Müzikonair Profesyonel Reklam Müziği Yaptırmak İçin Bilmeniz Gerekenler | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Profesyonel Reklam Müziği Yaptırmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Başarılı bir reklam müziği yaptırmak için nereye başvurmak gerekir? Reklam çalışmasında müzik nasıl belirlenir?

Reklam çalışmasının en önemli adımlarından bir tanesi olan reklam müziği bir diğer deyişle jingle olarak ifade edilir. Peki reklam müziği yaptırmak için nereye başvurmak gerekir? Başarılı bir reklam müziği nasıl olmalıdır?

Çok yönüyle müzik denildiği zaman akla ilk olarak sanatsal kaygı ile oluşturulan eserler gelse de müzik hayatın her alanına girmiştir. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz reklam ve pazarlama sektörüdür. Dünyanın hemen her noktasında insan psikolojisini derinden etkileyen müzik, reklam ve satış alanında da kullanılır. Bir marka yahut şirket reklamında kullanılan müzik, kişilerin markaya olan ilişkisini etkilemektedir. Akılda kalıcı, başarılı bir reklam müziği marka satışlarını artırabildiği gibi kötü ve başarısız reklam müzikleri de markaya olan bakış açısını olumsuz etkileyebilir.

Reklam Müziği Yaptırmak Neden Gereklidir?

Peki reklam müziği yaptırmak için kimlerle iletişime geçilir? Stok müzik kütüphanelerindeki bayatlamış müzik arşivinden sıkıldaysanız, marka kimliğinizi yansıtan tamamen size ait bir müzik yaratmak istiyorsanız Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz. Telifsiz müzik kütüphanesinden seçilecek bir müziği sizden önce sayısız marka reklamlarında kullanmış olabilir. Hal böyle olunca istenen satın alma reflekslerini oluşturma, PR çalışmasında etkin olamama yani reklam için ayırdığınız bütçenin çöpe gitmesi olarak sonuçlanır. Markanızı yansıtan, vizyonunuza ve misyonunuza uygun, nitelikli ve başarılı bir reklam müziği için özgün olmak son derecek önemlidir.

Bu noktada şayet şirketinizin radyo, televizyon yahut dijital ortamlarda reklamını hazırlayan ajansların referansları önem taşır. Ajanslar sizden aldığı briefler doğrultusunda reklam projesini oluşturur. Ancak birçok ajans telifsiz yahut stok müzikleri kullanmaktadır. Nitekim stok müzik olarak tabir edilen telif hakkı olmayan müzikler daha uygun fiyatlarda hatta bedavadır. Stok müziklerde markayı ve markanızın özgünlüğünü kaybedebilir, prestijinizi olumsuz etkileyebilir ve hatta başarısız olabilirsiniz.

Müzikonair Company bünyesinde bulunan yüzlerce sanatçı, besteci, aranjör, ses mühendisi ve müzisyen sayesinde reklam müziği ve jingle konusunda şirketlerle iletişim halindedir. Bu alanda birçok referansa ve reklam müziğine imza atmıştır. Projenize uygun, markanızı yansıtan ve satın alma duygularını harekete geçiren müzikler şirketlerin isteklerine göre şekillendirilir.

Reklam Müziği Yaptırmadan Önce Bir Daha Düşünün

Reklam müziği yaptırmak için ilk olarak bir proje belirlemeniz gerekir. Öncelikli olarak şirket sahibi, reklam uzmanı, halkla ilişkiler uzmanı, PR danışmanı gibi yetkililerle proje üzerine çalışılmaktadır. Satın alma odaklı reklamlar, belirli gün ve tarihe özel reklamlar (Anneler Günü, Kadınlar Günü, resmi ve dini bayramlar…) marka kampanyası reklamları şeklinde birbirinden ayrılmaktadır. Projeye karar verildikten sonra söz yazarı ve besteciler birden fazla alternatifle söz yazar, kampanya sloganları yahut şirket tarafından gönderilen reklam metnine uygun güfte hazırlar. Ardından verilmek istenen duygu, aktarılmak istenen mesaja göre enstrümanlar seçilir ve melodi oluşturulur. Son olarak aranjörler tarafından reklam jingle çalışmasının bitişi yapılır. Birden fazla seçeneğin olduğu çalışmanın sonunda şirket en uygun olana karar verir. Süreli, süresiz anlaşmalara göre, marka adına tescil ettirilen reklam tamamen şirketinize aittir.

Reklam Müziği Yaptırmak İçin Gerekli Bütçe

Peki reklam müziği yaptırmak için gerekli bütçe nedir? Reklam müziği sözlü yahut sözsüz müzik olabilir. Bir müzik eserinin sözlü ve sözsüz olması fiyat konusunda değişiklik yaratabilir. Öte yandan reklam süresi, projenin boyutu, hedef mecra ve kitleye göre bütçe de değişir. Reklam müziklerinde esas olan popüler kültüre adapte olabilen seçenekleri değerlendirmektir. Genç bir kitleye hitap ediyorsanız, genç kitleye uygun müzik seçimi yapılır. Yetişkin yahut yaşlı olarak nitelendirilebilecek kitleyi hedefliyorsanız daha farklı alternatiflere yönelmek gerekebilir. Kısa bütçe, şirketiniz tarafından ayrılır ve Müzikonair bu konuda size en uygun seçeneği belirler.

Stratejinize en uygun seçeneği belirlemek ve özel beste yaptırmak için bilmeniz gereken hususlar bununla da sınırlı değildir. Nitekim bir reklam müziği şirketinizin imzası gibidir. Hatta şirketinizin politik duruşuna, toplumsal farkındalığına, çevreye ve insana duyarlı oluşuna kadar pek çok konuda müşterilerinize fikir verir. Hal böyle olunca profesyonel destek almak kaçınılmazdır.

[email protected] e-posta ve 0552 685 38 82 Whatsapp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu