Müzikonair Radyo Reytinglerinde Neler Oluyor ? | Müzikonair
Köşe Yazıları

Radyo Reytinglerinde Neler Oluyor ?

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Değerli okurlarım,

Bu yazımda sizlere Ocak 2015 dönemine ait radyo reyting analizi yapacağım…

Öncelikle Ocak ayı radyo araştırmasının hane bazlı değil de kişi bazlı geleceği söylenmişti fakat ne olduysa yine hane bazlı geldi.

Sektörün tek radyo araştırması URYAD’ın oturması zaman alacak ama İnşallah iyi olacak…

Alem FM, Pal FM gibi radyolar hala perde arkasından bakıyor, onların da artık araştırmaya açıktan dahil olması gerekiyor.

İstanbul FM yeniden yapılanma sürecini beklemedi hemen olaya dahil oldu ve 19. sıradan listeye girdi. Radyoculuğun kitabını yazmış, şimdilerde tersten okuyan Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Demirdöğen ve yayın yönetmeni Gürdal Çakır’ı tebrik ediyoruz… Neyse halimiz o çıksın falimiz misali hiç evelemeden gevelemeden araştırmaya dahil oldular ki zamanla da yükseliş bekleniyor İstanbul FM’den…

Araştırmanın beklenen bombası Radyo Seymen’den geldi ve üçüncülük koltuğuna yerleşti. Bize göre Radyo Seymen, şuanda Kral FM’den daha çok dinleniyor ama henüz yansımıyor araştırmaya, zamanla yansıyacak…

TRT FM ikincilik sırasını şimdilik kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor ayrıca Radyo 1 alttan alttan geliyor, 14. sırada yer alıyor.

Bu araştırmanın sürprizlerinden biri de Kral Pop Radyo’nun 8. sırada yer alması. Hemen meşhur soruyu soralım. Ne oldu da birden ilk 10’da hem de 8. sırada yer buldu? Muhtemelen kaçırmışız belli ki bir atak yapmış Gezegen Mehmet!.. Onu da rakipleri düşünsün artık!..

Best FM iyi gitmiyor, vallahi billahi eskiden ilk 5’in kadrolusu bakıyoruz şimdi 10. sırada. Emrah Bey yanlış anlamasın ama bu işe el atması lazım sanki bir şeyler yanlış gidiyor, ya da belki de vardır bir bildiği o da Sabri Bey gibi artık kitabı tersten okuyan sektörün önemli yatırımcılarındandır.

Radyo D ve Slowtürk için hiçbir şey söylemiyorum. Sadece takip ettiğim kadarıyla yapılan eleştrileri görmediğini farkediyorum. En kötüsü de budur, mesele buraya geldiğine göre yanlış anlaşılmasın ama Arzuhan Yalçındağ Hanım’ın Sezgin Onat’ı değiştirmesinin zamanı gelmiştir.

Metro FM ile ilgili daha önceki yorumda ne demiştik? Hatırlayalım, Süper FM’i geçerse şaşırmayın demiştik ve öyle de oldu geçti, ya da şöyle diyelim Süper FM alt basamağına düştü. Bakalım bundan sonra ne olacak… Süper FM Radyo müdürü Duygu Özkan aldığı ödüllerin hakkını verebilecek mi, ne oluyor bu radyoya diyerek yoğun temposundan Süper FM’e vakit ayıracak mı?..

Joytürk ve Joy FM ne uzar ne kısalır devam ediyorlar…

Haber radyoları ülkenin ve dünyanın halinden olsa gerek popülaritesini artırmaya devam ediyor. Çünkü her gün yurtta ve dünyada olaylar oluyor, bir türlü bitmiyor, artarak devam ediyor. Haber radyoculuğunu biraz daha iyi yapan inanın ilk 10’da yer alırsa şaşırmayın!..

Saran Radyoları üzüyor, üzüyor tabii bize değil, yatırımcılarına yani Sadettin Bey ve Amerikalı oldukları iddia edilen ortaklarına… Radyo Müzik 29. sırada, Slow Time 42. sırada, Radyo Spor ise eskisi gibi değil geçen ay kaptırdığı spor radyoları arasındaki liderliğini geri alacak gibi görünmüyor. Sanırız aylarca susan Sadettin Bey yarın öbür gün ne oluyor, diyecektir Belkıs Gülcan’a haklı olarak…

Park FM yerel radyoların kralı ama bir çok ulusal ve İstanbul yerelleri geride bırakmaya devam ediyor, bundan ders çıkarmaları lazım onca grup radyosu, onca yatırıma rağmen sermaye radyolarını geride bırakan bu mütevazi radyoya madalya vermek lazım…

Number1 FM için yine geçen söylediklerimiz doğru çıktı, düşüşe geçti. Number1 Türk FM’den ise hiç bahsetmeyelim zaten…

Show Radyo’yu bilmem ama Radyo Viva’ya ne olacak? Herşeyi bilen adam Cüneyt Büyükyaka’ya yine soruyorum… Ne olacak bu radyonun hali?.. Şu reytinglere baktıkça bu radyo kangren oluyor diyesimiz geliyor. Sevin Hanım size güvenip anahtarı teslim etmiş ama belli ki hata yapılmış bu sonuçlara göre…

Biz araştırmada en çok da bireye geçildiğinde merak ediyoruz, acaba şimdi olduğu gibi çalkalanma ve her ay sürprizler yaşayacak mıyız?..

SİHİRLİ MİKROFON HAKKINDA

3.Sihirli Mikrofon Ödül Töreni bugüne kadarki en görkemli radyo gecesine sahne oldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e ve Adem Metan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bence bu tören ile birlikte tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır. Önümüzdeki sene beklentiyi yüksek tuttular. Beklentiyi karşılayabilecek seviyede bir radyo sevgisi olduğunu Mustafa Demir kanıtlamış oldu. Çünkü bu sene benim bile hayal edemediğim aksiyonları bize yaşattılar. Önümüzdeki sene bu şölenin çok daha üst seviyede devam edeceğini düşünüyorum…

Saygılarımla,

Özcan BEYLAN 

MüzikOnair Yazar/Editör

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu