MüzikMüzik HaberRöportajlar

Türkiye’nin En Kapsamlı Müzik Fabrikası Caston Factory’den Müzik Onair’a Özel Açıklamalar

Müzik Onair’dan Alper Ergez, müzik dünyasına adeta yeni bir soluk getiren Caston Factory ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. “Türkiye’nin en kapsamlı müzik fabrikası” sloganıyla yola çıkan Caston Factory’nin kurucu ortağı İpek Yıldırım, bu ses getirecek oluşum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte o röportaj…

-Merhaba İpek Hanım hoş geldiniz nasılsınız? Sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar hoş buldum, çok iyiyim teşekkürler. Ben İpek Yıldırım. Caston Tv ve Caston Management & Booking’in kurucu ortaklarındanım. Sanatçı Menajeri ve Etkinlik koordinatörüyüm. Bundan yaklaşık 15 yıl evvel; şu anda iş ortağı olduğum ve aynı zamanda Caston Factory’nin yaratıcısı olan menajer Çağlar Tavşanoğlu’nun asistanlığını yapıyordum ve yaratmış olduğu “Sert Hareket” isimli projenin bir parçası olduğum zamanlardan beri bu işlerin içindeyim aslında. Profesyonel anlamda 3 yıldır aktif olarak sahadayım diyebilirim.

-Türkiye’nin en kapsamlı müzik fabrikası sloganıyla yola çıkmış olduğunuz yeni bir sistem olan “Caston Factory” nedir, nasıl çalışıyor biraz bahsedebilir misiniz?

Caston Factory, müzikle ilgilenen herkesin tüm üretimlerinin kategorize edilmiş bir havuzda toplandığı, Türkiye’nin en kapsamlı üretim fabrikasıdır. Üretimciler eserlerini hatırı sayılır insanlara ulaştırmak isterken bazen zorlanabiliyor; mailler gözden kaçabiliyor, yoğun zamanlarda fark edilemeyebiliyorlar. Caston Factory bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş bir sistemdir aslına bakarsanız. Kullanımı ve erişimi de çok kolaydır. www.castonfactory.com’a girip ana sayfadaki formun doldurulması yeterlidir. Sonrasında çalışma arkadaşlarımız başvurulara tek tek dönüş sağlayıp bilgi ve yönlendirme sağlamaktadır. Süreç tamamlandıktan sonra birçok sanatçı, menajer, prodüktör, yapımcı ve reklam firmalarının erişim sağlayabildiği havuza üretimler eklenmiş oluyor.

caston factory ipek yıldırım alper ergez röportaj müzik onair

“İMKAN BULAMAYAN MÜZİSYENLER DE HAVUZDA YER ALACAK”

-Peki Caston Factory’nin web sitesine giren herkes istediği şarkıyı yükleyerek prodüktörlere, menajerlere nasıl ulaştırabilecek ve prodüktörler beğendikleri bir üretime hemen ulaşabilecek mi?

Üretimin havuza eklenmesi yeterli bunun için. Birçok ünlü otoritemiz sistemimizde mevcut. Hepsinin kendisine özel kullanıcı adı ve şifresi bulunmakta. İstedikleri her an havuza erişim sağlayabiliyorlar. Beğendikleri üretimin/eserin sahibinin tüm iletişim bilgileri de havuzda otoritelerimize açık bulunuyor. Diledikleri vakit, beğendikleri üretim için eser sahibine ulaşabilirler.

-Bu platformun müzik dünyasına yeni şarkılar dışında yeni isimler de kazandırabileceğini düşünüyorum, sizin fikriniz nedir?

Bizim de düşüncemiz bu yönde. Bizler Ankara’da, İstanbul’da müzik piyasasının kalbinin attığı bölgelerde bulunsak da şu an bunun için imkan bulamayan, yaratamayan birçok müzisyen var. Nerelerde, ne cevherler var! Havuzda göreceğiz hepsini.

caston factory ipek yıldırım alper ergez röportaj müzik onair

-Sisteme şarkılarını yüklemek isteyenlerin yükleyeceği şarkıları stüdyo ortamında mı okuması gerekiyor? Ayrıca müzik eğitim şartı aranıyor mu herhangi bir koşul var mı?

Havuza yüklenecek üretimlerin profesyonel ortamda kaydedilmiş olması ya da müzik eğitimi gibi bir koşul aramıyoruz. Özgün bir bestenin en yalın haliyle havuza eklenmesi de profesyonel bir kayıt kadar etkilidir. Üretimle ilgilenen otorite kendisi de biçimlendirmek isteyebilir. Tek bir koşul arıyoruz, o da üretimin üreticiye ait olmasıdır. Kendisine ait olduğunu teyit etmesini de istiyoruz üreticiden. Coverlar için de aynı şey söz konusu, cover da müzisyene özeldir.

-Peki ilgilenen müzikseverler sisteme nasıl kayıt olup yükleme yapabilecek?

www.castonfactory.com’a girip başvuru formunu dolduran üreticiye ulaşarak en doğru şekilde değerlendiriyoruz, yönlendiriyoruz ve eserini havuza alıyoruz. Sonra yalnızca havuzda eseri olan üreticiye kendi eserini görebileceği bir sisteme giriş kanalı oluşturuyoruz. Havuz yalnızca otoritelere açıktır. Eserler tamamen gizli tutulmaktadır.

-Şu an sosyal medya üzerinde de bildiğiniz gibi klip çekip şarkı söyleyerek tanınan çok isim oldu ve olmaya da devam ediyor. Peki Caston Factory’nin farkı ne olacak?

Caston Factory’nin farklarından bir tanesi havuzun en doğru şekilde kategorize ediliyor olması ve otoritelerin de ihtiyaçları doğrultusunda üretimlere ulaşabiliyor olmasıdır. Sosyal medyanın çok güçlü bir yanı var lakin oradaki kalabalığı da göz önünde bulundurmak gerekir.

-Son olarak Müzik Onair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Hayatta hiçbir şeyi denemekten ve kaybetmekten korkmayın. Her zaman değişimlere ve yeniliklere açık olun. Unutmayın ki her fikir, her düşünce, her söylem bir şeylerin başlangıcı olabilir.

Alper ERGEZ | MÜZİK ONAIR

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.