TikTok'un Viral Hitleri ABD Müzik Listelerini Domine Ediyor! -
MüzikMüzik Haber

TikTok’un Viral Hitleri ABD Müzik Listelerini Domine Ediyor!

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip, kısa video paylaşım platformu TikTok, 2022 yılında ABD müzik listelerini domine etti.

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip, kısa video paylaşım platformu TikTok, 2022 yılında ABD müzik listelerini domine etti. ABD Hot 100 listesinin ilk 14 şarkısından 13’ü nün TikTok hitlerinden oluşması TikTok ve müzik endüstrisini etkiledi. Dünyaca ünlü plak şirketlerinin reklam gelirlerinden pay almak için TikTok’a baskı yaptığı öne sürülüyor.

‘TikTok’ın Yıl Sonu Özeti’ne göre, 2022’de Billboard Hot 100’de 14 şarkıdan 13’ü TikTok viral listelerinde yer alan şarkılardan oluştu. İngiltere’de listelerinde de 12 şarkıdan 10 tanesi TikTok’taki viral hitlerden.

2022 yılında ABD’de de TikTok çekişmesi yaratan hitlerden biri Harry Styles’ın son hiti As it Was oldu. Sosyal medya platformlarında sıklıkla duyduğumuz şarkı, ABD’de en uzun süre (15 hafta) 1 numarada kalan şarkı olarak rekor kırdı. Single’ı aynı zamanda Billboard Hot 100 tarihinde üçüncü en uzun süre 1 numarada kalan single olarak biliniyor. Bu yılki diğer ABD mega hitlerinden biri Taylor Swift’in Anti Hero’su da TikTok virallerinden oldu. Şarkı aynı zamanda, Hot 100 listesinde altı hafta zirvede kaldı.

TikTok’ın platformda iyi giden hitlerin daha geniş ticari başarısını sürdürmek için yorum yapan TikTok Global Müzik Başkanı Ole Obermann, “Billboard Hot 100 listelerinin TikTok’ta viral eğilimler tarafından desteklendiği açık. Platformumuz, sanatçılar ve plak şirketleri için gerçek dünya fırsatları açmaya devam ediyor. Sanatçılarla ve müzikleriyle bağlantı kurmayı seven harika bir topluluğumuz var ve bunun etkisi inkar edilemez.” diye konuştu.

Büyük Plak Şirketleri TikTok’ Baskı Mı Yapıyor?

1 milyar kullanıcısıyla, platformun pazardaki hitleri kırma ve sürdürme ve sanatçıların kariyerlerini başlatma gücü  bakımından büyük avantajlar sunan TikTok, viral şarkılarıyla listeleri domine ediyor, haliyle pastadan daha büyük pay almasını sağlıyor.

Öte yandan üç büyük plak şirketi; Warner Music Group , Sony Music Entertainment ve Universal Music Group’un uzun bir süredir TikTok ile yeni anlaşmalar, iş birlikleri ve stratejiler geliştirmek üzere pazarlıklar yaptığı biliniyor. Bu görüşmelerde platformdan elde edilen reklam gelirlerinden pay almak için baskı yaptığı bildiriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)