MüzikMüzik HaberÖzel

Spotify Abonelik Sistemi Gelirleri Düşürdü… Müzik Şirketleri Dar Boğazda!

Çevrimiçi müzik pazarının devlerinden olan Spotify'da ücretsiz abonelik sistemi arttıkça hak sahiplerinin, plak şirketlerinin ve müzik üreticilerinin gelirleri düşüyor.

Çevrimiçi müzik pazarının devlerinden olan Spotify’da ücretsiz abonelik sistemi arttıkça hak sahiplerinin, plak şirketlerinin ve müzik üreticilerinin gelirleri düşüyor. Nitekim bu kısır döngü, müzik kalitesinin artmasının da önüne geçiyor.

Türkiye’de de 3.2 milyon ücretsiz abone sayısı olan Spotify’da ücretsiz kullanım sayısı arttıkça telif toplama ve hak sahiplerinin gelir elde etmeleri günden güne güç bir hal alıyor. Sonuç olarak küçük ve orta ölçekli müzik şirketleri bu durumdan maddi olarak olumsuz etkileniyor.

Müzik Şirketleri İflasın Eşiğinde

Öte yandan müzik indirme, reklamsız müzik dinleme ve daha yüksek ses kalitesi için tercih edilen Spotify Premium abonelik ücreti 20,99 TL. Aylık oldukça düşük ücretlere edinilebilen Spotify Premium bireysel abone sayısı da günden güne artış gösteriyor.

Küresel enflasyonist baskı sebebiyle gelir ve gider dengesinde yaşanan dalgalanmalar sanatçıların telif gelirlerinde düşüşlere ve Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli şirketlerinin iflas bayrağını çekmesine sebep oluyor.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.