Genel Bilgiler

Ucuza Aranje Yaptırmak Mümkün Mü?

Bir şarkının söz ve müziği kadar aranjesi yani bir diğer deyişle düzenlemesi de önemlidir. Peki şarkı aranje fiyatları neye göre belirlenir?

Bir şarkının söz ve müziği kadar aranjesi yani bir diğer deyişle düzenlemesi de önemlidir. Peki şarkı aranje fiyatları neye göre belirlenir? Şarkının kompozisyon bakımından düzenlenerek son şeklinin verilmesi aranjörün görevidir denilebilir. Bir şarkının girişi, kıtaları, köprüleri ve nakaratlarının birbiriyle bir bütün oluşturması için bir aranjörden destek almanız kaçınılmazdır. Bir müzik eserinin maliyeti eserin üzerinde çalışacak kişilerin profesyonelliği ile doğru orantılıdır. Eser üzerinde önemli düzenlemeler yaparak, esere son halini veren düzenlemeciler yapacakları iş karşılığında belli ücretler talep etmektedir. Bu ücretler aranjörlerin portfolyolarına ve sektördeki bilinirlik düzeylerine göre değişkenlik göstermektedir.

Aranje Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Albüm yahut single çalışması piyasaya sürmek isteyen sanatçılar için aranjör seçimi son derece önem taşımaktadır. Müzik teknolojilerinde dijitalleşmenin son derece artış göstermesi ve ses tınılarının sürekli olarak güncellenmesi ile bu alanda profesyonel kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Temelde bir müzik prodüksiyonu şarkının demo olarak kaydedilmesi, stüdyo kaydı ve düzenleme olarak sıralanmaktadır.

Fiyatları hakkında bilgi vermeden önce aranje kelimesinin ne anlama geldiğini ifade etmek doğru olacaktır. Bir şarkının kompozisyon bakımından düzenlenmesi olan düzenleme aşaması oldukça önemlidir. Bir bestekar şarkısını bestelediğinde, aranje aşamasına geçilir. Bu aşamada eserin bir hikâye gibi geliştirilmesi gerekmektedir. Şarkının giriş, gelişme ve sonuç bölümleri oluşturulur ve bir kompozisyon yaratılmaktadır. Bununla birlikte şarkının bölümleri giriş, kıta, köprü ve nakarat olarak düzenlenmektedir.

Aranjör Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Bir eserin kayıt altına alınması sürecinde nasıl çalınacağı, notalarının düzenlenmesi, oktav ölçüleri ve perdeleri bir bütün olmalıdır. Melodinin profesyonelce ve uyumlu olmasını aranjör sağlamaktadır. Aranje yapan kişi en az şarkıyı besteleyen kadar nota bilgisine sahip olmalıdır. Nitekim günümüzde özellikle müzik endüstrisinin dijitalleşmesi ile bu meslek oldukça önem kazanmıştır.

Aranjör fiyatları hakkında merakını gidermek isteyen kişilerin aklında birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu soruların arasında aranjörün ücreti de yer almaktadır. Bir aranjenin fiyatı çok değişkendir. Bütçenize göre şekillendirilir. VSD ile sanal enstrüman kaydı yapmakta sakınca görmüyorsanız maliyet oldukça düşüktür. Notaları bilgisayar üzerinden yazmak zamandan kazandırır ve kaliteli bir iş de ortaya çıkarır. Ancak VSD mix ve mastering yapılacağında bazı pürüzlere sebep olabilir, notalar sistem üzerinde önceden şekillendirilmiş olduğu için şarkı efektlerle zenginleştirebilir ancak bu noktada uyumu yakalamak zorlaşır. İyi bir aranjör elbette bunun üstesinden gelecektir. Bu sebeple sanal enstrüman kaydında bütçedeki tek etken aranjörünüzün talep ettiği fiyattır. Aranje alanında profesyonellik kazanmış, işinin ehli bir sanatçı ile çalışmak isteyen kişiler için fiyatlandırma farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada yatırımcıların, yapım şirketinin, prodüktörün yahut eser üzerindeki hak sahiplerinin bütçelerine göre hamle yapması yerinde olacaktır.

