RöportajlarSanatçı Röportajı

Semicenk: Yeri Geldiğinde Bir Tabloya Bile Şarkı Yazabiliyorum

Hemen her şarkısı YouTube ve dijital platformlarda müzik listelerinde zirveye yerleşen son yıllarda en büyük kitleyi yakalayan isimlerden Semicenk ile kariyeri ve müzik serüvenine dair konuştuk.

Hemen her şarkısı YouTube ve dijital platformlarda müzik listelerinde zirveye yerleşen son yıllarda en büyük kitleyi yakalayan isimlerden Semicenk ile kariyeri ve müzik serüvenine dair konuştuk.

Hayatımıza Semicenk olarak girdin. Fakat gerçek isminin Cenk Baş olduğunu biliyoruz. Peki senin mahlasının ardında yatan hikaye nedir?

 Enteresan bir hikayesi yok. ”Semi” göbek adım. Duyan ve işiten anlamına geliyor.

2021 yılında paylaştığın sözü ve müziği sana ait olan “Düşer aklıma” şarkın Youtube’da kısa sürede milyonlarca kişi tarafından dinlendi. Şu ana kadar çıkardığın her şarkı müzik listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.Bu başarının sırrı nedir? Senin gibi başarılı bir müzisyen olmak isteyenler neler yapmalı?

Çok çalışmalılar.

Milyonların kalbine ulaşan bu müzik serüveninin hikayesini bize anlatır mısın ? İlk olarak kaç yaşında müzikle tanıştın burdan başlayabiliriz?

10 Yaşında ilk gitarımı aldım. Sonrasında müzik yeteneğimin farkına vardım ve beste yapmaya başladım. Müzik yeteneğimi daha ileriye taşımak için müzik fakültesini bitirdim.

Arşivimizde ölümsüzleşecek sorumuzu soralım ve beklemeye başlayalım. Beş yıl sonra kendini, kariyerini nasıl hayal ediyorsun? Hedefin nedir?

Hedefim her zaman kendimi geliştirmek. Yaptığım işlerin her zaman daha iyisini yapabilmek. 5 yıl sonra da bunu hedefliyorum.

Konser takvimini incelediğimizde Avrupa ülkelerini de fazlasıyla görüyoruz. Yurt dışındaki konserlerin ve yurdumuzdaki konserler arasında nasıl farklar gözlemliyorsun?

Arasında pek bir fark yok, bütün konserlerimde aynı keyfi ve tadı alıyorum.

Tabloya Bile Şarkı Yazabiliyorum

Şarkı sözlerini kendin yazıyorsun. İlhamı nasıl yakalıyorsun bu süreci bizimle paylaşır mısın?

İlham aldığım şeyler sürekli değişiyor. Genelde farklı tarzlarda şarkılar dinliyorum. Yeri geldiğinde bir tabloya bile şarkı yazabiliyorum.

Seni hayatta bir adım öne taşıyan özelliklerinin ne olduğunu düşünüyorsun?

Kararlı, çalışkan , azimli ve işimde oldukça ciddi oluşumdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Swag ile bir düet çalışmanız oldu, yollarınız nasıl kesişti? Gelen tepkilerden memnun musunuz?

Aynı şehirde yaşıyorduk ancak tanışmıyorduk. Eva Records çatısı altında tanışıp daha samimi olduk ve kafalarımız uyuşunca beraber bir proje yaptık. Gelen tepkilerden de gayet memnunuz.

Henüz Çıkmamışım Şarkımın Yeri Bende Ayrı

Öyle duygu yüklü şarkıların var ki hepsi birbirinden güzel. Dinleyenlerin duygularına en çok hitap eden bir şarkın mutlaka vardır. Mesela Benim favorim, “Masal Gibi” Elbette senin için de tüm şarkıların denizlerdeki inci taneleri kadar özeldir. Ama “Bendeki yeri çok başka bir duygu” diyerek kaleme aldığın şarkın hangisi?

Henüz çıkmamış olan ”Onlar Anlamaz Halden” isminde benim için yeri çok ayrı olan bir şarkım var.

Büyük üstat Müslüm Gürses’in “Usta” isimli şarkısını sormadan geçemeyeceğim.Öyle güzel yorumlamışsın ki… Bir röportajında idolünün Müslüm Gürses olduğundan bahsetmişsin. Ne zaman tanıştın arabeskin usta ismi ile? Ve senin hayatına ne anlamda yön verdi? Severek dinlediğin şarkılarını bizimle paylaşır mısın?

Müslüm Gürses’i dinlemeye 12-13 yaşlarında başladım. İçtenliği ve kendine has yorumu benim hayatımda çok farklı pencereler açtı. En sevdiğim parçası ise ”Bir Ömür Yetmez”

Kötü bir gün geçirdiğinde veya yaşadığın zorluklar karşısında kendini nasıl motive edersin?

 Geçirdiğim zamandan çok geçireceğim zamanı düşünürüm.

Profesyonel anlamdaki mesleğinin yanı sıra müziğin senin hayatındaki yeri nedir? Ve seni besleyen tarafları neler?

Müzik benim ihtiyacım.

Müzik dışında kendinle baş başa kaldığında neler yaparsın, sevdiğin hobilerin nelerdir?

Bilgisayar oynamaktan, belgesel izlemekten ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten keyif alırım.

Röportaj: Sevtap Gül | Müzikonair

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.