klibin taslağının belirlenmesi konusunda sanatçı, çekim kadrosu ve yönetmenle toplantı yapmaktır.

  • Klibe uygun mekan yahut mekanların belirlenmesi, çekim günlerinin belirlenmesi
  • Mekana ve klip temasına uygun senaryonun belirlenmesi
  • Yayımlanacak mecralara uygun formatlar oluşturulması
  • Kostüm, oyuncu, dansçı ve modellerin belirlenmesi
  • Makyaj, konsept ve diğer ayrıntılara ilişkin kararların verilmesi
  • Mekanda önceden ışık ayarlarının yapılması
  • Çekimin tamamlanması
  • Montajının yapılması ve elektronik ortamlara aktarılması

Klip Çekimi Maliyeti Neye Göre Belirlenir?

Video klip çekimi için standart bir ücret belirtmek doğru olmayacaktır. Fiyat, klibe göre değişkenlik gösterir. Kiralanacak mekan, kostüm, dekor, oyuncu, ışık, kullanılacak kamera ekipmanları bir klibin maliyetini büyük ölçüde etkiler.

Bilgi için muzikonair@gmail.com ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/CX19S
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.