MüzikMüzik Haber

Türk Müziğinin Karar Sesi Muammer Sun Yaşamını Yitirdi

Türk müzik tarihinin önemli isimlerinden biri olan Muammer Sun, hayatını kaybetti.

Usta eğitmen ve besteci Muammer Sun yaşamını yitirdi. Bir süredir çoklu organ yetmezliği ile savaşan Muammer Sun, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türk müzik tarihinin önemli isimlerinden biri olan sanatçının vefatı, sanat dünyasını da yasa boğdu. Fazıl Say başta olmak üzere pek çok isim usta sanatçının ölüm haberi karşısındaki üzüntüsünü dile getirdi.

Muammer Sun Kimdir?

1932’de Ankara’da doğan Muammer Sun, 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Ahmet Adnan Saygun’un öğrencilerinden biri olan Sun, bu okuldan pekiyi derecesiyle ayrıldı. Konservatuvarı bitirdikten sonra Ankara Radyosu, Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarları gibi önemli kurumlarda öğretmenlik yaptı. Muammer Sun, 1969’da TRT Yönetim Kurulu üyeliğine sanat kurumlarının temsilcisi olarak seçildi.

TRT Müzik Dairesi’ni ve TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu kurdu. 1968’de  Milli Eğitim Bakanlığı’na müşavir olarak atanan Muammer Sun’un girişimleri sayesinde Türkiye’de 166 tane çocuk ve gençlik korosu kuruldu. 1967 ve 1969’da ise iki büyük folklor derlemesi düzenledi. Ayrıca yapımını TRT’nin üstlendiği “Kurtuluş” ve “Cumhuriyet” filmlerinin müziklerini yaptı.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.