TikTok, İçerik Üreticilerine Ne Kadar Ücret Ödüyor? -
Genel Bilgiler

TikTok, İçerik Üreticilerine Ne Kadar Ücret Ödüyor?

TikTok'un içerik üreticilerine izlenme başına ne kadar ücret ödediği ve bunu etkileyen faktörlerin neler olduğu açıklandı. 

TikTok’un içerik üreticilerine izlenme başına ne kadar ücret ödediği ve bunu etkileyen faktörlerin neler olduğu açıklandı.

 

İçerik Üreticisi Fonu 200 Milyon Dolar

TikTok, yaratıcı içerik üreticilerini desteklemek için çok iyi bir uygulama gibi gözükse de ödenen ücretlere bakıldığında pek de öyle durmuyor. TikTok, ‘İçerik Üretici Fonu’nu ilk kez Temmuz ayında duyurmuştu. Bu platform sayesinde her içerik üreticisi aylık bir miktar ücreti buradan alabilecekti. Ancak TikTok, bu fondan para almak için içerik üreticisinin ne kadar aboneye sahip olması gerektiği hakkında bir bildiri yayınlamadı.

TikTok, Ağustos ayında ‘İçerik Üreticisi Fonu’ için başvuruları almaya başladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; 200 milyon dolardan oluşan fon, bu yıl içerisinde başvuran hesaplara dağıtılacak ve fon da önümüzdeki üç yıl içerisinde 1 milyar dolara kadar çıkarılacak.

Fondan Düşük Ücret Aldıklarını İddia Eden İçerik Üreticileri Var 

TikTok’un yaptığı ilk ödemelere göre ise bu fonun kullanıma değer olup olmadığı tartışma konusu yarattı. Bazı içerik üreticileri, fona katıldıktan sonra daha önceden aldıkları izlenme başına ücretin azaldığını söyledi. TikTok ise bu iddiaları reddederek, “Fona katılmanın videoların izlenmesi ve performansı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını” söyledi.  Ancak içerik üreticileri, bunun doğru olmadığını düşünüyor.

İçerik üreticilerinden bazıları, 1.000 görüntülemede 0,02 – 0,04 ABD doları arası ücret aldıklarını öne sürdü. Milyonlarca görüntüleme elde edenler için iyi bir ücret olsa da diğerleri için bu miktar oldukça az kalıyor.

TikTok’un bu düşük ücret politikası devam ederse rekabet ortamında sıkıntı yaşayabileceği öne sürülüyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)