MüzikMüzik Haber

Spotify Kesintiye Uğradı: Dünyaca Ünlü Sanatçıların Şarkıları Çalınamadı

Spotify uygulaması bugün nedeni bilinmeyen bir kesintiye uğradı. Platform, bazı ünlü şarkıcıların şarkılarının çalınamaması yüzünden kullanıcılar tarafından tepki çekti.

Spotify uygulaması bugün nedeni bilinmeyen bir kesintiye uğradı. Platform, bazı ünlü şarkıcıların şarkılarının çalınamaması yüzünden kullanıcılar tarafından tepki çekti.

Kesinti ABD ve Bazı Avrupa Ülkelerini Etkiledi

Spotify’da yaşanan kesinti sabah saatlerinde meydana geldi. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerde yaşanan problem sonucu dünyaca ünlü şarkıcıların müzikleri çalınamaz hale geldi. Spotify’daki bu kesinti; Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group gibi büyük şirketlerin parçalarının yanı sırada BMG gibi daha küçük şirketlerin kayıtlarını da etkiledi.

Spotify temsilcisi yaşanan sıkıntı hakkında şu açıklamayı yaptı: “Bu sabah bazı şarkıların çalınamaz gözükmesine sebep olan bir hatayla karşılaştık. Durumu düzelttik, artık tüm şarkıları dinleyebilirsiniz” Probleme neden olan sebep ise açıklanmadı.

İçerik Mevcut Değil Yazısıyla Karşılaşıldı

Spotify’ın bu durumundan etkilenen şarkılar arasında Taylor Swift’in ‘All Too Well’, ‘Wildest Dreams’ gibi popüler şarkıları vardı. Kullanıcılar şarkıya basmaya çalıştıklarında “Bu içerik mevcut değil” yazısıyla karşılaştılar.

Adele de problemden etkilendi. Sanatçının, ’21’ albümünün tamamı bir süreliğine çalınamaz hale geldi.

Spotify’ın bu gibi kesintilere uğraması ne kadar çabuk düzeltilirse düzeltilsin, şarkıların ne kadar platformlara bağımlı olduğunun bir göstergesi. Şu anda Spotify gibi platformlar telif haklarına bağlı, tüm gelirin bir havuzda toplandığı bir sistem üzerinden çalışıyor. Bugün oluşan sorun potansiyel bir hasara da yol açabilirdi.

Geçen yıl, sektörde bir ilk olarak SoundCloud, bu sistemi değiştirerek ‘kullanıcı destekli’ modele geçmişti. 100.000’den fazla sanatçı, müziklerini sadece bu platforma yüklemeye başlamıştı. Spotify’ın bugün yaşadığı bu problem, mevcut sistemleri hakkında tartışmaya yol açabilir.

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.