Genel Bilgiler

Sanatçılar İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya mecralarında bulunan hesaplarınızın akademik açıdan bugüne kadar yapılmış paylaşımların değerlendirmeleri ve bu paylaşımlar üzerinden vermiş olduğunuz hizmet veya satışını gerçekleştirdiğiniz ürün doğrultusunda kitlelere mesajınızı en iyi şekilde duyurmanızı sağlıyoruz.

Sosyal Medya mecralarında bulunan hesaplarınızın akademik açıdan bugüne kadar yapılmış paylaşımların değerlendirmeleri ve bu paylaşımlar üzerinden vermiş olduğunuz hizmet veya satışını gerçekleştirdiğiniz ürün doğrultusunda kitlelere mesajınızı en iyi şekilde duyurmanızı sağlıyoruz. En basit anlatım ile amacımız, daha çok kişiye çeşitli kanlardan ulaşmasını sağlamaktır. Genel amaç viral yayılımı sağlamaktır. Sosyal Medya dilini sizi takip eden kitlelere göre en iyi şekilde oluşturmak, çok sıkılgan olan bu yeni kitleye göre bu dili zamanla güncelleyerek doğru sözel grafiksel ve video bazlı paylaşımların bu kitlelerin dikkatini çekecek şekilde oluşmasını sağalmaktır. Sosyal Medya yönetimi Dijital iletişim yöntemleri arasında da yerini almış geniş kitlelere demografik reklamlar ile tanıtım yapma olanağı sağlamaktadır. Sosyal Medya yönetiminin bir parçası olarak kullanılabilen reklamlarla doğru hedeflemeler yapılabilir. Hesaplarınızın bu bağlamlarda profesyonel ekipler tarafından sizinle sürekli iletişim halinde olarak paylaşımlarının yapılması beğeni takipçi sayısının artırılması marka bilinirliği veya ürün satışı sağlanması doğrultusunda çalışmalar yapmaktayız.
Sosyal Medyada bir dil oluşturmak için çalışılacak alanlar şu şekilde katagorize edilebilir; Belirlenecek çalışma Siyaset için: Siyasi bir kurum veya politikacı (Milletvekili, belediye başkanı v.s.) Sanatçılar için: Ses sanatçısı, aktör veya aktris, model, dizi oyuncusu müzik grupları spiker v.b. şekilde Kurumsal markalar için: gıda, toptan üretim, tekstil moda, banka, gibi çeşitli şekillerde ve daha binlerce grupta kategorize edilerek bu kategorilere göre çalışmalar yapılır.
Sektörlere Yönelik Sosyal Medya Yönetimi?
Her Sektör kendi içinde sekmelere ayrıldığı gibi Sosyal Medya yönetiminde de Sektörlere yönelik yönetimsel farklıklar mevcuttur. Sektörün türüne göre dil oluşturmak kullanıcı deneyeimlerini gözlemlemek ve sağlık ve hukuk sektörlerindeki yasal yaptırımlarına göre hasasiyet göstermek gerekmektedir.
Sağlık Sektörüne yönelik sosyal medya yönetimi ( doktor özel hastane ve klinklere için )
Sağlık sektörü Sosyal Medya da yönetimsel zorluğu en zor olan alanlardandır. sağlık turizminin ülkemizde hızla gelişmeye başladığı şu günlerde uKurumsal bazda (Özel hastane özel sağlık tesisleri) yönetim teknik ve hukuksal açıdan takibi daha rahat olmasına rağmen Doktor ve klinik bazlı sosyal medya yönetimleri 3 ayaklı işlemler ve bunların müşteri memnuniyetine dönüşmesi açısından oldukça zordur. Kısa dönemli yönetimler bir ölçüm aracı olarak görülmemeli en az 1 yıllık bir çalışma sonucu elde edilen ölçümleme ile başarı ölçülmelidir. Bu çalışmalar gerekirse yurt içi ve yurt dışı diye ayrılarak sağlık turizmi teşviklerinden faydalanılabilecek denetime uygun şekilde yapılmalı ayrıca saç ekimi medikal estetik plastik cerrahi gibi kendi içinde bir çok alanı bulunan sağlık turizmi için ayrı ayrı pazarlama stretejileri kullanılmalıdır.
Tekstil sektörüne özel sosyal medya yönetimi
Tekstil sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinden biridir. Hızla gelişen dijital patformlar ile pazarlama açısından bu yönede gelişen sektörde dünya trendlerini takip ederek görsel açıdan son dereceli kaliteli ve müşterisine güven veren bir yönetim anlayışı ile markalaşma veya satışa yönelik dijital pazarlamla teknikleri kullanılmalıdır.

