Albüm & SingleKöşe YazılarıMüzikÖzelVitrin
Trend

Spotify Listesinde “Berkcan Güven” Skandalı!

Berkcan Güven'in yeni çıkardığı albümde yer alan "S**ir Git" şarkısı en iyiler listesinin zirvesinde yer alıyor. Peki Spotify'a diğer sanatçılar dur demeyecek mi?

Pop müzik sanatçılarının vay haline. Bugün Spotify listesini açın bir bakın… 1. sıradaki şarkı ve devamındaki şarkılarıyla BEGE’yi göreceksiniz. BEGE, küfürlü YouTube videolarıyla gündeme gelen Berkcan Güven’den başkası değil. Bir şarkıcı olmaktan çok uzak bir sese sahip… Sahneye çıksa iki şarkı seslendiremez. Nasıl duracağını bile bilmez. Şarkısının adı “Bi S**tir Git“.

Peki Spotify müzikten bu kadar uzak ergenlerin platformu mu? YouTube verileri ve fizy verileri Spotify ile paralellik göstermiyor. Bu şarkılar 60 milyonun dinlediği bu platformlarda beğenilmiyor. 3 milyon dinleyicisi olan Spotify’da dinleniyor mu, diyelim ki dinleniyor bu izleme adetleri gerçek ise durum daha vahim.

Kaliteli pop müzik sanatçılarının “Bi S**tir Git“ diyen birinin 1. olduğu bu platformda bize göre yeri yok. Bakalım ilk hangi sanatçı ‘ben bu platformda yokum’ diyecek. Belki o zaman bu platformun yöneticilerinin aklı başına gelecek…

SPOTIFY’A VİRÜS MÜ GİRDİ?

İçerisinde sürekli “s**” kelimesinin geçtiği bir şarkının Spotify’ın en iyiler listesinin ilk sırasında yer alması, “platforma virüs mü girdi” sorusunu gündeme getirdi. Onca şarkı dururken içerisinde sık sık küfür geçen bir şarkının listenin ilk başında yer alması platforma virüs girmiş izlenimini yarattı.

SPOTIFY’I GEREĞİNDEN FAZLA DİKKATE ALMAMAK GEREK

Öte yandan söz konusu listenin ilk 28 sırasında Berkcan Güven’in 12 şarkısının birden yer alması, platformun müzik alanında ne kadar titiz çalışmadığını ortaya koyuyor. Zira Berkcan Güven’in şarkılarının YouTube ve fizy’deki verileri ile Spotify verileri birbiriyle örtüşmüyor. Ancak bunun sebebi, her platformun farklı algoritmaya ve kullanıcı profiline sahip olmasından başka bir sebebe bağlı.

Türkiye’de YouTube’un 55 milyon kullanıcısı var ancak Spotify’ın 3 milyon kullanıcısı var. YouTube’u daha fazla kişinin kullandığı göz önüne alındığında, sanatçıların Spotify’daki başarısının Türkiye’yi yansıtmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla Berkcan Güven’in de albümdeki şarkılarının tamamının listede yer alması onun gerçekten başarılı olduğunu göstermiyor.

ÇOCUKLARA VE GENÇLERE KÖTÜ ÖRNEK OLUŞTURUYOR

Ayrıca içerisinde sürekli “s**” kelimesinin geçtiği bir şarkının en iyiler listesinin ilk sırasında kontrolsüz şekilde yer alması, çocuk ve ergen kullanıcılara kötü örnek oluşturabiliyor. Böyle bir şarkının ilk sırada yer alması, Spotify’a virüs girdiği ihtimalini akıllara getiriyor. Dolayısıyla milyonlarca kişinin kullandığı bir platformun sorumluluk üstlenip şarkıları denetimden geçirmesi gerekiyor.

POP CAMİASI BUNA BİR “DUR” DEMEYECEK Mİ?

Spotify’da aylardır Rap şarkılar öne çıkarılıyor. Hatta Rap şarkılar da sadece belli sanatçıların tekelinde bulunuyor. Örneğin Mirac, Joker, Sehabe gibi isimler daha önce platform tarafından kasıtlı olarak dışlanan isimler arasında yer almıştı. Benzer ayrımcılık pop sanatçılarına da yapılıyor.

Bundan da öte, kaliteli pop müzik sanatçılarının “Bi S**tir Git“ diye şarkı yapan birinin birinci olduğu bir platformda yerinin olmaması gerektiği de gündeme gelen bir konu. Bu durum karşısında hangi pop sanatçısının ilk olarak  “Bu platformda ben yokum” diyerek boykot edeceği ise merak konusu oldu. Sanatçıların karşı çıkması halinde; platformun yöneticilerinin herkese hitap eden ya da şarkıları yaş sınırlamasına göre kontrollü bir şekilde yayımlayacağı şeklinde varsayımlar yapılıyor.

berkcan güven spotify bi siktir git

berkcan güven spotify bi siktir git

berkcan güven spotify bi siktir git

berkcan güven spotify bi siktir git

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.