RöportajlarSanatçı Röportajı

Rapçi İlke: “2021 Çok Üretken Bir Yıl Olacak”

Rap müziğin güçlü temsilcilerinden İlke, Müzik Onair'dan Mehmet Çelik'in sorularını yanıtladı.

Eski hiphop kültüründen gelmene rağmen yeni nesil işleri çok başarılı uyguladığını görüyoruz, nasıl başarıyorsun?

Ben yeni olarak kabul edilen bu müzikleri yapmayı çok seviyorum fakat eski diye tabir edilen hip hop müziğin oldukça büyük bir fanıyım diyebilirim. Ruhum her zaman eskisi gibi ama insanlar kendilerini güncellemek zorundalar. Tüketim döneminde olmamız sebebiyle biraz daha gelişime açık ve üretken olmalıyız. Ben bu müziğin herhangi bir kanadında yer aldığımı düşünmüyorum. Yeni ya da eski (sizin tabirinizle) her güzel işi aynı heyecanla dinliyor ve şarkılara eşlik ediyorum. Uygulama kısmına gelirsek de bunun için gerçekten çalışmamız gerek. Ben çalışmayı severim farklı şeyler denemeye de oldukça açık olduğumu düşünüyorum.

İstanbul ve Antalya arasında bir hayatın var sadece müzik için mi yoksa gündelik rutininde mi bu var?

Ben İstanbul’da aşağı yukarı 6 yıl zaman geçirdim sürekli olarak. Okul vesilesiyle geldiğim İstanbul’da oldukça ilginç zamanlar geçirdim. İyisiyle ve kötüsüyle. Son 3-4 yılda müzikle alakalı bir şeyleri daha aktif yapmaya başladık. Berkay Duman ile birlikte İstanbul’a geldik, ikimiz de harbi real Antalyalıyız. Ben Antalya’yı çok severim, şu an birçok iş ve hayat koşuşturması ile doğru orantılı olarak sürekli bir git-gel söz konusu. Bu keyifli bir şey, yaşamasını bildikten sonra. Genç arkadaşlarıma tavsiye ederim.

rapçi ilke müzik onair röportaj mehmet çelik

PMC ile bir hikayeye başlamıştın fakat uzun soluklu olmadı. Ne oldu?

PMC ile bir release yapmıştık güzel de olmuştu aslına bakarsanız. Yine aynı şekilde mahalle arkadaşım Ati242 ve İstanbul’da zamanımızı birlikte geçirdiğimiz Astral ile bu işe girişmiştim. Patron güzel bir abimizdir. Yani bu isimlerle zaten herhangi bir sorun olamaz, hepsiyle hala kontaktayım sürekli. Hayki’nin PMC Youtube Kanalına yapmış olduğu strike sonucunda kanal kapandı biliyorsunuz. Bunun akabinde ben sürekli aktif bir şekilde müzik yapmak istiyordum ve zaman kaybına tahammülüm yoktu. Bu sebeple birlikte ben şarkıları kendim release etmeye başladım. Ama büyük saygı ve sevgi duyduğum isimlerdir. Bütün grupla hala kontak halindeyim, bir saygısızlık söz konusu değildir.

“2021 ÇOK ÜRETKEN BİR YIL OLACAK”

Bol bol düet yapacağın haberini aldık. Bunlardan bahsetsene bize…

Ben genelde şarkılarımı solo yayınlıyorum çünkü endüstriyel bir müzik piyasasında insanların düetleri, bir araya gelmesi ve bürokratik süreçler insanı inanılmaz darlayabiliyor. Ben de oyunu kuralına göre oynama başlıyorum açıkçası bunu hazmetmesi biraz zaman aldı :) Oldukça sürpriz isimlerle hem mainstream işler hem alternatif işler dinleyeceğiz. 2021 çok üretken bir yıl olacak. Bekleyelim görelim…

Aynı zamanda kendi kapsamında sosyal medyaya da oldukça hakimsin. Bu bir taktik mi?

Sosyal medyayı aslında aktif ve etkili kullandığımı düşünmüyorum. Kendim nasılsam şeffaf bir şekilde sosyal medyada takılıyorum öyle. Bu işi beceremediğimi düşünüyorum ama biraz freaky olduğunu söylüyor insanlar evet…

rapçi ilke müzik onair röportaj mehmet çelik

Uzun yıllardır müzikle uğraşıyorsun. Umduğunu buldun mu?

Abi tabi ki bulamadım… Ben bir müzisyenin hak ettiği ruhu yaşatması adına da kişisel tatmininden ziyade kendisini sürekli geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Güzel paralar, güzel ortamlar ya da güzel arabalar gelip geçici olabilir. Önemli olan kalıcılığı yakalamaktır. Bu dünyada sen öldükten sonra bile senin yaşatılman bence onur verici bir durumdur. Umduğumu bulmak için çok çalışıyorum diyebilirim.

Albüm planın var mı?

Albüm planım var, normal şartlarda ben kasımda yayımlamayı düşünüyordum fakat daha konsept ve daha ikonik olmasını istediğim için albümü çatır çatır parçaladım. Aralık-ocak aylarında parçaladığım şarkıları tekli bir şekilde çıkarıyorum. Şubat ayında sürpriz bir ortak EP ve solo bir EP gelebilir ama daha konsept bir şekilde.

Son olarak Müzik Onair takipçilerine ne söylemek istersin?

Sevgili Müzik Onair takipçileri herkese merhaba…

Güzel müzikler dinleyin ve güzel müzikler paylaşın, biz de dinleyelim… Her vatandaşın yerine getirdiği vatandaşlık görevlerini yerine getirin. Taklitçi olmayın, kendiniz olun. Herkese bu Covid döneminde sabır diliyorum. Müzikle kalın, hayatta kalın.

Mehmet Çelik | Müzik Onair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.