Ana Sayfa » Müzik » Rümeysa: “Sezen Aksu, Müzik Kariyerimde Kırılma Noktam”

Rümeysa: “Sezen Aksu, Müzik Kariyerimde Kırılma Noktam”

oduller-reklam-banner

Son şarkısı “Dünya Telaşı” ile büyük beğeni kazanan Rümeysa, Müzik Onair’dan Alper Ergez’e özel röportaj verdi. Rümeysa müzik kariyerine nasıl başladığından Sezen Aksu ile nasıl tanıştığına, Ayla Çelik ile çalışmalarına kadar pek çok şeyi samimiyetle aktardı. İşte o röportaj…

Merhaba Rümeysa Hanım, hoş geldiniz öncelikle nasılsınız? Müzik hayatına ilk nasıl başladınız ve bu mesleğe ilginiz ne zamandır var? Biraz bahseder misiniz?

Merhaba. Beni ilk müzik ögretmenim keşfetti ortaokulda. Babamın işi dolayısıyla başka bir yere taşınmıştık. Okulumu değiştirdiğim için yeni ortama alışamamıştım. Yani 6. sınıfta çok özgüvensiz bir çocuktum. Müzik dersinde öğretmenim herkese şarkı söyletiyordu. Sıra bana geldi. Başta bir çekindim, sonra hocam sesimi fark etti. Beni özel çalıştırmaya başladı. O özgüvensiz çocuk gitti, yıl sonu okul kutlamalarında koroda 5-6 şarkı solo yapmaya başladım. Bir anda okulun popüler kızı oldum. Bu da diğer derslerimde de başarı yakalamamı sağladı. Sonrasında TRT Klasik Türk Müziği Gençlik Korosu ve Kültür Bakanlığı Korosu sınavlarını kazandım. Bu serüven böyle başladı. Temelimi Klasik Türk Müziği ile atmış oldum.

Bu arada müzik hayatınızın dışında öğretmenlik yaptığınızı da biliyoruz. Biraz da öğretmenlik hayatınızla ilgili konuşmak isteriz. Nasıl bir öğretmensiniz, öğrencileriniz ile aranız nasıl, biraz bahsedebilir misiniz?

Ben arkadaş bir öğretmenim, tabii tatlı sert olmak kaydıyla.. Disiplinli olmak çok önemli, tabii onları da yormadan. Ögrencilerime hep söylerim; “Ders zamanı ders, geyik zamanı geyik de yaparız. Önce dersimizi bir işleyelim” derim.
Sosyal medyadan beni takip ettikleri için, derse ilk girdiğimde bir alkış kıyamet kopar. Ne oldu arkadaşlar dediğimde; “Hocam şarkını dinledik, o yüzden alkışlıyoruz” derler.

Anlayacağınız, ben zaten öğrencilerimin starıyım. Z kuşağı! Onlara zehir kuşağı diyorum, çok yaratıcılar.. Kullandıkları dili seviyorum. Bana ilham oluyor.. Bundan sonraki şarkılarımda onların aralarında kullandıkları sözlerden de olacak. Onların saf, temiz enerjisi beni güncelliyor ve çok geliştiriyor. Pandemi sürecinde öğrencilerimle ders yapamamış olmak beni çok üzdü. Meğer ne dinamizm katıyorlarmış bana. Zaten bilincindeydim fakat iyice bu konuda farkındalığım oluştu. Türk gençliğini cesaretlendirdiğinizde yapamayacakları hiçbir şey yok..

Rümeysa: “Sezen Aksu, Müzik Kariyerimde Kırılma Noktam”

Pandemi süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi? 

Herkes gibi ben de bunaldım ve yoruldum bazen. Az evvel de söylediğim gibi okulda ögrencilerimle olmamak ve asosyal bir yaşam geçirmek, özgürlüğüm elimden alinmiş gibi hissettirdi. Bol bol kitap okudum ve film izledim. Pandemi sürecinin pozitif etkisi, tüm insanlık adına “öz”e dönüş için iyi bir fırsat oldu. Eninde sonunda kişi kendisiyle baş başa kalıyor. Bunu hatırlattı bizlere. İyice bunaldığım zamanlar meditasyon yaptım.

“YARIŞMADAN ELENDİM AMA ERTESİ GÜN SEZEN AKSU BENİ ARADI”

O Ses Türkiye yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz ve yarışmadan sonra hayatınızda neler değişti?

Çok sevdiğim bir arkadaşım beni bu sürece zorladı. İyi ki de yapmış. Elendiğim anda eyvah öğrencilerime rezil oldum diye düşündüm ilk etapta. Tabii ertesi gün Sezen Aksu beni arayınca müzik serüvenim yükselişe geçti. Sezen Aksu müzik kariyerim için kırılma noktamdır.

Katıldığınız O Ses Türkiye yarışması ile Sezen Aksu’nun dikkatini çekebilmek ve sonrasında uzun bir süre vokalisti olarak çalışmak nasıl bir duygu biraz bahsedebilir misiniz?

Tabii… Çok gurur veren bir duygu. Çocukluk hayalim, İstanbul’a geliş sebebim gerçekleşmişti. Allah’a nasıl içten dua ettiysem bir anda gerçekleşiverdi. Tabii bu zorlu ve uzun eğitim süreci tamamen sizin çabanıza bağlı. Yoksa Sezen Aksu iyi müzisyenleri hep beğenir. Önemli noktalardan biri de bu süreci iyi yönetip onu iyi gözlemlemek.

“BESTECİLİKTE BENİ EN ÇOK AYLA ÇELİK GELİŞTİRDİ”

2016 yılında sözü ve bestesi Sezen Aksu’ya ait “Yansın İstanbul” adlı ilk çalışmanız ile sizleri tanıdık. Şimdilerde de ‘’Dünya Telaşı’’ isimli yeni şarkınız ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yaptınız. Yaklaşık 4 yıl ara verdiğiniz bu süreci nasıl değerlendirdiniz ve neden bu kadar uzun ara verdiniz?

Ara vermedim, bestecilik konusunda gözlem yaptım. Eğer gerçek bir müzisyen olacaksam kendim üretmeliyim diye düşündüm. Müzik prodüktörüm Ayla Çelik’le çok fikir alışverişlerinde bulundum. Kendi bestecilik sürecimde beni en çok geliştiren kişi Ayla Çelik’tir. Şimdi bir sürü bestem var. Ara vermiş sayılmam. Verimli ve sürdürülebilir bir eğitim sürecinden geçtim. Ben gelişim konusunda zamana hiç takılmam. Siz iyiyseniz demlendikçe başarılı olursunuz.

Rümeysa: “Sezen Aksu, Müzik Kariyerimde Kırılma Noktam”

Şimdi de sözü ve müziği size ait olan yeni çalışmanız ‘’Dünya Telaşı’’ isimli şarkınız hakkında konuşmak isteriz. Öncelikle gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Hayırlı olsun. Şu ana kadar gelen tepkiler nasıl ve bu şarkınızda kimlerle çalıştınız? Ayrıca size ait bestelerinizde var mı, bu bestelerinizi dinleme fırsatı bulabilecek miyiz?

Çok güzel tepkiler alıyorum. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Kendi bestemi denemek zor bir yol. Ben de bunu seçtim. Evet bundan sonra da kendi bestelerimle devam edeceğim. Bu şarkımın müzik prodüktörü Ayla Çelik. Düzenleme Serkan Ölçer’e ait. Onların heyecan dolu ve coşkulu müzik aşkı benim ekibimi bulmamı sağladı. Aynı frekanstan konuştuğumuzu fark ettik. Ülkemizin böyle değerli müzisyenleriyle beyin fırtınası yapabilmek aynı dilden konuşabilmek beni çok şanslı hissettiriyor. Allah bu nefesi verdiği sürece uzun yıllar aynı ekibimle çalışmayı çok isterim.

İlgili Haber: Rümeysa – Dünya Telaşı Video Klibi Yayında

Kariyerinizde kendinize belirlediğiniz bir hedefiniz, hayaliniz var mı?

Tabii pek ortaya çıkarmadığım, bilmediğiniz yönlerim de var.. Dans etmek gibi.. Yalnız kendi ülkemizde değil, tüm dünyada dinlenen, kendine has dans ve yorumuyla ikon olan bir sanatçı olmak istiyorum.. Sonra da bol bol okul yaptırıp sosyal sorumluluk projeleri üstlenmek istiyorum.. Ulu önderimizin de dediği gibi, ‘Zafer, zafer benimdir diyebilenlerindir’…

Son olarak Müzik Onair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Dünyamız zor dönemlerden geçiyor. Hepimiz bu süreci en sağlıklı şekilde atlatalım.. Onlardan sabırlı olmalarını, telaşlarının yalnız benim şarkım ‘Dünya Telaşı’ndan ibaret kalmasını diliyorum..

Alper ERGEZ | MÜZİK ONAIR

Reklam
oduller-reklam-banner
haberalani