Genel Bilgiler

Spotify NKVT Listesine Nasıl Girebilirim?

Dijital platformların ülkemizde en popüler mecralarından biri de Spotify'dır. Peki Spotify'ın nkvt isimli çalma listesinde yer alan şarkıları kim belirliyor? Spotify'ın popüler çalma listelerine girmek isteyen müzisyenler nasıl bir yol izlemeli?

Dijital platformların ülkemizde en popüler mecralarından biri de Spotify’dır. Peki Spotify’ın nkvt isimli çalma listesinde yer alan şarkıları kim belirliyor? Spotify’ın popüler çalma listelerine girmek isteyen müzisyenler nasıl bir yol izlemeli?

Müzik dinleme alışkanlıklarının dijital platformlara yönelmesi günümüz müzik endüstrisini derinden etkilemiştir.

Çevrimiçi müzik dinleme platformları arasında en çok kullanılan platformlardan bir tanesi de Spotify olmuştur. Spotify ülkemizde de milyonlarca abone sayısına sahip bir çevrimiçi dijital müzik dinleme platformudur. Hemen her tarzda farklı sanatçıların şarkılarının yer aldığı Spotify’daki listeler ve keşfetme özelliği de dinleyici kitlesini genişletmek isteyen birçok sanatçının merak ettiği konular arasında yer alır. Listelerin, kullanıcıların dinleme alışkanlıkları ve farklı algoritmalara göre belirlendiği bilinmektedir. Bu listelere girmenin birçok avantajı vardır. Dinleyici kitlesini genişletmek isteyen sanatçılar bu listelere girmenin yollarını aramaktadır.

Spotify’ın Popüler Listesi Nkvt Nedir

Peki genel olarak rap müzik odaklı olan liste nkvt nedir? İsveç merkezi müzik dinleme platformu Spotify’da global ve yerel çalma listeleri bulunur. Nkvt olarak isimlendirilen bu liste de editörlerce oluşturulan çalma listelerinin başında gelmektedir. Çalma listeleri ise dinlenme algoritmaları ve editör listeleri olarak ikiye ayrılabilir.

Şarkı ile ilgili PR çalışmalarından biri de bu listelerde yer almak olarak sıralanabilir. Listelerde yer almak isteyen müzik üreticileri öncelikli olarak platform tarafından sunulan tarz kategorisinden en az birine dahil olmalıdır. Listede genel olarak rap müzisyenleri ve rap tarzında müzik üreten sanatçılar yer almaktadır. Spotify’daki Turkey Top 50, Türkçe Pop, Türkçe Rock, İkinci Yeniler, New Music Friday, Hot Hits Turkey, Akustik Türkçe, Harekete Geç, NKVT gibi popüler çalma listelerinde nasıl yer alınabilir?

Rap Müzisyenleri İçin Spotify Nkvt Listesi

Spotify nkvt listesine girmek de dinlenme ve popülerlik düzeyini artırmak isteyen sanatçılar için bir şanstır. Peki Spotify listelerinde yer almak isteyen sanatçılar ne yapmalıdır? Bu listelere girebilmek için çok dinlenmek ve ünlü olmak gerekiyor mu?

Spotify’ın kullanıcıların önüne sunduğu popüler çalma listeleri sayesinde müzik dinleyicileri sanatçıları keşfedebiliyor, takip edebiliyor ve ardından sanatçıların hayran kitlesine dahil olabiliyor.

Spotify’ın çeşitli algoritmalarla oluşturduğu popüler çalma listelerine girmek isteyen sanatçıların öncelikli olarak Spotify platformuna eserinin yüklenmiş ve bu dijital platformlarda yayımlanmış olması gerekmektedir. Eser bir plak şirketi yahut müzik dağıtım şirketince iş birliği içerisinde çıkarılır ve dijital platformlarda dinleyiciye açılır. Bu platformlarda resmi sanatçı kimliğinizi aratan bir kişi eserinizle ilgili bilgilere ulaşılır. Spotify’da da durum aynıdır.

Sanatçılar İçin Spotify Listelere Girmek 

Spotify listelere girmek isteyen sanatçılar için herhangi bir nitelik yahut nicelik aramamaktadır. Spotify’da editörler tarafından oluşturulmuş listelerde görünür olmak için milyonlarca kişinin sizi takip etmesi yahut şarkınızın viral olması gerekmiyor. Halihazırda yayınlanmış olan listelerde görünüyor ki nispeten daha az tanınan ve hayran kitlesine sahip olan sanatçılar da bu listelerde zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Listelerde yer alarak dinleyicilerin şarkıyı keşfetmesi kolaylaşıyor. Son birkaç yılda yükselişe geçen Türkiye’deki rap müzik günden güne hayran kitlesini ve tutkunlarını farklı sanatçıları tanımaya yönlendiriyor. Herkes tarafından bilinen old school sanatçıların yanı sıra new school olarak nitelendirilen sanatçılar da ortaya koyduğu eserlerle kısa sürede müzik dinleyicileri tarafından seviliyor.

Spotify Çalma Listesine Girmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Spotify çalma listesine girmek her sanatçının hayallerini süsleyebiliyor. Bu sayede yapay zeka aracılığıyla müzik dinleyicilerinin daha önceki dinleme tarzına benzer şarkılar sunulabiliyor. Çalma listelerini oynatan kişiler listede şarkınıza denk gelip, değerlendiriyor. Sonuç olarak sanatçı yeni bir dinleyici kazanıyor ve sektörde adını duyurmayı başarabiliyor. Bu sayede sanatçılar dinlenme bir diğer deyişle stream sayılarına göre değer kazanıyor. Her dinlenme ve satın alma sanatçılara maddi kazanç sağlamaktadır. Popüler çalma listelerine girmek popüler olmak ve hayran kitlesini geliştirmenin yanı sıra kazançlarını da artırmaktadır.

NKVT Ne Demek?

Peki Spotify’ın sürekli güncellenen listesi nkvt ne demek ve ne anlama geliyor? Türkiye’nin en çok dinlenen listelerinden Nakavt’ın kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkar. Güç ve rekabeti andıran bu listenin adı yerli rap hitlerini tek bir listede buluşturmayı hedeflemektedir.

Nkvt Listesi Hitleri Buluşturuyor

Liste analiz edildiğinde genel olarak yeni çıkan, yeniden dillere dolanan, sosyal medyada viral olan Türkçe Rap, trap tarzlarında şarkıların bulunduğu ortaya çıkıyor. Sloganı olan Türkiye’nin en sıkı çalma listesi ifadeleri de bu analizi güçlendirmektedir.

Konuyla ilgili daha önce yapılan açıklamada, NKVT listesi ile ilgili rap müzikteki zenginliğe vurgu yapılmaktadır. Platformun en çok dinlenen çalma listelerinden biri olan bu liste, yerli rap hitleri ile trend olan rap şarkılarını tek bir noktada buluşturmayı sürdürmektedir. Nitekim nkvt listesi de bu ihtiyaca uygun olarak tasarlanmış bir listedir.

Spotify Editör Listelerine Girmek Önemli Mi?

Spotify editör listelerine girmek için öncelikli olarak profesyonel bir hizmet almayı da düşünmeniz yerinde olacaktır. Pazarlama iletişiminin günümüzdeki gelişimi çok hızlıdır. Her geçen gün değişen ve gelişen algoritmaları takip etmek ve bu rekabet ortamında güçlü kalabilmek adına uzman kişilerden destek almanız önerilmektedir. Sanatçının listelerde yer alma iddiasını sürdürmesi olağandır ancak bu baskı kişiyi sanattan ve üretimden uzaklaştırabilmektedir. Hal böyle olunca sanatçı için en doğru adım profesyonel destek alması olacaktır. Editörlerin sübjektif bakış açıları ile oluşturulduğu düşünülen rap listesinde kalıcı olmak için şarkınızın niteliğinin güçlü olması gerekmektedir. Üretimin hızlı olduğu günümüz müzik endüstrisinde var olabilmek ve dijital platformlarda rekorlar kırabilmek için PR çalışması yapılması kaçınılmazdır.

Spotify Editör Listelerine Nasıl Girilir?

Spotify editör listelerine nasıl girilir sorusunun cevabı için kilit konulara hakim olmak ve yeterlilik önem taşır. Türkçe sözlü rap müzikte kalıcı izler bırakabilmek ve emeklerinizin karşılığını maddi ve manevi olarak daha özgürce alabilmek için kilit noktalardan bir tanesi de dinleyici kitlesidir. Editör tarafından oluşturulan listelerde dinlenme algoritmalarından daha fazla kıstas bulunur. Hal böyle olunca eserinizin güçlü olmasının yanı sıra PR çalışmanızın doğru yapılması, yerel ve ulusal radyolarda şarkınızın yayımlanması, fiziki satış rakamları, diğer platformlardaki başarılar ve daha fazlasıdır.

Bize Ulaşın

Müzikonair sanatçılara sunduğu birçok hizmetin yanı sıra Spotify’ın popüler çalma listelerine girmek ve bu listelerde şarkılarının yayımlanmasını isteyen sanatçılarla iş birliği sağlayabiliyor ve tüm merak edilen soruları çözüm odaklı cevaplayabiliyor.

ads1

Daha fazla bilgi için muzikonair@gmail.com ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.