Sosyal Medya Reklamları?

Sosyal Medya reklamları ürün ve hizmet satışı için kullanıcı alışkanlık ve ilgi alanları en iyi şekilde optimize edebileceğiniz reklam alanları sunmaktadır.

Mobil tabanın gelişmesi ile Zaman ve mekân sınırlaması olmadan, paylaşımın, tartışmanın esas oamaç olduğu bir insani iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. Birey veya topluluklara kendi sorularınızı sorarsınız ve sorularına cevap alabilirsiniz ürünlerinizi tanıtıp satışına katkıda bulunabilir yardımlaşabilirsiniz. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan bilgi edinme yollarından da bir tanesidir Sosyal medya yönetimi kavramına geçmeden önce, sosyal medyanın ne olduğuna değinmek gereklidir.
Sosyal medya, 2000’li yıllarından başından itibaren gelişme gösteren teknoloji sayesinde internete en önemli özelliği kazandıran platform haline gelmiştir.

Kullanıcılar arasında bilgi alışverişini sağlama özelliğine sahip olan sosyal medya, özellikle Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlar sayesinde insan hayatının parçası haline gelmiştir. Aynı zamanda topluluk merkezli web sitelerinde bilgi, tecrübe ve farklı bakış açılarının bir araya gelmesiyle paylaşılan, iletişim ortamlarını yaratmıştır. Artık çoğu insan vaktinin belli bir kısmını bu sosyal medya ortamlarında geçirmektedir. Peki, başarılı bir sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır?
Bir markanın sosyal medya hesaplarını yönetmek için öncelikle sosyal medya yönetimi kavramının ne olduğunu anlamak gerekir. Elbette çoğunluk olarak herkes bir sosyal medya kullanıcısıdır ve bu platformlar hakkında bilgi sahibidir. Oysaki bir markanın sosyal medyasını yönetmek ile sosyal medya kullanıcısı olmak arasında belirli farklar vardır. Bu durumda iyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak, sosyal medya platformlarını aktif ve etkili bir şekilde kullanmak, başarılı bir sosyal medya yönetimi için yeterli değildir. Sosyal medya yönetimi, hedef kitlenizin analizini yapan, belirli pazarlama stratejileri uygulayan, hatta marka bilinirliği gibi profesyonel bilgi gerektiren bir uzmanlık alanıdır.
Günümüzde sosyal medya yönetimi dendiğinde firmaların aklına gelen yöntemlerin başında; sosyal medya platformlarında bir hesap açarak kurum kimliği oluşturmak, kullanıcıları takip ederek kendini takip ettirecek yöntemler aramak ve pazarlama yapmak anlaşılmaktadır. Oysaki sosyal medya, reklam ve pazarlama gibi imkânlar sunmuş olsa da içinde bazı riskleri de barındırmaktadır. Bundan dolayı firmaların sosyal medya hesaplarının, hem iletişim konusunda etkili hem de sosyal ağlarda deneyimli ekipler tarafından yönetilmesi gereklidir.

Dijital Strateji Planı Hazırlama

Profesyonel sosyal medya yönetimi için yapmanız gereken bir diğer çalışma da dijital strateji planı hazırlamaktır. Brief ve rakip analizinin tamamlayıcısı olarak görülen bu aşama ile bir rutin oluşturmaya ve dinamik bir yapı kurmaya dikkat etmelisiniz. Sosyal medya yönetimi kavramının yapı taşlarından biri de dijital pazarlama kavramıdır. Bu sebeple kampanya içeriklerini, günlük ve haftalık operasyonlarınızı marka bilinirliği için tanıtım içeriklerini dahil etmeniz gereklidir.

Her zaman insanların beklentilerini karşılayan ve sorulara cevap veren planlamalarınız olmalıdır. İçerik yönetimi, bütçe çalışmaları ve paylaşım saati gibi değerlerinizi, yapacağınız bu planlamada bir araya getirmelisiniz. Sürekli tekrara düşmemek için sayfanızda yeniliklere açık olmanız gereklidir.
Hedeflerinizi sosyal medya platformlarında uygulamaya döktükten sonra ne kadarını gerçekleştirip, ne kadarında geride kaldığınızı raporlamalar ile tespit etmelisiniz. Bu sayede eksiklerinizi fark ederek tekrar kendinizi geliştirme şansı elde edebilirsiniz

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu