Genel Bilgiler
Trend

Şarkımı Nasıl Duyurabilirim? Şarkı Yapıp Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

"Şarkımı müzik firmalarına nasıl satarım?", "Şarkımı nasıl duyurabilirim?" sorularının cevabı bu yazımızda!

Şarkınızın geniş kitlelere ulaşmasını istiyor ama bunu bir türlü başaramıyor musunuz? Sürekli zihninizi “Şarkım var satmak istiyorum. Şarkımı klibimi hazırladım nasıl para kazanırım” sorusu mu kurcalıyor? O halde yalnız değilsiniz. Çünkü bu soruyu birçok müzisyen, birçok sanatçı sorabiliyor. Peki bu soruların cevabı nedir? İşte “Şarkı yapıp para kazanmak istiyorum ne yapmalıyım” sorusunun cevabı…

ŞARKI YAPIP PARA KAZANMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Şarkımı yayınlayıp para kazanmak istiyorum ama yapamıyorum” diyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Artık hem kitlelere erişilebilirlik daha kolay hem de imkanlar daha fazla. Ancak burada birçok müzisyenin takıldığı sorun, şarkıyı pazarlama noktasında karşımıza çıkıyor. Çünkü geleneksek PR yöntemlerinden ve geleneksel medyadan kopamayan müzisyenler güncel kalamıyor. Dolayısıyla şarkıları da bu yüzden büyük bir kitleye ulaşamayabiliyor. Sonuç olarak şarkı ne kadar güzel olursa olsun, yerine ulaşmadığı için değer görmeme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden dijital platformlara yatırım yapmak önem arz ediyor.

İlgili Haber: TikTok’ta Şarkı Reklamı Yapmak ve TikTok Fenomenlerine Şarkı Paylaştırmak Nasıl Olur?

şarkı müzik firmaları satmak duyurmak müzikonair seo yazısı genel bilgiler

Özellikle dijital platformların revaçta olduğu şu günlerde şarkının pazarlaması ve PR’ı eskisine göre daha farklı işliyor. Artık şarkıların PR’ını sadece radyo, televizyon ve gazetelerde değil; özellikle sosyal medya fenomenleri aracılığıyla Instagram, TikTok gibi mecralarda da tanıtmak gerekiyor. Bu yeni reklam modelleri, şarkının -deyim yerindeyse- bir anda “patlamasına” zemin hazırlayabiliyor. Bu yüzden dijital dünyaya iyi hakim olmak gerekiyor.

Ancak pazarlama haricinde şarkının kaliteli kokması da önemli. Aksi halde şarkı kaliteli değilse uzun süre dinlenmez ve bu, müzisyen için de olumsuz bir durum yaratır. Müzisyenin ileride çıkaracağı projelere eksi puan olarak geri dönebilir. Bu yüzden dinleyiciye samimi duygularınızı anlatan, kendi yolunuzu bulduğunuzu gösteren şarkılar yapmanız önemlidir. Aksi halde şarkınızı müzik firmaları da kabul etmeyebilir. Bu yüzden şarkınızın kaliteli olmasına, aranjesinin, mix ve mastering’inin iyi yapılmasına dikkat etmelisiniz. Bu noktada kayıt aldığınız stüdyo da önem taşımaktadır.

ŞARKIMI NASIL DUYURABİLİRİM?

Şarkımı müzik firmalarına nasıl satarım? Şarkımı nasıl duyurabilirim? Bu soruyu da kariyerinin başında olan birçok müzisyen soruyor. Şarkınızı müzik firmalarına satmadan önce bir demo kaydı alabilirsiniz. Bu kaydı tekrar dinleyip etrafınızda fikrine güvendiğiniz kişilerle de paylaşabilirsiniz. Emin olduktan sonra bu kaydı ilgileneceğini düşündüğünüz müzik şirketine gönderebilirsiniz.

Ancak şirketler, demoları uzun uzun dinleyip üzerinde kafa yormayabilirler. Hatta birçoğunun kendine önceden belirlediği bir tarz olduğu için size ilk etapta şans vermeyebilirler. Ancak onlara gerçekten üzerinde çalışılmış bir kayıt gönderirseniz ve kısa sürede etkileyebilecek bir şarkının kaydını onlarla paylaşırsanız müzik şirketleri sizinle anlaşmaya sıcak bakabilir.

şarkı müzik firmaları satmak duyurmak müzikonair seo yazısı genel bilgiler

Öte yandan şirketlere mail üzerinden göndereceğiniz kayıtları uzun bir dosya halinde göndermek yerine Soundcloud, YouTube gibi mecralarda yayımlanmış halini gönderebilirsiniz. Böylece şirket, diğer demolar arasında sizinkini daha kolay yoldan dinleyeceği için şansınız otomatik olarak artacaktır.

PROFESYONEL DESTEK ŞART!

Ancak tüm bunların dışında bir uzmandan, profesyonelden destek almak önem arz etmektedir. Eğer şarkınızı yaptıysanız, klibiniz hazırsa ancak kitlelere nasıl ulaştıracağınızı bilmiyorsanız Müzikonair’dan yardım alabilirsiniz. Müzikonair olarak hem kariyerinin başında olan hem de deneyimli müzisyenlere şarkılarının PR’ını yapmaları için danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi almak için muzikonair@gmail.com e-posta adresi veya 0552 685 38 82 numarası üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Buna benzer konularda bilgi almak için buraya tıklayın

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.