Ana Sayfa » Müzik » Spotify’ın Kurucusu ve CEO’su Daniel Ek’in Başarı Sırları…

Spotify’ın Kurucusu ve CEO’su Daniel Ek’in Başarı Sırları…

oduller-reklam-banner

Sıfırdan 26 milyar dolarlık bir şirket yaratan Spotify’ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek başarısının sırrını anlattı. Sıfırdan dünya devi bir şirket yaratan Daniel’in en önemli sırrı “Zaman yönetimi ve önceliklere karar vermek”

Daniel, başarının sırrının sıkı bir zaman yönetimi disiplini ve kararlı biçimde odaklanmak olduğundan emin. Ne kadar meşgul olduğumuzu söylesek de aslında zamanı gani gani ziyan ediyoruz. Instagram’ın dibinden kum çıkarıyor, “İzlemezsen suçluluk hissettiriyorlar” diye olmadık dizilere takılıyoruz.

“Birçoğunuz sadece ‘Gitmezsem ayıp olur’ diye düşünerek sosyal etkinliklere katılıyor. Bense önceliklerimi belirlemek konusunda katı bir disipline sahibim. Arkadaşlarımın davet ettiği etkinliklerden sadece benim için önemli olanlara katılıyorum.”

Peki kalpleri kırmadan bu iş nasıl olacak. Çözüm, şeffaflık. Daniel katılmak istemediği davetleri şöyle reddediyor:

“Lütfen kişisel alma. Seninle hoşbeş etmekten keyif duyuyorum ama şu an başka bir konuya odaklanmam gerekiyor.”

Çoğumuzun aklımızda orta ve uzun vadeli planları var. Daniel’in bizden farklı yaptığı şey, bunları aklında tutmak yerine yazmak:

“Günlük, haftalık ve aylık hedeflerimi yazılı olarak tutarım ve her akşam işler nasıl gidiyor, planları tutturabiliyor muyum diye kısa bir kontrol ederim. Eğer her şey istediğim gibi gitmiyorsa bu planlara ayırdığım zamanları kontrol eder ve gerekiyorsa düzenlerim. İnsanların yanılgısı, yaratıcılığın sınır tanımayan özgür bir ruh olduğunu sanmaları. Oysa dünyadaki en yaratıcı insanlar, yaratıcılıklarını planlayabilenlerdir. İronik görünüyor biliyorum ama ben de böyle yapıyorum.”

Reklam
oduller-reklam-banner