MüzikMüzik HaberÖzelRöportajlarSanatçı Röportajı

Sansar Salvo’dan Müzikonair’a Özel Açıklamalar: “Kemoterapi Görürken Bile Diss Atıyorlardı”

| MÜZİKONAIR ÖZEL | 

Ünlü Rapçi Sansar Salvo, Müzikonair’dan Sevtap Gül ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdi. İşte o röportaj…

Rap müziğe ilk kimi dinleyerek başladın? Ve Rap müzik yapmaya yönelmende seni en çok etkileyen ne oldu?

Will Smith’in Wild Wild West soundtracklerini falan dinliyordum küçükken. Cartel’in çıkış yaptığı parçasını da dinledim tabii. Daha sonra Islamic Force, Nefret, RAK Sabotaj gibi gruplarla tanıştık Türkçe Rap piyasasından.

Ürettiğiniz müzikle çağın modern ozanları olarak nitelendiriliyorsunuz. Kaleme aldığınız sözler diğer şarkılara nazaran daha çok hayatın içinden. Bir şarkınız nasıl meydana geliyor, bize bu süreci kısaca anlatabilir misiniz?

Genelde sözleri altyapının üzerine yazıyorum ama bazen başka bir altyapıya yazıp yazdığım şeylerin üzerine yeni bir beat hazırladığımız da oluyor.

Rap müziğin son zamanlarda inanılmaz bir çıkış yakaladığını söyleyebiliriz. Rap müziğin ülkemiz açısından gelişimi ve geldiği noktadan memnun musunuz?

Evet gerçekten sevindirici. 95’te Cartel ile ülke gündemine gelen Rap müzik, 2000’li yıllarda Bilgin abinin albümleri ile tekrar gündeme gelmişti. Artık Gazapizm, Ezhel gibi arkadaşlarımın başarısı sayesinde bir şeyler iyice yerine oturdu. Ben de fena gitmiyorum çok şükür. Her yıl birkaç milyon dinlenen bir veya birkaç parçam oluyor dijital platformlarda hemen hemen.

Rap müzik önceleri internet aracılığı ile sesini duyururken artık günden güne yeni Rap radyoları yayın hayatına start veriyor. Rap müziğin bundan sonraki geleceği için neler söylersin izlenimlerin nedir?

Olması lazım yani. Virgin Radio’nun desteği çok fazla oldu teşekkür etmek lazım onlara bu arada. Yapılsın tabii açılsın bu tarz online radyolar.

Sansar Salvo

Sen uzun yıllardır müzik camiasında yer alan ve kemikleşmiş hayran kitlesine sahip olan bir Rap sanatçısısın. Seni ve yaptığın müziği bu kadar başarılı, çekici kılan nedir?

Çok küçük yaştan beri yapıyorum ben bu işi sahneye de hakimim, müzik endüstrisinde çevrem de geniş çok şükür. İstanbul’da Üsküdar ve Kadıköy’de büyüdüğüm için de oldukça şanslıyım.

Müziği bir yana koyacak olursak senden geriye ne kalır? Müzik dışında neler yaparsın?

Spor yapıyordum bir ara ayağım kırıldı kestim. Uzun yürüyüşler yapıyorum. Belgesel falan izliyorum yani iş güç dışında. Kurgudan da biraz anlarım ama yapmıyorum o işi benden çok daha iyi yapan insanlar var çünkü.

Rap müzik dışında dinlediğin müzik var mı? Özellikle son zamanlarda ne dinliyorsun…

Yani Ahmet Kaya, Osman Öztunç falan da dinlerim belirli parçalarını ben severek. Elektronik müzik de dinliyorum bazen set açıyorum öyle. Geçmişte sağda solda elektronik müzik çalmışlığım da var hatta. Yapmak istediğim yatırımları yapınca bıraktım.

Tarihe tanıklık ettiğimiz bu zor sürecin sana ve müziğine ne gibi etkileri oldu?

Yani benim için zor bir dönem oldu ilişkim falan oldu kız yurt dışında kaldı, ben burada ayrıldık falan. İnsanların vefat haberleri gelirken ve konser veremezken bir de özel hayat ile alakalı problemler biraz yordu ve dağıttı beni ama üretmeme de fayda sağladı. Besledi biraz yani.

Sansar Salvo

Hayatının herhangi bir döneminde çok zorluk yaşadığın bir olay ile karşı karşıya kaldığın oldu mu? Ve böyle anlarda Sansar Salvo gücünü nasıl ve nelerden alır?

Ben yıllarca Rap müziğin yanı sıra Beyoğlu ve Kadıköy’de kendi konserlerimi düzenledim vesaire gece hayatının çok içindeydim popüler de sayılırım. Ama bazen insan kalabalık içinde yalnızlık çekebiliyor, özellikle Beyoğlu kadar hızlı akışı olan bir yerde yalnız bir erkek olarak yaşamak zordu. Ama bazen de özlüyorum. Akıl hastanesine yattım iki kere bir kere açıkta bir kere kapalıda. 2010 yılında kanser atlattım çok şükür. O hastalığı atlatırken ayrılık yaşıyordum kemoterapi servisinde düşman Rap gruplarının dinleyicilerinin hakaretlerini okuyordum bir yandan. O haldeyken bile telefonumu bir yerden bulup arayıp hakaret ve tehdit edecek kadar ya da diss yapacak kadar aşağılık insanlar da oldu hayatımda.

Türkiye’nin ilk Rap filmi çekilerek bir ilke imza atıldı. Sen nasıl buldun bu projeyi? Ve konuk oyuncu olarak yer aldın, biraz bahsedebilir misin bu süreçten?

Evet memnuniyetle oynadım emeği geçen herkese teşekkürler. Çok fazla klip çektiğimizden ve kendi kliplerimde de oynadığından kamera önüne alışkınım zor olmadı oynamak yani rahattım. Ayrıca soundtrackinde de olacağım projenin.

Hepimizin içinde bulunduğu bu pandemi günleri için neler söylemek istersin? Düşüncelerini ve vermek istediğin mesajları öğrenmek isteriz…

Lütfen herkes o güvenli mesafe ve hijyen kurallarına uysun.

Benimle gerçekleştirmiş olduğun bu özel ve samimi röportaj için çok teşekkür ederim… Son olarak aşağıdaki Çünkü’den sonra boşluğu doldurmanı rica edeceğim.

-Hayatımdaki en sevdiğim ünlü söz!.. Nas: My body is the temple, my mind is the power.
Çünkü: Sözün gerçekliğinin altını çizmeme gerek yok herhalde. :)

-Rap müzik daha da fazla geniş kitlelere ulaşmalı..

Çünkü: Hem icracıların hayatı hem dinleyicilerin daha kaliteli işlerle buluşması için önemli bu oldukça.

 

Sevtap GÜL | Müzikonair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.