Röportajlar

Rapkolik Adam: “Rapçilerle Değil Kitleleriyle Sıkıntı Yaşıyorum”

YouTube’da Rap müzik üzerine yayın yapan Rapkolik Adam kanalının yöneticisi Muhammet Koyuncu, Müzik Onair’dan Mehmet Çelik’e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

Rapkolik Adam senin için bir karakter mi yoksa gerçek hayatında da o musun?

Belirli bir zamana kadar sosyal medya hesaplarımın tümünde gerçek adım yer alıyordu. Ufak bir stratejiyle
insanların aklında yer edinebilmek için akılda kalıcı bir isim bulmak istedim ve Rapkolik Adam ortaya çıktı.
Rapkolik Adam, Muhammet’in Türkçe Rap’le ilgilenen ve eğlenceli olan yanı. Hiçbir zaman taklitlerin dışında farklı
bir kimliğe bürünmedim. Buna ihtiyacım olmadı. İnsanlara içimdeki samimiyeti yansıtmaya çalışıyorum.

Parodi videoların sürekli Instagram’dan taklit ettiğin sanatçılar tarafından paylaşılıyor. Hiç parodilerine bozulan bir sanatçı oldu mu?

Açık konuşmak gerekirse aldığım tepkiler çok olumlu. Bana hep Türkçe Rap’te parodi ve mizah olayını benim başlattığım söyleniyor.
Parodi yapabilmek için rapçilerin de eğlenceli ve komik yanlarını bulmaya çalışıyorum. Bazen parodilerden dolayı sadece kitleler tarafından bazı rapçilerin fanı ilan edilebiliyorum. Rapçilerle değil kitleleriyle sıkıntı yaşıyorum.

rapkolik adam mehmet çelik röportaj

Emre Yücelen ile yaptığın parodi sonunda tanışıp bir muhabbet kurdun. Acaba bu tip adımlar seni bu işe heveslendiriyor mu?

Yaklaşık 2 yıldır bu videoları çekiyorum. Henüz daha başında “acaba beni ileride rapçiler takip eder mi? Benim videolarımı beğenirler mi?” gibi birçok hayaller kuruyordum. Hayalini dahi kuramayacağım güzel şeyler yaşadım. Küçüklükten beri dinlediğim sanatçılarla tanışma imkanı buldum. Hepsi çok değerliler Emre Yücelen de öyle. Müthiş bir karakter, muazzam pozitif bir insan. Onunla tanıştığımda da çok mutlu olmuştum. Yaptıklarınızın karşılığı görmek oldukça keyifli ve motive edici.

FABRİKA İŞÇİLİĞİNDEN YOUTUBE’A UZANAN YOLCULUK

Aslında bakarsak fenomenlik yolunda izlediğin bir çizgi var. Peki bu işten para kazanıyor musun?

Ben ilk bir yıl içerisinde hem video çekerken hem de bir fabrika işçisiydim. Bu yılın ilk aylarında fabrikadan ayrıldım ve sadece bu işe odaklandım.
YouTube kanalımdan henüz hiçbir gelir elde etmedim. Birikmiş bir miktar para var ama çekmek nasip olmadı. Onun dışında ücretli olarak tepki ve analiz videoları çektiğimde video başına bir kazancım oluyor. Aylık sabit ve beni geçindirecek bir meblağ için çok yolumuz var. Yine eğer gerekirse normal bir işe girip çalışabilirim hiç gocunmam ta ki bu işten hayatımı geçindirecek seviyeye gelene kadar. Çünkü benim asıl işim “Rapkolik Adam”.

rapkolik adam mehmet çelik röportaj

Hiphop müzik yapmayan ama bu piyasanın içinde olan biri olarak sence Türk hiphop dünyasının en büyük eksiği nedir?

