Köşe Yazıları

Türk Müziğinin Dünyada Yeri Yok

Türk müziğinin dünyada yeri yok. Bunda yapımcısından sanatçısına, aranjöründen söz yazarına herkes sorumludur.

Yaklaşık 83 milyonluk Türkiye, dünyanın en kalabalık 18. nüfusuna sahip; fakat dünya genelinde hiçbir dijital müzik mağazasında YouTube, Spotify, Apple, Shazam’da ne sanatçılarımız ne de şarkılarımız en çok dinlenen şarkılar arasında ilk 200-300de yer bulamıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de birlik olamamamız. Global iş üretememiz. Günü kurtarma çabamız. Sanatçıların kariyerlerini iyi yönetememeleri ve birbirleriyle sürekli dalaşmaları…

Ülke içinde birazcık dinlenen şarkı ürettik mi kendimizi süper star ilan ediyoruz. Dünya müziğini ve Z kuşağının ve gençlerin isteklerini takip edemiyoruz. İhtiyaçlarına karşılık veremiyoruz. Günlük yaşamlarımız öne geçiyor ve müziğe konsantre olamıyoruz. Burada sanatçılar, yapımcılar, söz yazarı besteciler, aranjörler herkes sorumlu.

Neden Türk müziği dünyada yer alamıyor? Hiçbir sanatçımız dünya genelinde tanınmıyor, bilinmiyor? Tarkan ile bir gösterir gibi olduk kendimizi sonra devamı gelmedi. Edis ve Aleyna olur mu bilemiyoruz, önemli bir adım atıldı belki ama; müzik dünyasının kendi içindeki figürleri, yapımcısı, sanatçısı, edisyoncusu, prodüktörü meslek birlikleri kendi içlerindeki sorunları çözemeden bu kavgalar bitmeden hiçbir şekilde yol kat edemeyiz.

Eleştiriye açık değiliz, kendimize hiç özeleştiri yapmıyoruz ve eleştirenlere de engeli basıyoruz. Dinlemeyi bilmiyoruz, her şeyi biz biliriz havasından çıkmamız lazım.

TELİF HAKLARI ÇÖZÜLEMEMİŞ BİR KANSER…

Müzik Onair olarak müzik meslek birliklerine de sanatçılara da menajerlere de yapımcı ve prodüktörlere de çeşitli öneriler sunduğumuzda herkes Türk müziği için bir adım atmak yerine; günlük yaşam telaşlarıyla ilgilenmeyi ve somut adımlar atmaktan uzak durmayı tercih ediyor.

Telif hakları hala çözülememiş bir kanser ve Türk müziğini geriye götürmeye devam ediyor. Telifler adil dağıtılmadıkça da kendi kültürümüzü de sahiplenmedikçe bir yere varılamayacağını görmek gerekiyor.

Halbuki bazı halaylarımız dünyanın çeşitli ülkelerinden insanların ilgisini çekiyor ve sosyal medyada bazı videolar yabancılardan ilginç mesajlar alıyor. Bize binlerce kilometre uzaktaki alakasız ülkelerden insanlar kimi zaman ilgi gösterebiliyor ama bunu değerlendiremiyoruz.

Oyuncularımız dünyanın çeşitli ülkelerinde büyük kitleler yakalamışken ses sanatçılarımız ne yazık ki Anadolu’dan ve Türklerin çoğunlukta yaşadığı ülkelerden dışarıya çıkamıyor. Ayrıca sosyal medya paylaşımlarına olan ilgilere baktığımızda ülkemizdeki ünlü oyuncularımızın ünlü şarkıcılarımızı en az 10-15 kat geçtiğini görebiliyoruz.

Oyuncularımız kariyerlerini nasıl yönetiyor bence şarkıcılar biraz feyz alsın bundan.

Özcan Beylan | Müzik Onair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.