Müzikonair Ücretsiz Müzik Yayınlama Siteleri Nasıl Çalışır? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Ücretsiz Müzik Yayınlama Siteleri Nasıl Çalışır?

Bir sanatçının yeni albüm yahut single projelerinde müzik yayınlama siteleri bir hayli yer kaplamaya başladı.

Bir sanatçının yeni albüm yahut single projelerinde müzik yayınlama siteleri bir hayli yer kaplamaya başladı. Buna göre Spotify, Deezer, Apple Music, YouTube gibi platformlar öne çıktı ve sanatçılar için yeni gelir kapıları açılmış oldu. Teknoloji ve internetin yaşamımıza girmesiyle birlikte müzik dağıtım seçenekleri de gelişmeye başladı. Söz konusu platformlarda müzik yayımlamak için çeşitli bilgilere ve adımlara ihtiyacınız olacaktır. Özellikle yapım şirketi olmayan amatör ve bağımsız sanatçılar bu noktada destek almak istemektedir.

Büyük plak şirketleri genelleme yapacak olursak, gelen her teklifi kabul etmemektedir. Yoğun talep ve seçici kriterler nedeniyle bu şirketler no name isimlere öncelik vermek yerine, ünlü sanatçılara öncelik verir. Büyük yatırımlar yapılacak sanatçılar için daha fazla kriter, kesinti ve komisyon oranlarıyla çalışılır ve gelir kaybı yaşanmasının önüne geçilir. Ancak çalışacağınız şirketi titizlikle seçtiniz takdirde bu gibi durumlarla hiç karşılaşmadan büyük fırsatlar yakalamanız mümkün hale gelir.

Müzik Yayınlama Siteleri Hangileri?

Müzik yayınlama siteleri gibi platformlarda şarkı yayınlamak için birtakım şirketlerin aracı olmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Nitekim müzisyenler yapım ve dağıtım alanlarından çok sanat ve uygulama konusunda kafa yormaktadır. Bu sebepten dağıtım, PR ve tanıtım konularında profesyonel destek almaları gerekmektedir. Tanıtımı ve dağıtımı yapılmamış bir eser geniş kitlelere ulaşamaz ve yetersiz kalır. Sonuç olarak şarkı sosyal medyada, radyoda, günlük hayatta ve diğer araçlarda yerini alamaz ve eseriniz zamanla yok olmaya yüz tutar.  Müzik sektöründe yer alan sanatçılar şarkılarını nasıl dijital platformlarda yayımlayabilir sorusunun cevabı ise profesyonel destek almak olarak yanıtlanabilir. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey kendi label şirketinizi kurmaktır. Kendi adınızla kuracağınız şirket sayesinde kesinti ve komisyon olmadan ücretsiz bir şekilde şarkılarınızı dijitale dağıtmanız mümkündür. Müzik dağıtım firmaları da bir seçenektir ancak muhatap bulamayacağınız bir şirket sizin için dezavantajlar yaratabilir.

Birçok sanatçı artık 10-15 şarkılık bir albüm yapmak yerine single projelerle çalışmakta ve bu projeleri fiziki olarak değil, dijital olarak yayımlamaktadır. Bunun da yolu müzik dinleme platformlarıdır. Ünlü sanatçılar da temsili olarak daha az fiziki baskı ancak daha fazla dağıtım yaparak dijitale ayak uydurmuşlardır. Spotify, YouTube Music, Apple Music gibi platformlarda şahsi olarak hesap açıp müzik yayınlamak mümkün değildir. Bir dağıtım şirketi yahut kaynak belirtmeniz şarttır. Şarkı bireysel hesap oluşturularak yayınlansa da arka planında birçok kriter yer alır. Bu kriterlerin hepsini Müzikonair ile çözebilir ve gelir kaybı yaşamadan dijital platformlarda yerinizi alabilirsiniz.

Müzik yayınlama siteleri dağıtım şirketleri aracılığıyla çalışır. Yasal bir yayınlama şekli bu noktada önem taşır. Hem telif haklarınız hem de geliriniz güçlü şirketler aracılığıyla güvence altına alınır. Apple Music, Fizy, Spotify, Deezer ve Amazon Music en popüler dijital platformlar arasında yer alır. Siz de eserlerinizle birlikte bu platformlarda yer almak istiyorsanız, Müzikonair Company ile iletişime geçerek düşük bütçelerle veya ücretsiz hizmet alabilirsiniz. Dijital Platformlarda Şarkı Yayınlamak İçin Bize Ulaşın

Whatsapptan iletişime geç

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu