Ana Sayfa » Müzik » RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Dikkat Çeken “Spotify” Açıklaması

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Dikkat Çeken “Spotify” Açıklaması

oduller-reklam-banner

Sosyal medya yasasının 1 Ekim’de yürürlüğe girmesinin ardından gözler Türkiye’de temsilcilik bulundurmayan Spotify’a çevrilmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medya yasasına göre Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik bulundurması gerekiyor. Bu tip platformlar arasında yer alan Spotify ise yasanın gerektirdiklerini karşılamadığı için en son kapanma tehlikesi ile karşılaşmıştı. RTÜK, Spotify’a 72 saat süre vermişti.

İlgili Haber: Tepki Çeken Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi! Peki Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Süreçle ilgili açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin şöyle konuştu:

“Kaçak yayın yapanı devlet uyarmaz mı? Kaçakçılık suç mu, suç. Kaçak herhangi bir üründe takip, uyarı gibi normalse lisanssız yayında neden anormal? RTÜK görevinin gereği uyarısını yaptı. Kuruluşun yurt dışındaki merkezine ulaşılarak gerekli yazışmalar yapıldı.”

“AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK”

Ebubekir Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülkeden büyük paralar kazanan platform, hemen bizimle temasa geçti. Görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız üzüm yemek. ‘Gelin Türkiye’de ofis açın, vergi verin, hukuki muhatap bulalım’ diyoruz. Lisans süreci başladı. Onlar da sosyal medyada koparılan fırtınalara aldırmadan gelip yasal yükümlülükleri kabul ediyorlar. Olay bu kadar basit.”

Reklam
oduller-reklam-banner
haberalani