Ana Sayfa » Müzik » Twitch’in Lisans Sorunu Sanatçıları ve Şirketleri Harekete Geçirdi

Twitch’in Lisans Sorunu Sanatçıları ve Şirketleri Harekete Geçirdi

oduller-reklam-banner

Amazon’un alt şirketlerinden olan Twitch’te müziklerin ve şarkıların lisanssız yayınlanması, sanatçıları ve şirketlerini harekete geçirdi. Twitch’e karşı yasal bir savaş başlatıldı. Sanatçı Hakları ittifakı ise doğrudan Jeff Bezos’u hedef alarak, bu konuda kamuya açık bir cevap vermeye çağırdı.

Sanatçılar ve Şirketler Twitch’e Savaş Açtı

Video, oyun ve e-spor odaklı canlı video akışı platformu Twitch’in başı müzik şirketleriyle dertte. Financial Times’ta yer alan habere göre, koronavirüs salgını sırasında yaşanan karantina sürecinde Twitch üzerinde müzik yayını akışları da popüler hale geldi. Sanatçılar ve şirketleri, Twitch’te müziklerin lisanssız yayınlandığı gerekçesiyle hukuk savaşı başlattı. Müzik şirketleri, Twitch, Amazon’un alt firması olduğu için Jeff Bezos’u hedef haline getirdi. Bezos’un lisans konularına karşı ‘kasıtlı bir körlük’ gösterdiği vurgulandı.

Twitch Yayıncıları Üzerinde Baskı Mı Oluşuyor?

Lisans savaşı, haziran ayında Twitch yayınındaki müzik nedeniyle hak sahiplerinin ‘yayından kaldırma bildirimi’ yayınlamasıyla başladı. Ardından, yayıncılar oyun oynarken arka planda çalan müzikler için 2500 benzer talep geldi. Sanatçılar Hakları İttifakı (ARA), o dönemden beri doğrudan Jeff Bezos’a baskı yapmaya çalışıyor. Twitch ise bu tür anlaşmalara girmekten kaçınıyor.

Youtube ve Instagram gibi Twitch de ABD yasalarındaki ‘ derhal yayından kaldırma isteğine cevap verme’ maddesine güveniyor. Haziran ayında Ariana Grande’nin ‘7 Rings’ ve DNCE’nin ‘Cake By The Ocean’ şarkıları, talep üzerine yayından kaldırıldı. Ancak bu durum Twitch yayıncıları üzerinde ciddi bir baskı yarattı.

Reklam
oduller-reklam-banner