SosyalSosyal Medya

Tepki Çeken Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi! Peki Kullanıcıları Neler Bekliyor?

Son dönemin en tartışmalı konularından biri olan sosyal medya yasası bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Peki kullanıcıları neler bekliyor?

Sosyal medya yasasına göre 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlerin Türkiye’de temsilcilik bulundurması gerekiyor. Temsilcilik açmayan platformlar ise para cezası, bant daraltması, reklam yasağı gibi yaptırımlarla karşılaşacak.

GÖREVİNİ YAPMAYAN TEMSİLCİYE PARA CEZASI

Kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kullanıcılar ise yeni yasayla birlikte uygunsuz içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak. Ayrıca temsilcinin en geç 48 saat içinde başvuran kullanıcılara yanıt vermesi gerekiyor, aksi halde bu görevini yerine getirmeyen temsilci 5 milyon lira para cezasına çarptırılacak. Öte yandan gelen şikayetlerle ilgili temsilciliklerin 6 ayda bir düzenli rapor da yayınlamaları gerekiyor; rapor yayınlamayan temsilciler ise 10 milyon lira idari para cezasına tabi tutulacak.

YENİ YASAYLA UNUTMA HAKKI GETİRİLİYOR!

Kişilerin isminin geçtiği, “kişilik haklarına saldırı” niteliği taşıyan paylaşımlar arama motorlarından kaldırılacak. Mahkeme kararına rağmen uygunsuz içeriği kaldırmayan  sosyal ağlar ise doğacak zarardan sorumlu tutulacak.

YALAN HABERE SON!

Ayrıca yeni yasayla birlikte yalan haberlerin kolay bir şekilde yapılmayacağı da öne sürülüyor. Ayrıca cep telefonlarında sadece IP bilgisi değil PORT kaydı da yer alacak ve bu sayede IP adresiyle internete giren kullanıcıların bilgileri ayrı ayrı tutulacak. Bu düzenleme ile birlikte olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.