Araç çubuğuna atla
MüzikMüzik HaberÖzel

Spotify Kapanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter, Youtube, Netflix gibi sosyal medya platformlarına yönelik  ‘Tamamen kaldırılması ve kontrol edilmesini istiyoruz’ açıklamasında bulundu. Açıklama sonrası bir dizi skandal ve zararlı içerikle gündeme gelen Spotify da kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle düzenlenen 138. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Twitter, Netflix, Youtube gibi sosyal medya platformlarına değinen Erdoğan, ”Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” dedi.

Daha önce Müzik Onair tarafından defalarca gündeme getirilen sosyal medya fenomenlerine ve Youtube’daki zararlı içeriklere ciddi bir yaptırım ve kısıtlamanın gelmesi için harekete geçilmiş oldu.

Yeni Düzenlemelerden Sonra Spotify Da Kapanabilir

Erdoğan’ın bu açıklaması sosyal medyada gündem yarattı. Ancak Twitter, Youtube, Netflix mecralarının yanı sıra Spotify gibi argo, hakaret, cinsel içerik, suça ve madde bağımlılığına özendirme, etnik ayrımcılık, halkı kin ve düşmanlığa sürükleyici içeriklere sahip olan platformlara da düzenleme geleceği öngörülüyor. Olası düzenlemeyle birlikte başta Spotify olmak üzere birçok platform kapatılma ve çeşitli kısıtlanmalarla karşı karşıya. Başta Spotify editörü Nazlı Yırtar olmak üzere Spotify’ın Türkiye yetkililerin de bir dizi denetlenme ile karşı karşıya olduğu söylenebilir.

Müzik Onair Şikayette Bulunmuştu

Müzik Onair’ın hassasiyetle takipçisi olduğu konuyla ilgili daha önce Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan, “Çocukların psikolojik sağlığını olumsuz etkilediği ve gerekli denetimi yapmadığı gerekçesiyle” Spotify ve Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Cinsel ögelerin bulunduğu, çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebilecek nitelikte, Türk örf, adet ve geleneklerine aykırı içerikler bulunan Spotify hakkında da gerekli işlemlerin başlatılması gerektiği kaçınılmaz oldu.

Öte yandan Spotify’da ardı arkası gelmeyen küfür ve hakaret içeriklerinin yanı sıra ırkçılık, halkı kin ve düşmanlığa sürükleyen öğeler de barındırılıyor. Bu platformlarda yer alan zararlı içerikler yaş sınırı olmaksızın her yaştan kullanıcının gözleri önüne seriliyor. Spotify platformunda yer alan ‘Anasını S.ktiğimin Kürtleri’ başlıklı içerik bariz bir örnek olarak dikkat çekiyor.

Yeni düzenleme ile birlikte çevrimiçi platformlardaki değişiklikler şimdiden merak konusu oldu. Düzenlemeye dahil olması gereken Spotify ile ilgili Cumhuriyet Başsavcıları’nı göreve davet ediyor ve gerekli yaptırımların hayata geçmesini bekliyor olacağız.

Gelişmeleri Müzik Onair’dan takip edebilirsiniz…

İlgili Haber: Müzik Onair’dan Spotify Ve Nazlı Yırtar’a Suç Duyurusu

İlgili Haber: Müzik Onair Youtube Ve Spotify’dan Açıklama Bekliyor!

İlgili Haber: Netflix’e Denetim Yapabilen RTÜK Neden Youtube’da Yok?

İlgili Haber: Müzik Onair Khontkar’ı Aile Bakanlığı’na Şikayet Etti

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.