RadyoUlusal

‘Radyoda Da Fenomen İsimler Çıkmalı’

13 Şubat Dünya Radyo Günü’nde radyo camiasının duayen isimlerinden Kadir Çöpdemir ve Mehmet Akbay (Gezegen Mehmet) Anadolu Ajansı’na röportaj verdi.

Özel radyodan yayın yapan ilk DJ Kadir Çöpdemir, mesleğinin ilk yıllarındaki heyecanını, radyoculuğun yıllar içinde geçirdiği dönüşümü ve geleceğe dair planlarını anlattı. İyi programlar yapabilecek yetenekli gençlerin radyoya karşı mesafeli durduğu tespitinde bulunan Çöpdemir, şöyle konuştu:

“Yıllardır radyo sektöründen şovmen olarak çok flaş isimler çıkmıyor. Gençler, ekranda veya sosyal medyada fenomen olmayı daha çok tercih ediyor. Radyonun çok özel ve güzel bir dünyası var. Radyoda aidiyet çok güçlüdür. Sağlam, omurgalı iş yaptığınızda dinleyici zaten sizi asla bırakmaz ve sağlam takipçiniz olur. Şimdi bambaşka bir nesil var ve o neslin temsilcileri tıpkı sosyal medyada olduğu gibi, radyoda da fenomen isimler çıkarmalı. Bu iş zeka, emek işidir, yeni arkadaşların gelip bu mikrofonu bizden devralması lazım. Kendi isteğimle değil de yeni gelen kişinin müthiş rekabetçi tavrı yüzünden radyoculuktan çekilip emekli olmam gerekir. ”

‘Radyoculukta Finale Geldim’

“Radyoculukta finale geldiğimi hissediyorum” diyen Çöpdemir, “Gelecekte, radyoculuğumun ilk zamanlarını anlatan bir kitap yazmayı istiyorum. Çünkü o ilk zamanlarda doğal komedi, bir sürü hikaye ve anı var. Kitapta 1992 yılından sonraki 10 yıllık süreçteki anıları, kişileri, sektörün oluşumunu yazıya dökmeyi arzu ediyorum.” dedi.

Çöpdemir sözlerini, “Dünya Radyo Günü tüm radyo emekçilerine kutlu olsun. Dünden bugüne, yarına sektöre emek veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

Gezegen Mehmet: ‘Radyonun Gücü Bitmez’

“Gezegen Mehmet” olarak tanınan Kral Grup Başkanı ve radyocu Mehmet Akbay, “Radyocular olarak insanları hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyoruz. Radyolar milletin sesi ve dostudur.” dedi.

Mehmet Akbay, “Deprem afet çantasında, su, düdük, el feneri ve radyo var. Dolayısıyla radyo en zor anlarımızda yanımızda yer alıyor. Depremde telefonla iletişim kesiliyor, internet tamamen ortadan kalkabiliyor. Radyonun vericisi ayakta ise radyo havadan yayın aldığı için iletişim konusunda çok faydalı oluyor. Radyocular olarak insanları hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyoruz. Radyolar, milletin sesi ve dostudur. Radyonun gücünün kaybolmayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu