RöportajlarSanatçı Röportajı

Rapçi İçyüz: “Zafere Gölge Düşürmek Yerine Keyfini Çıkaralım”

Rap müziğin sevilen isimlerinden İçyüz, Müzik Onair’dan Mehmet Çelik’in sorularını yanıtladı. İşte o röportaj…

İnsanların sizi daha yakından tanımasına vesile olmak isteriz. Kendinizden bahseder misiniz?

Gerçek ismim Şafak Demir. İstanbul’da yaşıyorum, bir dönem İzmir’deydim. 29 yaşındayım ve hala üniversite öğrencisiyim :) İlkokulun sonlarından beri Rap ile birlikteyiz. Birkaç sene öncesine kadar özel sektörde işçiydim. Fenerbahçeli ve Oğlak Burcu olduğumu da paylaşayım. Aklıma da başka bir şey gelmiyor :)

Müzik faşizanlığı diye bir gerçek var. Konu hakkında yorumun nedir?

Ne yazık ki bu gerçek en fazla bizim sektörün hizmet ettiği kitlede mevcut. Kendimizi “zor da” özgürce ifade edebildiğimiz müzik için başka özgürlükleri kısıtlamak ya da başka düşünceleri yok saymak birbirine oldukça ters düşen durumlar. Saygı beklemek için saygı göstermek gerekir. Öncelikle dinlediğin müziğe ve sana bir şeyler dinletmek isteyen sanatçılara. Onların emeklerine ve çabalarına.

Bu konudan oldukça muzdarip olduğum dönemler oldu. Bir kişiyi, bir düşünceyi ya da bir akımı en tepeye koyup diğer tüm faktörleri hiçe saymak çok büyük saygısızlıktır. Bu en çok sanata ve sanatçıya zarar verir. Hatta faşizanlığını yaptığın şeylere bile çok büyük kayıplar yaşatır. Sevdiğin şeylere zarar verme, sevgini muhafaza et ve saygını yitirme…

 

içyüz rapçi mehmet çelik özel röportaj

“ZAFERE GÖLGE DÜŞÜRMEK YERİNE KEYFİNİ ÇIKARALIM”

Ürettiğin müzik seni nasıl biri yaptı?

Benim müziğe göre ya da müziğin bana göre şekillenmesi söz konusu değil pek. Her insanın karakteristik bazı belirgin özellikleri vardır. Rap müzik ve ben, bu özelliklerin olduğu ortak paydada buluştuk diyebilirim. Kendini iyi ifade eden, duygu ve düşüncelerini aynı hissiyatla karşı tarafa aktarabilen, konuşmacı olduğum kadar da iyi bir dinleyici olduğumu düşünen biriyim. Bu yüzden Rap müzik beni şöyle ya da böyle biri yapmadı, kendimi kendimde bulmamı sağladı.

Rap müziğin ülkemizdeki son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Senelerce yaptığımız şarkıları daha büyük kitlelere ulaştırmak için çabaladık. Kısıtlı imkan ve şartlar ile mücadele ettik. Televizyon ve radyolar tarafından ambargolara maruz kaldı Rapçiler. Sesleri sürekli bastırıldı, yaptıkları görmezden gelindi. Ama bir yerde bir potansiyel varsa, hiçbir güç bunun ortaya çıkmasına engel olamaz. Şu an ülkemizde Rap en çok dinlenen müzik türü olmayı başardı. Şöyle ya da böyle her ne olursa olsun, Rap müzik adına emek sarf edenler ile geldi bu başarı. Ufak tefek detaylara takılıp bu zafere gölge düşürmek yerine keyfini çıkarmaya bakalım derim.

içyüz rapçi mehmet çelik özel röportaj

İÇYÜZ’DEN 2021’DE YENİ ALBÜM GELİYOR

Yeni bir albüm haberi paylaşmıştınız. Detayları nelerdir?

Oldukça uzun süredir böyle bir sorumluluk edinmemiştim kariyerimde. Seneler önce underground olarak yaptığım albümler var tabi. Sürekli single şarkılar ile devam ettim, bir süre müziğe ara verdim. Sonra tekrar single ile devam… Geçen 15 seneye yakışır, insanlarda güzel izler bırakan tadında bir albüm yapmaya karar verdim. Şu an üzerinde çalışıyorum, birkaç parçayı bitirdim. İçinde birkaç tane düet şarkı da olacak. 2021’in ilk çeyreğinde çıkarmak gibi bir hedefim var. Şimdilik her şey yolunda ve istediğim gibi ilerliyor. Dinleyicime güzel bir albüm sunmak istiyorum.

Bir rol modeliniz ya da kendinize örnek aldığınız birileri var mı?

Sanatın her dalından kendime örnek aldığım sanatçılar var tabi ki. Gerek yaptığı işlerle, gerek duruşuyla, gerek görüşüyle… İyi olduğunu düşündüğüm her sanatçıdan bir şeyler almanın ve kapmanın peşindeyim. Farklı bakış açılarından, farklı pencerelerden faydalanmak, kendime bir şeyler katmak beni onore ve motive eder. Gelişmeye açık insanların izlediği yollardan biridir bu. Sanat ve sanatçı insana her anlamda zenginlik katar.

Ortak projelerde yer aldığınızı görmeye başladı takipçileriniz. Var mı yeni ortak projeler?

Dediğim gibi, artık tamamen müzik odaklı bir yaşantım var. İmkanlar ve zaman buna müsaade ettikçe daha fazla sanatçı arkadaşımla daha iyi işler yapacağımız aşikar. Yakın zamanda çıkması planlanan, içinde yer aldığım 5-6 tane proje mevcut. Bunlar, eşlik etmekten keyif aldığım sanatçı dostlarımın albüm projeleri ve birkaçı single olarak çıkması planlanan şarkılar. Şu an için bir albüm hazırlık sürecinde olduğumdan dolayı benim organize ettiğim bir ortak çalışma mevcut değil. Zamanı geldiğinde hepsinin haberini tek tek verip dinleyicimize sunacağız.

“HAYAL SATMAK İLE KURGU YAPMAK ARASINDA İNCE ÇİZGİ VAR”

Kelimelerle aranızın çok iyi olduğunu düşünen insan sayısı bir hayli fazla. Sizce kelimelerle aranız nasıl?

Aslında kelimelerle aramın iyi olmasının gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu hayatta yapabildiğim en iyi şey müzik eşliğinde kendimi ifade edebilmek. Yeteneğimin farkındayım ve bunu muhafaza etmek zorundayım. Kendimi geliştirmek, diri tutmak ve yeniliklere açık olmak için daha çok çalışmalıyım. Daha fazla kelime, daha fazla cümle, daha fazla dörtlük, daha fazla şarkı. Yaptığım işin yapı taşıdır kelime. Aramız iyi çok şükür, her şey yolunda :)

içyüz rapçi mehmet çelik özel röportaj

Rap müzikte kurgu olabilir mi? Söylenilen her şey gerçek ya da yaşanmış olmak zorunda mı?

Sanat, yaşanmışlıkların kurgusudur. Ortaya çıkan her sanat eserinde verilen mesajın, işlenilen konunun bir gerçeklik payı vardır. Bugün izlediğimiz bir filmde ya da okuduğumuz bir kitapta geçen kişiler ve kurumlar hayali karakter olsalar dahi; bize geçen duygu, hissedilen acı, verilen mesaj, yaşatılan heyecan gerçektir. Bu soyut kavramların gerçekliği sanatın somutluğudur.

Rap müzik de her zaman birebir gerçek olan şeyleri kaleme almayabilir. Çoğu zaman başımızdan geçen şeyleri yazıyor olsak da bazı durumlarda kurgu yaparak insanlara bunu anlatmaya çalışırız. Bazen bir karaktere bürünür, bazen bir süper kahraman olur, bazen bir vatandaş gibi davranır, bazen ülkenin en zengini ya da en azılı suçlusu oluruz. Bunları yadırgamamak gerekir çünkü sanatın özünde zaten kurgu mevcuttur. İnsanlara hayal satmak ile kurgu yapmayı karıştırmamak gerekir, bu çok ince bir çizgidir.

Son olarak Müzik Onair takipçilerine ne söylemek istersiniz?

Müzik gerçekten mükemmel bir hissiyat ve değişmez bir gerçekliktir. Herkesin müzikle kalmasını ve müzik dinlemesini temenni ediyorum. Nasıl bakmak ile görmek aynı şeyler değil ise, duymak ile dinlemek de birbirinden çok farklı şeyler. Türkçe Rap için emeği geçen tüm müzisyenlere selam, emeğinin hakkını teslim eden tüm dinleyicilere sevgilerimi yolluyorum.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.