RöportajlarSanatçı Röportajı

Teoman Bölükbaşı: Şarkılarımı Keşfedilmeye Bırakmak Hoşuma Gidiyor

Alternatif müziğin sevilen ismi Teoman Bölükbaşı, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e konuştu.

Merhaba Teoman bey MüzikOnair’a hoş geldiniz. Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

1992 iskenderun doğumluyum , ailem halen orada yaşamakta , 2011’de Adana’ya üniversite için geldim ,Çağ üniversitesi – Int. Finance bölümünden mezun oldum , yaklaşık 10 senedir Adana’da yaşamaktayım. 4 sene önce mezun olduktan sonra müzikle tam zamanlı ilgilenmeye karar verdim .
Adana’da farklı mekanlarda sahne almaktayım . Zamanımın sahne harici geri kalanı ise ev stüdyomda projeler ile geçiyor , çok fazla fikir ve melodiyi işlemek üzerine çalışıyoruz . Yakında yayınlamayı planladığım, Western-chill , Psychedelic Soul , Reggae ve Türkçe grunge ve Türkçe country üzerine çalışmalarım var. Film , belgesel müziğine de Tarantino ve Ennio Morricone ‘dan dolayı ayrı bir ilgim var.
Müzik hayatımın her yerinde var mesela kardeşimin kahve dükkanı , dinlediğimiz müzikler ve hayalini kurduğumuz modlar temelinde kreativitesini yaptık , orada da konsept müzikler çalıyor. Onun haricinde Kardeşim Kutay ve babam ile kamp yapmaya off-road a ilgimiz var.
Ağaç ve enstrüman yapımına ilgim var luthier ve müzisyen arkadaşım Sarp Ünsal ile gitar yapımı öğreniyorum. Ve gözünüze zor gelen işleri zorlayıp yapmaya çalışmanın mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Müzik hayatınız nasıl başladı?

Müzikle ilk tanışmam 9 yaşında iken Eminem ile oldu , The Eminem Show kasetini dinleyerek okula gittiğimi hatırlıyorum. Baran Bölükbaşı ile çocukluğumuzda Athena ve Duman albümleri dinleyerek büyüdük. Lisede ise babam ilk gitarımı aldı , hızlı bir şekilde öğrenmeye başladım , elektro solo gitar üzerine kısa süre eğitim aldım. Metallica , The doors , Jeff Buckley, Chris Cornell ve özellikle James Hetfield ‘dan çok etkilendim.
Yıllarca sadece kendime çalıp söylerken müzikteki ilk yol arkadaşım Özge berfu ile Townband adında Country, Indie , Lo-fi , temelli bir proje yapıp sahne almaya başladık, hala devam etmekteyiz. Özge Berfu ile kayıt sürecinde olduğumuz parçalarımız mevcut yakın zamanda yayınlayacağız.

Şimdilerde “Merasim’ isimli şarkınızla müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle bu şarkınızda kimlerle çalıştınız?

Merasim yaklaşık 4 sene önce sahne almaya başladıktan sonra gitarda bulduğum bir melodi ile çok özel bir arkadaşımın yazdığı sözleri birleştirip, ev stüdyomda Ufuk Atar ile enerjisini belirledik , sonra reggae gitarlar , Keremcan teomete’nin çaldığı pad ve bass riffleri ile çok güzel bir mod yakaladık, yolda ve yüksek sesle dinlemenizi tavsiye ediyorum.
Vokal kayıtlarını bir gece sabaha kadar uyumadan reggae müzisyeni Etoloop ile tamamladık.
Mix/ Mastering için ise değerli Murat Acar ile beraber çalıştık.
Artwork ‘te ise Ressam dostum Berk Kaya parçayı günlerce dinleyip atölyesinde çizdiği bir eseri revize edip Merasim’i çizdi.

Şu ana kadar gelen geri dönüşlerden memnun musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Aslında bir beklenti içinde olarak yayınladığım söylenemez , çünkü keşif edilmeye bırakmak, bazı parçaları fishing yapmak hoşuma gidiyor, kıyıda, köşede olan özel şeyleri keşfetmenin keyfi hiç bir şeyde yok , bir mağazaya girdiğinizde tişörtler beraber bir resim oluşturur ama tek tek tişörtlere baktığınızda o gördüğünüz resmin tatminini yakalayamazsınız. Yayınlayacağım parçaların gerçekten bir resim yaratmasını umuyorum ve o resmin koyu sarı rengi merasim.

Türkiye’deki müzik sektörü hakkında neler söylemek istersiniz?

Uzunca bir süredir gerçekten heyecanlandıran işlere denk geldiğim oluyor, daha çok evrensel dinlesem de güzel sentezler yapan, modlar ve duygular yaratan çok değerli local ve başarılı müzisyenler var. Yakında finalize edip yayınlamayı planladığım Türkçe single’lar ve albümlerde ise müzik ile felsefe ve durumlara olan farklı bakış açılarını duygularla harmanlamaya çalışıp , hislerimize yeni birer kapı açmayı , güzel modlar yaratmayı hedefliyorum.

Sektörde örnek aldığınız sanatçılar var mı?

Yakın hissettiğim ve örnek aldığım , brave vokal melodileriyle Gökhan Özoğuz var. Kelimelerin klişe anlamlarını tedavi ediyor sanki , Adamlar ve Son feci bisiklet hoşuma gidiyor. Asıl ilgi duyduğum ve yakın hissettiğim dönem ise 70’s soul ve 90’s 00’s grunge , Chris cornell , Layne Staley , Jeff Buckley , Aaron Lewis , Kurt Cobain yakın hissettiğim müzisyenler , Bu sıralar Australian Reggae , Khruangbin ve Skinshape dinliyorum.

Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle teşekkür ederim bu röportaj için ,farklı ve güzel modlar yarattık yakında paylaşmaya başlayacağız. Çalıştığımız işleri yayınlayıp turne ile perform etmeyi planlıyoruz. Kuzenim Baran Bölükbaşı ve Saygun Bölükbaşı ile de farklı projelerimiz mevcut. Umarım hikayenin devamında geri dönüşleri tekrar konuşma fırsatımız olur.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.