Köşe Yazıları

Şarkıcılara Uyarı! Yapımcı ve Aranjörlerin Yalanlarına Kanmayın!..

Merhaba değerli sanatçı dostlarım,

Büyük özveri ile hazırladığınız, büyük heyecan ve hevesle müzik sektöründe yer edinmeye çalıştığınızı biliyorum!..

Şarkıcılığı bırakmak isteyen, hatta bırakan, sektörde bir yer edinmenin şarkının kalitesine bağlı olmadığını gören siz değerli sanatçı dostlarıma sesleniyorum!..

Radyo PR, Basın PR diye diye sizleri kandıran ve paralarını sömüren insanların da bu yazıyı dikkatle okuduğunu biliyorum!..

Hemen hemen her piyasaya girme hevesinde bulunan şarkıcıların başından geçen, adını vermeyeceğim yaşanmış gerçek bir hikayeyi sizlerle paylaşayım…

Bir single çıkaracak olan arkadaşımız şarkının sözünü, müziğini alıp, mix, mastering, okuma, aranje ettirmek için 30 Bin TL para harcıyor… Şarkı 10 numara. Bir çıtlatsalar kısa sürede piyasanın diline dolanacak… Elinde biraz da para var. Reklama harcama yapılacak. Ama yoook… Aranjör ve müzik yapımcısı gördü ya parayı. Aman ha aman, sakın ha sakın parayı reklama harcama. O siteye vereceğin reklamın bir katkısı olmaz. Bu gazetede reklamın görünürse etkisi olmaz. Şu sosyal medyadan bişey çıkmaz… Ne yapalım abi?..

Bir şarkı daha hazırlayalım. Pekiştirelim… Bu şarkıyla beraber tanıtım yapalım… Tamam abi… Bu kez sanatçının elinde kalan para 20 Bin TL. O da yapıma, aranjeye gitti. Tanıtıma para kalmadı… 3. şarkı? Gerek yok. Sen reklam yap… Para? Sahneye çıktıkça 3-5 kazandıkça reklama yatırırsın… Sahneye nasıl çıkacak reklam olmadan?… Offffff….

Sevgili sanatçı dostlarım,

Aranjörlerin, yapımcıların bu şarkı süper tutar, 10 numara oldu gibi söylemlerini, daha 1. şarkının tanıtımını yapmadan 2. şarkıyı hazırlayalım gibi söylemlerine kesinlikle ama kesinlikle İ NAN MA YIN!..

Ha radyo PR’ı, basın medya planlaması yapıyorum deyip de sizlerin binlerce lira parasını sömürüp, sadece mail atan, birkaç yerel radyoya, web radyosuna telefon bağlantısı ayarlayan çakma piyarcıları da gördü bu sektör!..

Arkadaşını yalvar yakar arayıp şarkıyı yayınlatmaya çalışan, radyoculara çeşitli hediyeler alan piyarcıları da biliyoruz…

Hepinizi biliyoruz.

Sanatçıların sırtından para kazanarak, sanatçılardan daha popüler hale geldiğinizi de biliyoruz sevgili aranjörler, sevgili müzik yapımcıları ve çok sevgili radyo pr’cıları, basın pr’cıları!..

Radyo ve TV kanallarına şarkıyı yayınlatmak için tarifeler hazırlayan, 1 şarkı yayınına 300 TL isteyen, hatta fatura kesenleri de biliyoruz!..

Sanatçılar peki bu noktada nasıl adım atmalı?

Şarkısına güvenmeli. Şarkısının arkasında durmalı. Şarkısı hazır olunca 2. bir şarkıya geçmek yerine o şarkıya harcadığı emek, mesai ve masrafın aynısından reklama ve tanıtıma harcamalı. Sosyal medya, Youtube, instagram, MüzikOnair ve radyolar başta olmak üzere bunun gibi etkin yerleri kullanmalı. Bunun için de iyi bir danışmanla yola devam etmeli. İşinde uzman, ne yapacağını bilen, boşa hayaller kurdurmayan kişilerle çalışmalı…

Yoksa müzik çöplüğüne bir yenisini, radyoların arşivlerine ya da çöp kutularına yeni bir CD daha kazandırmış olursunuz…

Tilki | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/FOXk7
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.