MüzikMüzik HaberRöportajlar

Twitter Global K-Pop Başkanı İle K-Pop Üstüne

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de kasıp kavuran K-Pop’un Twitter’da 10 yılı geride bırakmasının ardından K-Pop Twitter global başkanı YeonJeong Kim Müzik Onair’ın sorularını yanıtladı.

Son 10 yıldır K-Pop’un dünya çapında çok hızlı şekilde gelişti ve adeta birlikte yükseldi. Bu yükselişin kilometre taşları neler idi? Hangi isimler öne çıktı?

 Twitter, son 10 yılda K-Pop ile dünya arasında köprü görevi görerek K-Pop’un küresel olarak yükselişini hızlandırdı. Dünya çapındaki K-pop hayranları güçlerini birleştirirken, Twitter’da birbirlerini buldular, en sevdikleri sanatçılara ve şarkılara olan sevgilerini platformda paylaştılar. Dünyanın her yerinden K-pop’u seven hayranlar neler olduğunu görmek ve konuşmak, yeni arkadaşlar edinmek ve sevdikleri K-pop sanatçılarına daha yakın hissetmek için Twitter’ı seçiyor.

Evet, PSY’nin küresel olarak Kpop için büyük bir etkisi olduğuna ve 2012’de Kpop popülaritesinin artmasına kesinlikle en büyük katkı sağlayanlardan biri olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda Twitter, ilk nesil K-pop sanatçılarından Wonder Girls, Girls’ Generation, 2NE1 ve BIGBANG’in 2009’dan 2012’ye kadar olan süreçte Twitter’a katıldıklarından beri hayranların evi gibi oldu. Bunu da PSY ve Twitter’da küresel bir gündem haline gelen unutulmaz küresel hiti #GangnamStyle izledi.

K-pop, gözünü küresel egemenliğe diktiğinde, Twitter çok önemli bir rol oynadı. Super Junior gibi tüm zamanların favorileri, Tayvan’ın en iyi müzik listelerine 121 hafta boyunca hakim olmadan bir yıl önce Twitter’da gündem oldu. Benzer şekilde, birbirleriyle iletişim kurmak için Twitter’ı kullanan 2NE1 hayran kitlesi ‘BLACKJACK’, CL’yi (2NE1 lideri) TIME dergisinin “Time 100: 2015’in En Etkili Kişileri” okuyucu anketi’nde neredeyse zirveye taşımayı başardı. Sadece 4 yıl sonrasına gittiğimizde ise, altın grup BTS “Time 100: 2019’un En Etkili Kişileri” listesine girdi. Bu da BTS hayran kitlesi ‘ARMY’nin başarısıydı.

Twitter’da K-Pop en çok konuşulan konulardan biri mi, en çok neler konuşuluyor?

 En başından beri Twitter, coğrafyadan bağımsız olarak sanatçıları ve hayranları birbirine bağlayan temel konuşma platformu oldu. Yeni çıkışlardan efsanevi geri dönüşlere ve aradaki her şeye kadar, #KpopTwitter hepsini gördü. Başka hiçbir yer, hayranların trendleri dinamik olarak belirlemelerine ve onları ayıran okyanuslardan bağımsız olarak sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmalarına imkan vermiyor. Daha yakın zamanlarda, Kpop hayranları Twitter’daki #BlackLivesMatter sohbetine katılmak gibi küresel hareketlere olan desteklerini ifade ettiler, bu da ABD’nin şu anda benzersiz seslere göre olan sıralamada en iyi #KpopTwitter pazarı olmasının nedenlerinden biri. Örneğin, ABD’de ırk eşitliğini desteklemek için BTS ARMY, Twitter’da akıllı ve benzersiz bir şekilde #MatchAMillion’a çağrı yaparak önemli bağışlar topladı. Twitter’a katılma nedeni ‘Kpop’ ve Twitter’da kalma nedeni ‘sosyal hareket’.

Geçtiğimiz 10 yılda Twitter ve K-pop birlikte büyüdü ve gerçek bir rüya takımı oldu ve #KpopTwitter, bugün Twitter’daki en büyük küresel sohbetlerden biri. Küresel COVID salgınına rağmen, dünya çapında son 12 ayda K-pop ile ilgili 6,1 milyar Tweet atıldı. Artık Twitter’da takip edilebilen 300’den fazla K-pop Konusu (grup ve sanatçı adlarına göre) ile dünyanın her yerinden hayranlar en iyi Tweetleri anında görebilir ve en sevdikleri sanatçılar hakkındaki küresel sohbete kolayca katılabilir.

Türkiye de Kpop’a tutkun ülkelerden. Şu an dünyada Twitter’da en çok Kpop konuşan 12.ülke Türkiye.

BTS, K-Pop dünyasında çok önemli yere sahip. Twitter’da da öyle mi?

 Evet, BTS, Twitter’daki en iyi küresel süperstar. Temmuz 2019’dan Haziran 2020’ye kadar olan dönemi kapsayan ‘#KpopTwitter 2020 dünya haritası’ araştırması sonucunda BTS, küresel olarak ve Tayland hariç tüm ülkelerde en çok konuşulan Kpop grubu konumunda (Tayland’da lider GOT7).

BTS, Twitter hesabını açtı ve ilk tweet’ini, piyasaya çıkışlarından 6 ay önce (13 Haziran 2013), 18 Aralık 2012’de paylaştı. Ve dünya çapında hayranları ‘ARMY’ ile etkileşime geçmek için resimler, videolar ve el yazısıyla “Gerçek Hayat” içeriği hakkında tweetler atıyorlar. İçerikler çok özgün ve doğal. Böylece dünyanın her yerinden hayranlar BTS üyelerine gerçek zamanlı olarak neler olduğunu görebiliyor ve ne yaptıkları, nasıl hissettikleri, boş zamanlarını nasıl geçirdikleri ve ne zaman iyi geceler dediklerini konuşabiliyorlar. ARMY (BTS’in hayran grubu), Aralık 2012’den bu yana 7 yıldan fazla bir süredir en sevdikleri sanatçılarla daha yakın ilişkiler kurabildi ve devamlı bir şekilde sohbet edebildi.

(BTS’in ilk tweeti: https://twitter.com/BTS_twt/status/280729943476953090)

Her ülkede, en popüler listelerin ilk 10’unda farklı Kpop grupları var, bu da ekosistemin ve Kpop hayranlarının gücünü gösteriyor.

Twitter Global K-pop Ortaklıkları Başkanı olarak, BTS, BLACKPINK, EXO, GOT7 gibi en iyi süper yıldızlardan Stray Kids, ATEEZ, IZONE gibi yükselen yıldızlara kadar çeşitli Kpop sanatçılarına hayran gruplarıyla daha sohbete uygun ve yaratıcı bir şekilde etkileşim kurmaları için destek veriyorum: Özel emojiler, #TwitterBlueroom programları, Soru-Cevap, yeni ürün deneyimleri gibi özel içerikler.

Twitter’da şimdiye kadar K-pop ile ilgili gerçekleşen en önemli anlar nelerdi?

Şimdiye kadar, Kpop sanatçıları ve hayranlar arasında birçok kilometre taşı paylaşıldı ve bu durum Twitter’da büyük sohbetler oluşturdu:

  • #KoKoBap’ın piyasaya sürülmesi (8 Temmuz 2017) ile EXO resmi Twitter hesabının @weareoneEXO lansmanı,
  • #LoveBTS10M özel videosu ve BTS’nin Twitter’daki 10 milyon takipçisini kutlamak için özel emoji (13 Kasım 2017),
  • #TwitterBlueroom’da #JackMeetsGOT7 Twitter CEO’su ve GOT7 canlı soru-cevap partisi (22 Mart 2019),
  • Paris Moda Haftası ile uyumlu 2NE1 naklen ‘Sandara Park’ (30 Eylül 2019),
  • #TwitterBlueroom’da SuperM başlangıç canlı partisi (6 Ekim 2019), EXO SUHO’nun özel albüm paketten çıkarma canlı yayını (24 Mart 2020),
  • #BTSFESTA’nın başlangıcının 7. yıl dönümü için BTS’nin 7 üyesinin yüz emojileri (13 Haziran 2020),
  • @BLACKPINK #HowYouLikeThat piyasaya sürümü ve #TwitterBlueroom’da Canlı Geri Dönüş Partisi ile resmi Twitter hesabı lansmanı (26 ~ 30 Haziran 2020),
  • #BTS_Dynamite’ın Billboard Hot 100’de 1 numara olmasına yönelik özel emojiler ve kutlama (Eylül, 2020),
  • GOT7’den JacksonWang & @TwitterMusic, ‘convo control Soru Cevap’ formatı aracılığıyla birebir röportaj (Eylül, 2020) vb.

