Müzikonair TikTok’un Müzik Promosyonunda Yakaladığı Sürpriz Başarı! | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

TikTok’un Müzik Promosyonunda Yakaladığı Sürpriz Başarı!

Müzik dünyasının analizini yapan Chartmetric, altı ayda bir yayınladığı raporun sonuncusuyla dikkat çekti. 2020 yılının ilk yarısını merceğine alan araştırmanın sonuçları ilgi çekici bulundu.

Konuyu Analiz gazetesindeki köşesinde gündemine alan Doç. Dr. Michael Kuyucu, Chartmetric’in yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre TikTok’un  yeni müziklerin keşfinde önemli bir rol üstlenmeye başladığını yazdı. Kuyucu, köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Chartmetric dünya genelinde 2,4 milyon müzik sanatçısınu takip ederek hazırladığı kapsamlı raporunda bu yıl en çok TikTok ile ilgili verileri dikkat çekti. TikTok her ne kadar bir kısa video paylaşım platformu olsa da rapora yeni müziklerin keşfinde çok önemli bir almaya başlamış.”

TIKTOK ŞARKININ BAŞARISINI ETKİLİYOR!

Ayrıca TikTok sayesinde keşfedilen şarkıların keşfedilmekle kalmayıp YouTube, Spotify gibi diğer dijital müzik dinleme platformlarında da yüksek rakamlara ulaştığını belirten Kuyucu, şöyle yazdı:

“Müzik analiz kaynaklı Chartmetric’in araştırma bulgularına göre TikTok bir keşif ve yaygınlaşma noktası olarak trend şarkıların başka platformlarda uzun süreli tüketimine destek veriyor. Örneğin en çok trend olan TikTok şarkısı, Conkarah’ın Banana adlı şarkısı (feat. Shaggy) [DJ Fle – Minisiren Remix] 2020’nin ilk altı ayında TikTok’tan 25 milyon gönderi aldı. Bunun sonucunda Spotify’da 87 milyon dinlemeye, YouTube’da ise toplam 31 milyon görüntülemeye ulaştı. Şarkının Spotify ve YouTube’da yakaladığı bu başarının altında şarkının daha çok TikTok’ta keşfedilmesi ve bu platformdaki yüksek kullanımı sonrasında diğer dijital müzik platformlarına gitmesi yer alıyor. Yani özellikle Z Kuşağı TikTok’u kullanırken bir yandan da yeni şarkıları keşfediyor, onların orada popüler olmasını sağlıyor ve şarkılar Spotify ve Youtube’da daha fazla dinleniyor. TikTok’un müzik endüstrisine olan bu etkisi özellikle Z kuşağını etkilemede çok önemli bir faktör olduğu ise bir gerçek.”

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu