Müzikonair TikTok Sahibi ABD Hükümetine Lobi Çalışmaları İçin 14 Milyon Dolar Harcadı | Müzikonair
SosyalSosyal Medya

TikTok Sahibi ABD Hükümetine Lobi Çalışmaları İçin 14 Milyon Dolar Harcadı

TikTok'un sahibi ByteDance, veri güvenliği sorunlarının ardından ABD hükümetine yönelik lobi çalışmalarını artırdı.

TikTok’un sahibi ByteDance, veri güvenliği sorunlarının ardından ABD hükümetine yönelik lobi çalışmalarını artırdı.

OpenSecrets, şirketin 2019’dan beri federal lobicilere yaptığı bildirilen ödemeleri analiz etti. Buldukları şey, sosyal platform sahibinin harcamalarını artırdığı. 2022’de lobicilik için 5,3 milyon dolar harcadı ve lobicilik harcamalarında yalnızca Amazon , Alphabet (Google) ve Meta’yı (Facebook) geçerek dördüncü en büyük internet şirketi oldu.

Birçok yetkili, Çin’in verilere ne kadar erişimi olduğu konusunda endişelerini dile getirdiği için TikTok, Kongre’de artan incelemeyle karşı karşıya. FBI Direktörü Chris Wray, sosyal medya uygulamasının Amerikan kamuoyunu etkilemek için nasıl kullanılabileceği konusundaki endişelerini de dile getirdi. Yaklaşık iki düzine eyalet valisi, hükümet cihazları için TikTok’u yasakladı.

TikTok’u yasaklama baskısı nereden geliyor?

Çinli çalışanların ABD kullanıcı verilerine erişimiyle ilgili birkaç rapor yayınlandı. BuzzFeedNews, ByteDance çalışanlarının , Project Texas’a rağmen özel Amerikan verilerine erişmelerine izin veren TikTok’a bir arka kapıya sahip olduğunu bildirdi . Texas Projesi, Amerikan verilerini Amerikan topraklarında tutması gereken bir veri çitidir – ancak arka kapılar varken bunun çok az önemi vardır.

ByteDance, 2019’un ikinci yarısında çok sayıda eski hükümet yetkilisinden oluşan büyük bir ekip oluşturarak lobi faaliyetlerine başladı. ByteDance için çalışan en az 40 lobici var, bunlardan onlarcası daha önce hükümet pozisyonlarında bulunmuş. ByteDance’ın döner kapı lobicilerinden dördü eski Kongre üyeleri ve 31’i eski Kongre çalışanlarıdır.

ByteDance için kimler lobi yapıyor?

OpenSecrets, ByteDance lobicilerinin şu anda Washington lobicilik şirketi Crossroads Strategies için çalışan eski Senatörler Trent Lott (R-MS) ve John Breaux’yu (D-LA) içerdiğini bildirdi . Eski Temsilciler Jeff Denham (R-CA) ve Bart Gordon (D-TN), K&L Gates firması için çalışıyor ve ByteDance adına lobi yapmak için kayıtlılar.

ByteDance, ABD’nin Çin ile rekabet etmesine yardımcı olacak 2021 Birleşik Devletler İnovasyon ve Rekabet Yasası da dahil olmak üzere bir dizi yasa tasarısı için lobi yaptı. Ayrıca, web sitelerinin reşit olmayanlar hakkında kişisel bilgi toplama şeklini sınırlayacak olan Çocuklar ve Gençler Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası için lobi yaptı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)