Twitter’daki en aktif K-Pop grubu hayran toplulukları hangileri? Twitter’da en çok hangi grup yorumlanıyor?

Twitter, müzikseverlerin neler olup bittiğini görmeleri ve bunlar hakkında konuşmaları için en iyi yol olmaya devam ediyor. PSY, Big Bang, Super Junior, Wonder Girls, Girls Generation ve 2NE1 gibi efsanelerden; BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK, NCT 127, ve MONSTA X gibi bugünün süperstarlarına; Stray Kids, ATEEZ, TXT, IZONE, Super M ve AB6IX gibi gelecek nesil yeteneklere, bu özellikle K-pop dünyasında geçerli. K-pop hayranları Twitter’ı, sevdikleri sanatçılarla ilgili en son güncellemeleri almak; gerçek zamanlı olarak herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde diğer hayranlarla bağlantı kurmak; ve dünyayı kasıp kavuran müzik, dans ve ‘Hallyu (Kore Dalgası)’ kültürüne olan beğenilerini ifade etmek için kullanıyor.

Twitter’de En Çok Konuşulan K-Pop Sanatçıları

#KpopTwitter 2020 Dünyada en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK, NCT 127, MONSTA X, SEVENTEEN, NCT DREAM, TWICE ve Stray Kids.

#KpopTwitter 2020 Türkiye’de en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı BTS, EXO, TXT, MONSTA X, BLACKPINK, Super M, GOT7, ATEEZ, Stray Kids ve TWICE.

Twitter’da En Çok Takip Edilen 10 K-pop Sanatçısı (Grup hesapları)

SIRA SANATÇI HESAP 1 EYLÜL 2020 İTİBARİYLE TAKİPÇİLER
1 BTS @BTS_twt 28.5M
2 EXO @weareoneEXO 8.9M
3 GOT7 @GOT7Official 8.5M
4 TWICE @JYPETWICE 6M
5 SEVENTEEN @pledis_17 5.6M
6 TOMORROW X TOGETHER @TXT_members 5.4M
7 BLACKPINK (BLINK) @ygofficialblink 4.9M
8 NCT @NCTsmtown 4.2M
9 MONSTA X @OfficialMonstaX 3.9M
10 Girls’ Generation @girlsgeneration 3.5M

Bir sanatçının birden fazla hesabı varsa, en çok takipçisi olan hesabı temel alınır.

Twitter’da En Çok Takip Edilen 10 K-pop Sanatçısı (Bireysel hesaplar)

SIRA SANATÇI HESAP 1 EYLÜL 2020 İTİBARİYLE TAKİPÇİLER
1 G-DRAGON (BIGBANG) @IBGDRGN 8.7M
2 SIWON (Super Junior) @siwonchoi 7.1M
3 NICHKHUN (2PM) @Khunnie0624 7M
4 BAMBAM (GOT7) @BamBam1A 6.4M
5 MARK (GOT7) @Marktuan 5.7M
6 SANDARA PARK (2NE1) @krungy21 5.4M
7 DONGHAE (Super Junior) @donghae861015 5.2M
8 YESUNG (Super Junior) @shfly3424 5.2M
9 BAEKHYUN (EXO) @B_hundred_Hyun 4.5M
10 LEETEUK (Super Junior) @special1004 4.3M

 

 

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.