RöportajlarSanatçı Röportajı

Tuğrul Bektaş: “Kültürümüzün Kavgası Dissleşmektir”

Rap müziğin başarılı isimlerinden Tuğrul Bektaş, Müzik Onair'dan Mehmet Çelik'in sorularını yanıtladı.

Büyükşehir özellikle de ‘İstanbul’ dışında olup da müzik adına bir şeyler başarmak çok zor. Sen bunun üstesinden geliyorsun, özetle nasıl başarıyorsun ?

Herkese selamlar. Ben Ordu’da  doğdum ve tüm yaşamımı orada geçirdim, küçük şehirde  sanatın her türlüsünü icra etmek elbette çok zor, özellikle ülkemizde Rap müzik bu kadar popüler değilken bu işi başarmaya çalışmak imkansız denilebilecek seviyedeydi, o dönemin tozunu yutan kişilerden birisiyim ve zorluğunu çok iyi biliyorum. Ben tüm dikkatimi Rap müziğe odaklayıp kendime bir söz verdim, sevdiğim işi yapmak istediğim için sürekli çalıştım, başarısızlıklarım oldu lakin pes etmeden bir sonraki işlerime odaklandım. Gerçekten istiyorsan ve gerçekten kendine güveniyorsan, tüm insanlar hatta ailen bile sana güvenmiyorken yeteneğini duymak isteyen kulaklara müziğini dinlettiğin zaman, içinde yaşadığın küçük şehrin cehaletini yenen büyük bir sanatçı olabiliyorsun.  Kısaca ”asla pes etme” diyerek bu güne gelebildim diyebilirim.

Müzik adına en çok zorlandığın nokta neresiydi?

2007 yılında Rap müzik dinlemeye başladım ve 2008 yılında ilk şarkı sözlerimi yazmaya başladım. Doğrusunu söylemek gerekirse müzik hayatımda hiç kolay bir evre olduğunu söyleyemem ve bu halen geçerli. En zorunu seçecek olursam, 2016 yılında babam iş kazası geçirdi ve o dönemlerde müzikten bir gelir elde etmediğim  için daha realist yaşamam gerekiyordu. Yaklaşık iki yıl boyunca bir işe girip çalışmak ve müziğe mecburen ara vermek zorunda kaldım. İki yılın sonunda tekrar şarkı yazmak istediğimde çok zorlandım ve bir dönem o psikolojiden çıkamayıp kendi kedime üretim hevesimi yok ettim. Müzik kariyerinden ziyade hayatımın en zor dönemiydi diyebilirim.

tuğrul bektaş müzik onair röportaj mehmet çelik

“PLANIMIZ SÜREKLİ YENİ İŞLER ÜRETMEK”

2021 senin ve müzik kariyerin için nasıl geçecek planların hedeflerin nelerdir ?

2020 yılında 12 şarkı, 8 klip yayımladım ve yeni yıl için yayımlanacak olan şarkıların da çalışmalarına şimdiden başladık.
Yeni yılın ilk teklisi 29 Ocak’ta Fabrika.Studio etiketiyle yayında olacak. Prodüksiyon işlemleri Caner Aksoy’a ait olan “Umrumda Değil” isimli teklimin Yapımcısı Umut Sevinç, Klip Yönetmeni ise Kadir Arıcı.
Bunun dışında 5 şarkım hazır halde bekliyor, bir o kadar da taslak halinde bulunan projeler var. Planımız sürekli yeni işler üretmek ve bir önceki yılın istatistiklerini katlayıp çıtayı daha yükseğe taşımak. Umarım pandemi süreci biter ve konserlerle kutlayıp eski günlerimize geri döneriz.

Şu an ana akımda hip hop müzik var, sen de bu müziğin ticari kaygılardan dolayı basitleştiğini düşünenlerden misin yoksa olması gereken bu mu?

Basitleştiğini düşünmemizi gerektirecek birçok örnek var lakin onların geçici olduğunu, gerçek Rap müziğin ve gerçek Rap müzik sanatçılarının ise kalıcı olduğunu düşünüyorum, bu sebeple tasalanmıyorum.

tuğrul bektaş müzik onair röportaj mehmet çelik

Özellikle birkaç yıldır herkes artık Rapçilerin birbirine attığı disslerden bahsediyor bu konuda yorumun nedir?

Camia içerisinde dissleşmeler hep vardı, bizim kültürümüzün kavgası budur zaten, rap müzik sanatçıları arasında bir sorun olduğu zaman sokak kavgasına davet etmek bana daha çirkin geliyor, kavgasını sanatıyla beceremeyen Rapçiler semtinde çeteleşip mafyacılık oynuyorlar.
Prim amaçlı yapılan projeleri zaten anlayabiliyoruz, şahsen herkes ekmeğinde diyerek gülüp geçiyorum.

“ÜTOPİK SÖZLERE YER VERMEMEYE ÇALIŞIYORUM”

Müziğinde bulunduğun coğrafyadan etkilendiğin motifler var mı, varsa neler?

Elbette var, şarkılarımda ütopik sözlere yer vermemeye özen gösteriyorum, doğup büyüdüğüm mahalleden arkadaşlarıma kadar, yazdığım sözler hayatıma ve yaşantıma değiniyor.

Çoğu MC’nin bir mahlası var, sen neden tercih etmedin? 

Beni kendi ismim kadar iyi anlatabilecek bir mahlas bulamadım. Tuğrul; yırtıcı kuşlardan bir kuş (Bin kez öldürür, bir tanesini yer).

tuğrul bektaş müzik onair röportaj mehmet çelik

Aslında ben seni ilk bir müzik yarışmasında duydum. o yarışma sana ne kattı?

2018 yılında Universal Music ve Aloft’un düzenlediği Aloft Star yarışmasına katıldım. 6 ülkeden katılımcılar olmuştu ve güzel bir dereceyle ayrıldım. İlk yasal işimi yayımlama fırsatım oldu, bir şirketle çalışmaya başlayıp Ordu’dan ilk çıkışımı yapmıştım. Çok iyi bir deneyim kattı ve müziği bıraktıktan sonra geri dönüşümün doğru bir karar olduğunu gösterip kendime olan güvenimi tekrar kazanmamı sağladı.

Son olarak Müzikonair takipçilerine ne söylemek istersin?

Bu keyifli sohbet için Mehmet Çelik ve Müzikonair ailesine teşekkür ederim. Yeni projeler için takipte kalmayı unutmayın. Detayları sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Herkese sevgiler, selamlar. Görüşmek dileğiyle.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/Jo9TT
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.