Araç çubuğuna atla
MüzikMüzik Haber

Rap Müziğe İkinci Darbe Spotify’dan Geldi, Sehabe İsyan Etti

Ünlü rapçi Sehabe, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla dikkat çekti. Sehabe, Spotify editörü Nazlı Yırtar’ın kendisinin çıkardığı hiçbir şarkıyı yayınlamaması üzerine isyan etti.

Sehabe, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Spotify‘ın Türkçe Rap listesinde benim gibi bazı sanatçıları yok sayıp dinlenme analitiklerini manipüle etmesini doğru bulmuyorum. Haksızlık yaratıp bizi bize düşürecek hale geldi durum. Nazlı Yırtar isimli editörün keyfi kararı ile kariyerimin ilerlemesi engelleniyor. Okuyunuz. Daha iyi anlamanız için 1,5 yıldır tam 10 adet single 7 adet klip yayınladım. Şarkılardan hiçbiri “Türkçe Rap” listesinde yer almadı. Ya kardeşim 1 tanesi bile mi ya, 1 ya? Bırak kapak olmayı, ilk 3 sıradan listeye girmeyi, 1 tanesi bile mi girmeyi hak etmedi? En son single’ım “Bir Ayda Unutursun” 3 günde YouTube’da 1 milyon izlenmeyi geçti. Kesinlikle amacım kıyaslamak değil ama bu “Türkçe Rap” listesindeki şarkıların %90’ından daha büyük bir rakam. Neden benim kariyerimle emeklerimle oynuyorsun Nazlı? Söz, müziğinden, klip yönetmenliğine, klip kurgusuna kadar kendim yapıyorum. Cebinde parası olup popüler kültüre malzeme veren şarkıcılar değiliz ki biz. Hadi diyelim ki farkında bile değilsiniz, fark etmeniz için ne yapmalıyım? 7 klip daha mı çekmeliyim? “Susamam” şarkısı 17. sıradan listeye eklenmişti, 17. sıra ne? Klipten Spotify linklerini silip “Hak ettiğimiz yeri alıncaya kadar eklemeyeceğiz.” diye twit ve görseller attık. 2. sıraya yükselttiler. Türkiye’yi bırak Dünya’da olay olduk 33 milyon izlettik ama listeye zorla alındı.”

Ünlü rapçi, yaşadığı haksızlıktan “Bu sen ben davası değil, ben benim penceremden olanı anlattım daha bilmediğimiz neler vardır. İstediğimiz tek şey eşit olunması, haksızlık yapılmaması. Uykularımın kaçtığı oluyor, ister istemez üzülüyorum. Burada bir yanlış var ve bu düzeltilmeli.” sözleriyle şikayetçi oldu.

İşte O Paylaşım:

Ünlü rapçi, Spotify’a isyan etmekle kalmadı, mektup yazdı. Yazdığı mektubu da paylaşan başarılı rapçiye Spotify’dan henüz bir yanıt gelmedi. Son dönemlerde rap müziğin yükselmesinde YouTube, Spotify gibi dijital müzik platformlarının büyük etkisi olduğunun gündeme gelmesinden sonra yaşanan bu olay, bir dönem radyoların ve televizyon kanallarının yaptığı gibi Spotify’ın da rap müziğe vurduğu bir darbe gibi görünüyor.

İşte Sehabe’nin Mektubu:

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.