Müzikonair Rap ve Saz Arkadaşları | Müzikonair
Köşe Yazıları

Rap ve Saz Arkadaşları

ragga_oktay_yazar-banner

Merhaba,

80 milyon nüfuslu ülkemizde Türk Rap müziği neden bir türlü istediğini yere gelemedi? Bize uzak bir tarz olduğu içim mi? Asla!

Yetenekli Rapçiler olmadığı için mi? O da değil.

Peki neden?

Rap, Ragga, Reggae, RnB, Funk, Soul ve Jazz gibi tarzlar siyahi topluluğuna ait olan tarzlar. Özü, sisteme isyan ederek türeyen bu tarzların fikir babaları da onlar. Köleliğe isyan ederek Soul tarzıyla başlayan bu serüven, Bob Marley’ nin Reggae yaparak tüm dünyaya mesaj iletmesi ve daha sonra siyahi insanların 70’li yıllardan 2000 yılına kadar sistemi protesto etmek için kullandıkları Rap müziğine kadar uzamıştır. Ama arada Ragga, Reggaeton, Raggamuffin gibi hem mesaj hem eğlence yanları ortaya çıkaran tarzlarda üretmişlerdir.

Bildiğiniz gibi 90’lı yılların başında Cartel grubu ortalığı yıkmıştı. Albümlerinin harika olmasından ziyade Cartel grubu tüm Rapçiler ve ona benzer alternatif tarz müzik yapanlar için bir umut kapısı olmuştur. Çünkü ülkemizin her yerine her yaş grubuna özü bize ait olmayan bu tarzı bize göre harmanlayarak yaymasını başaran ilk Rap grubu oldular. Ne kadar uzak bir tarz olarak gözükse de müzik evrenseldir. Bunu Türk halkının lezzetine göre sunabilirseniz, başarabileceğinizin bir kanıtıdır.

Ben, sadece Rap yapmıyor olsam da, bana da yol açmıştır Cartel.

Çünkü ülkemizde zaten az yapılan, alternatif tarzda her başarı, Rap, Ragga, Reggae gibi tarzlara da aynı anda yol açıyor. Bunun tam tersi de geçerli. Örneğin; Reggae de başarılı olursanız Rap e de yol açmış oluyorsunuz.

Peki bu sistem neden tam oturmadı? Neden sadece ufak çocuklara hitap eder oldu? Neden magazin yönü oluşmadı? Neden sistemin komple bir parçası olamadı?

Piyasaya çıkan bir takım sözde Rapçiler, ‘Rap’i ben getirdim’ yarışına girdiler. Fazlasıyla Amerika kültürünü taklit edip ve özenip, gelene gidene ana avrat sayıp durdular; aşağıladılar, hesapta ‘diss’ yaptılar. Halkın gözünde Rap’i sadece küfür den ibaret olduğunu empoze ettiler. Sistemin bir parçası olmadan düet yapmayı tercih ettiler. Düet yapmak kötü bir şey değil ama bir şarkının arasına sadece tek blok rap yaparak, bu tarzı yancı bir tarz olarak gösterdiler. Oysa, bir iki öne çıkan isim ya da şarkıdan başka hiç bir cacık olmadı. Kendi dünyalarında, kendini star görenler büyük bir hayalin içinde yüzüp durdular.

Bugünlerde sözde bir dayanışma yapmaya çalışıyorlar. Kusura bakmayın ama geç kaldınız. Elinize çok büyük fırsat geçmişken rezil ettiniz. Çünkü ilk başta dikkat çekmek için sizinle aynı tarz yapan, aynı kulvarda koşan hatta sizden çok daha başarılı olan insanlara saldırdınız ama aynı yolda ilerleyip piyasanızı büyütemediniz.

Aramızda çok iyi Rap, Ragga , Reggae vs yapan arkadaşlar var. Ve onları daha çok görmek istiyoruz. Onlara tavsiyem: kendi beyninize göre hareket edin. Araştırın. Birleştirici olun. Burası Amerika değil. Kendi ülkemizin dertlerine kendi kültürünüzü, dünya görüşü ile anlatın. Sokak hayatı dünyada artık eskisi gibi kalmadı. O jenerasyon hemen hemen bitti. Rap’i ve benzeri tarzları doğduğu günden beri takip eden ve o hayatı yaşayanlar sadece bizler kaldık. Bunu iyi değerlendirin. Yeni sistemlere açık olun ve kimsenin emeğini küçümsemeyin çünkü gün gelir hepsinin üstüne buzlu çay içmek zorunda kalabilirsiniz.

Ragga Oktay | MüzikOnair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu