MüzikMüzik HaberÖzel

Sahnede Görev Alan Orkestra Üyeleri Sigortalanıyor mu?

Müzik emekçilerinin sorunları son günlerde iyice ortaya çıkmışken, Müzikonair yepyeni bir dosya açıyor.

Müzik emekçilerinin sorunları son günlerde iyice ortaya çıkmışken, Müzikonair yepyeni bir dosya açıyor.

Son zamanlarda birçok sanatçı birlikte, çalıştıkları orkestra üyelerinin mevcut pandemi şartlarında evlerine ekmek götüremediklerini ve ekonomik zorluklar yaşadıklarını anlatan tepkiler vermişti. Hatta bazı sanatçılar enstrümanlarının tellerini kesip onların seslerini duyurmak için çeşitli haykırışlarda bulunmuşlardı.

Kimi kesimlerce bunun bir show amaçlı yapıldığı, samimi olmadığı dile getirilirken, bazı kesimlerce alkış toplamıştı ünlü sanatçıların bu hareketleri.
Müzikonair ise konuya başka bir bakış açısı getiriyor.

Şimdi orkestralarının yanında duran, onların her sorunuyla yakından ilgilenen, müzisyenlerin bu ekonomik zorluklarına göğüs germeye çalışan ünlü sanatçılarımız konser verdiklerinde sahneye çıkan orkestra üyelerinin günlük sigortalarını yapıyorlar mı?

Kanunun tam gereklerini yerine getiriyorlar mı?

İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu konuda bir inceleme başlatması bekleniyor. Çünkü aldığımız bilgilere göre çoğu sanatçının orkestrasında yer alan müzisyenler ne yazık ki sigortasız çalıştırılıyorlar. Çok yakında Müzikonair’da sigortasız müzisyen çalıştıran sanatçıları ifşalayacağız.

Devlet Desteğini Nasıl Verecek?

Devlet orkestra çalışanlarına pandemi desteği vermeyi başlattığında kriteri ne olacak? SGK giriş çıkışlarını baz alacak. Orkestranın sahne alıp almadığı, gerçekten çalışıp çalışmadıkları resmi kayıtlar ile SGK girişleriyle anlaşılır. İşte sorun da tam burada başlayacak. Devlet diyecek ki ben destekleme paketi uygulayacaksam, hangi sanatçıdan hangi isimlere sigorta yapılmış onları bildirin, yoksa ben neye göre destek vereceğim diyecek… Bir başka husus ise eğer günlük sigortaları yapılmadıysa bunun idari ceza tutanakları düzenlenecek.

Gelişmeleri Müzikonair’dan takip edebilirsiniz!..

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu