SosyalSosyal Medya

TikTok Müzik Endüstrisine Ne Kadar Ödüyor?

MBW'nin Music In The Air raporuna göre, TikTok kayıtlı müzik hak sahiplerine 2021 yılında yaklaşık 179 milyon dolar ödedi.

MBW’nin Music In The Air raporuna göre, TikTok kayıtlı müzik hak sahiplerine 2021 yılında yaklaşık 179 milyon dolar ödedi.

Goldman Sachs’a göre TikTok, 2021’de plak şirketlerinin “yükselen platform” gelirlerinin tahmini olarak % 13’üne katkıda bulundu. IFPI rakamlarına göre , 2021 yılında plak şirketine ödenen reklam destekli gelirler yaklaşık 4,6 milyar doları buldu. Bloomberg’e göre ise TikTok , 2021’de küresel olarak 4 milyar dolara yaklaşan gelir elde etti. TikTok’un 2022’de bu rakamı üç katına çıkararak 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Toplam 2021 cirosunun bir yüzdesi olarak, TikTok’un kayıtlı müzik hak sahiplerine ödediği (179 milyon dolar) bu nedenle % 4,5’te olduğu tahmin ediliyor.

YouTube’un aksine TikTok, oyunlara dayalı reklam payını ödemez. Bunun yerine, her biri belirli bir ödemesiz dönemi kapsayan bireysel “kör çek” ödemeleri yoluyla büyük plak şirketlerinden müzik lisansı veriyor. Bu ek sürelerde, TikTok ve kullanıcıları telif hakkıyla korunan müziği istedikleri kadar dahil edebilir. Yıllık bazda, Goldman Sachs, TikTok’tan gelen bu “kör çeklerin” 2021’de rekor iş için yaklaşık 179 milyon dolar olduğunu öne sürüyor.

TikTok’un küresel Müzik Başkanı Ole Obermann, TikTok’un müzik hak sahiplerine ödeme yapmak için bir gelir paylaşımı modeline girmediğini savundu. Geçen hafta MBW’ye gönderilen bir açıklamada Obermann, TikTok’un her türden sanatçı için güçlü bir pazarlama ve tanıtım platformu olduğunu savundu ve sözlerine “Biz bir akış platformu değiliz ve bir abonelik modeli sunmuyoruz” diye ekledi.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.