MüzikMüzik HaberÖzel

Spotify’dan Müslümanları Kızdıracak Küstah Çalma Listeleri! İslamofobi’ye Çanak Mı Tutuyor?

Spotify'ın İslam dinini ve peygamberlere yönelik küstah ifadeler içeren çalma listeleri tartışma yaratacak!

Spotify’ın İslam dinine ve peygamberlere yönelik küstah ifadeler içeren çalma listeleri tartışma yaratacak! Spotify’da kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bazı çalma listeleri Peygamberlere, Aleviliğe ve İslam dinine yönelik küstah ifadeler içeriyor…

Dini İnançlara Saygısızlık İçeriyor!

Telif hakları ihlali, haksız rekabet, taraflı müzik listeleri gibi yüzlerce şikayet ile gündeme gelen Spotify, yine çok konuşulacak bir skandala imza attı. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de lisans başvurusunda bulunan ve ofis açacağını duyuran İsveç merkezli dijital müzik platformunda şimdi de Türkiye’nin resmi dini olan İslam’a yönelik saygısızlık ve küstahlık içeren bazı çalma listeleri dikkat çekti.

Hz. Muhammed ve Hz.Ali’yi, İslam dinini, aleviliği ve daha birçok dini inanç sistemini ayaklar altına alan çalma listelerinde ”Hz. Muhammed’in Miraca Yükselirken Dinlediği Şarkılar”, ”Kerbela olayında Hz.Ali’yi gazlayan şarkılar” ”Hz. Ali’nin Halifeliği Kaybettiğinde Dinlediği Şarkılar” şeklinde küstah ifadeler yer aldı.

Spotify İslami Değerleri Hiçe Mi Sayıyor?

Türkiye’de en fazla kullanıcısı olan dijital platformlardan biri olan Spotify’ın genç-yaşlı herkes tarafından kullanıldığı biliniyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listeleri, editör kontrolünden geçerek yayımlanıyor. Spotify’ın tartışma yaratacak listeleri sonrası gözler Spotify editörü Nazlı Yırtar’a çevrildi. Spotify Türkiye editörü Nazlı Yırtar’dan açıklama bekleniyor.

Peki Spotify dini değerleri ayaklar altına alan bu çalma listelerinin yayımlanmasına nasıl izin veriyor? Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak bilinen kanunun bir yaptırımı olacak mı?

Spotify İslamofobi’ye Çanak Mı Tutuyor?

Müzik Onair tarafından açığa çıkarılan ve Müslümanlara karşı islamofobi olarak değerlendirilebilecek ve tartışma yaratacak çalma listelerine yönelik yetkililer ve devlet büyükleri harekete geçecek mi? Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları yabancı sermaye kaynaklı bir platform üzerinden islami değerlerin aşağılanmasına tepki verecek mi?

Dış Güçlerin Oyunu Mu?

Söz konusu çalma listelerine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı makamından ne tepki gelecek merak konusu oldu. RTÜK, sosyal medya yasası kapsamında Spotify Türkiye’ye uyarı ve yaptırımda bulunacak mı?

Öte yandan İslami değerleri hiçe sayan ifadelerin yer aldığı listeler, dış güçlerin bir oyunu mu sorusunu da akıllara getiriyor.

İlgili Haber: Spotify’dan Müslümanları Kızdıracak Küstah Çalma Listeleri! İslamofobi’ye Çanak Mı Tutuyor?

İlgili Haber: Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan’dan Spotify Hakkında Suç Duyurusu!

İlgili Haber: Spotify Hakkında RTÜK’e İlk Şikayet!

in English

Spotify’s Playlists Anger Muslims

Insolent playlists will make angry muslims off spotify is he holding a bowl to islamophobia? Spotify’s playlists with islamic religion and arrogant statements for prophets will creat a discussion! Spotify’s playlists with arrogant statements to islam and prophets will create a discussion! Some playlists created by users on Spotify include insolent expressions towards prophets, alevity and islam…

It Contains Disrespect To Religious Beliefs!
Spotify, which came to the agenda with hundreds of complaints such as copyright infringement, unfair competition, provided music sites, has again signed a very talkative scandal. including Turkey in the past week in announcing the license Sweden-based digital music platform also now available and will apply with disrespect and arrogance towards Islam the official religion of Turkey drew attention to some playlists.

The prophet muhammad and the prophet ali in the playlist that takes islam, flames and many more religious belief systems under the feet, muhammad songs ascending to miraca in the karbala incident the song that gas prophet ali prophet ali he listened to when he lose caliphate was featured in sassy expressions.

Spotify Ignoring Islamic Values?
most users of digital platforms, one of which is known to be used by everyone, young and old Spotify in Turkey. Playlists created by users are published under editor control. After Spotify’s controversial lists, eyes turned to Spotify editor Nazlı Yırtar. Spotify releases are expected from Turkey Nazli tearing apart editor.
So how does Spotify allow the publication of these religious playlists? Will the law known as social media law in the public have a sanction?

Does Spotify hold a canak to islamophobia?
Will the authorities and state elder take action on the playlists that can be disclosed by music onair and can be considered islamophobia against muslims ? Will political parties and civil society organizations react to the humiliation of islamic values over a foreign capital – based platform?

Game of Foreign Powers?
The reaction of the Ministry of Culture and Tourism and the Presidency to the playlists in question was a matter of curiosity. RTÜK Is Spotify warning to Turkey as part of social media and law enforcement to be found in?
On the other hand, the lists with expressions that disregard Islamic values ​​bring to mind the question of whether it is a game of foreign powers.

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/TX9u3
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.