Bence samimiyet, dürüstlük ve vefa. Genel olarak dinleyici kitlesine samimiyet ve dürüstlük konusunda sıkıntılar var. Sanatçılar kendi kariyerine ve yıllarca savundukları kültüre ihanet ediyor. Para kazanılmaya başlanılan döneme kadar her şey çok iyiydi. Fakat artık araya egolar ve para hırsı girdi ve nitekim 10 yıllık veya daha fazla süreli dostluklar sosyal medya önünde tüm kirli çamaşırlar dökülerek vefasızca bitirildi.

“KEŞKE LEVENT KIRCA’NIN TIRNAĞI OLABİLSEM…”

Aslında videolarında karakterler, tiplemeler yapıyorsun. Örnek aldığın esinlendiğin performans oyuncusu olarak birleri var mı?

Türk sineması ve tiyatro tarihinde idol aldığım çok değerli sanatçılar var bunlardan birisi Levent Kırca. Büyük üstat yıllarca Olacak O Kadar programı ile hem düşündürdü hem güldürdü. Keşke tırnağı olabilsem…

Sence tüm rap dünyasına eşit mesafede misin?

Henüz video çekmeye başlamadan önce bilgisayarımda onlarca Rapçinin şarkılarının olduğu klasörler vardı. Öyle bir madendi ki benim için her ruh halime göre bir rapçi ve şarkısı yer alıyordu. Hiçbir kişinin fanı olmak aklımdan geçmedi. Video çekmeye başladığımdan beri farklı farklı isimlerin fanı ilan edildim.

Birkaç kişinin parodisini daha fazla yaptım kabul ediyorum. Fakat gündemdeler, herkes onları konuşuyor. Bana parodi için malzeme çıkıyor ve insanlar da bu konularla alakalı benden parodi çekmemi istiyor, bu durum kaçınılmaz. Yine de buna rağmen parodisini çekmediğim çok nadir Rapçi kaldı ki çekmediğimiz tek bir isim kalmayacak.

Parodi dışında da bakacak olursak mesela tepki videolarında hep şarkıları beğendiğimi ve etkileşim çabası alma düşüncesinde olduğum söyleniyor. Ama ben insanların beklediği gibi sanatçıları rencide edici türden eleştiriler yapmıyorum. Ben eleştirimi yine bana yakışan şekilde yapıyorum bundan dolayı da bizzat sanatçılardan
çok güzel geri dönüşler aldım.

Video takvimine baktığımızda neredeyse her gün içerik üretiyorsun bunun özel bir sebebi var mı? İnsanları sıkmıyor musun?

Türkiye’de sevdiği işi yaparak para kazanabilen insan sayısı oldukça az, ülkemizin ekonomik durumu malum. Ben de şu anda sadece bu işe odaklanmış durumdayım.

Bir fırıncı nasıl ki her gün ekmek yapıyorsa, bir bakkal nasıl her gün dükkanını açıyorsa bende sosyal medyayı bir iş olarak görüp her gün işimi yapıyorum. Tüketim çağında olduğumuz içinde her gün video çekmek izleyici açısından sıkıcı olmuyor. Çoğunluğu memnun diyebilirim. Her gün sadece parodi çeksem izlerler :)

Bir gün Rapkolik Adam sosyal medyayı bırakırsa bunun sebebi ne olur?

Ben içerik olarak eğlence sektörüne hizmet ediyorum. Bilgilendirici, eğitici bir içerik türüm yok. Aslında olsun da istiyorum, insanlara faydası dokunan birisi olmak istiyorum. Yapabilirsem yapacağım insanlara hep faydası dokunan birisi olmak hayalim. Fakat muhafazakar birisiyim. Bunun dışında bu sektörde aile yaşantıma, ideolojime
ters giden bir durum hissedersem ebediyen kabuğuma çekilebilirim.

Son olarak Müzik Onair takipçilerine söylemek istediğin bir şey var mı?

Rapkolik Adam olarak katıldığım ilk röportajdı, normalde röportajları kendim yapıyorum:) Bu ilk vesilesiyle Müzik Onair ailesine ve okurlarına çok teşekkür ederim. Videolarımı takipte kalın :)

MEHMET ÇELİK | MÜZİK ONAIR

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.