Müzikte Aranje Ne Demek

Aranje ne demek sorusunu özellikle müzikal çalışmalara yeni başlayan kişiler tarafından yanıtlanması gereken bir sorudur. Aranjörler, müzisyenlerin icra ettiği eser üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. Sanatın ahenk ve gidişatına yön vermektedir. Düzenleme ile ilgilenen kişiler geleneksel anlamda yazılı olan kompozisyonlar üzerinde değişiklikler yapmaktadır. Ancak günümüzde aranjörlüğün tanımı biraz daha genişlemiştir. Bir eserin düzenlemesi bazı zamanlarda kısmi olabilirken, bazı zamanlarda tamamen düzenleme gerekebilmektedir. Şarkının hangi enstrümanlarla seslendirileceğini ve bu enstrümanların çalınma yöntemini de belirler. Notaları, oktavları ve perdeyi düzenlemeyi yapan kişi yani aranjör bir düzene sokar. Aranje fiyatları birbiriyle değişkenlik gösterebilmektedir. Aranje yapmak şarkının orijinalliği kaybedilmeden yeniden bestelenmesi olarak özetlenir.

Arenje Konusunda Merak Edilenler

Arenje daha doğru yazım şekliyle aranje, Fransızca kökenli bir kelimedir. Anlamı Fransızcada uyumlu olan şeyleri bir araya getirmek, yani düzenlemek anlamı taşımaktadır. Eserinizi aranje eden sanatçının, eser üzerinde yüzde 10’luk bir hak sahipliği söz konusudur. Aranjenin eser türü ve janrıyla uyumlu olması ve sanatçının vermek istediği mesaj ve duyguyu bozmadan iletmesi gerekmektedir. Hak sahipleri, bu noktada pop, rock, rap, Türk halk müziği, Türk sanat müziği gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerle çalışmaları faydalıdır. Aranjenin maliyetini belirleyen faktörleri göz önünde bulundurarak hem düzenleme hem de mix ve mastering hizmeti almanız mümkündür. Şarkınızın aranjörü, şarkı türü ve uzunluğu, teknik donanımlar aranjenizin fiyatını kabaca belirleyebilir.

Aranje Nedir ve Neden Yapılmaktadır?

Aranje nedir konusunda hemen her kişi kabaca bilgi sahibi olabilir. Bir müzik terimi olarak bilinen kelime, teknik işleme olarak da kabul edilebilir. Orkestradan farklı olarak daha önceden bestelenmiş bir melodiye sadık kalarak çeşitli enstrümanlara ayrılarak, tekrar düzenlenmesi olarak özetlenebilmektedir. Eserin akışı ve armonisi bozulmadan zenginleştirilen ve kulağa daha akıcı hale getirilen eser, son halini almış olarak dinleyiciye sunulmaktadır. Günümüzde müzik alanında değişmez bir kavram olan düzenleme, teknolojinin gelişmesi ile çok daha büyük değer kazanmaktadır. İskender Paydaş, Ozan Doğulu, Ozan Çolakoğlu, Emir Ersoy ve Volga Tamöz Türkiye’de popüler olmuş ve alanda uzmanlık kazanmış aranjörlerdendir. Bu sanatçılar, eseri aranje ederken, parçanın neresinde hangi enstrümanın kullanılacağı hakkında ön çalışma yapar ve ardından müzikal düzenlemeyle eseri geliştirir. Müzik eserinin ara nağmeleri ve introlarına da aranjörler karar vermektedir.

Müzikte Aranje Süreci Nasıl İlerler?

Müzikte aranje ne demek konusunda ayrıntılı bilgi için alana özgü daha fazla kaynak araştırılması yapılmalıdır. Aranjörlük konusunda mesleki deneyimler elde edebilir ve bu alanda kendinizi geliştirmeniz de önerilmektedir. Özellikle Türkiye müzik piyasasında günümüzde bir sanatçı hem şarkıyı yazıp bestelemekte hem de düzenlemelerini üstlenmektedir.5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu gereği, sanat eserleri muvafakatname ile koruma altına alınmaktadır. Hal böyle olunca aranjörler de eser üzerinde hak sahibidir ve telif gelirinden pay almaktadır. Oldukça önemli olan düzenleme işleminde eserin trafiğine göre akorlar ve armoni belirlenmektedir. İlk olarak iskeleti çıkarılan eserin, daha sonra ayrıntılı aranjesi yapılmaktadır.

Aranje Nasıl Yapılır

Aranje nasıl yapılır konusunda günümüzde farklı tanımlar yapmak da mümkün olacaktır. Özellikle rap türünde tekno ritimlerin çoğunluklu olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, özellikle bilgisayar destekli müzik yazılımları öne çıkmaktadır. Sonuç olarak hem bilgisayar destekli programlar hem de gerçek müzik aletleri ve insan sesleri harmanlanmaktadır. Müzik çalışmaları için özel olarak dizayn edilmiş stüdyolarda kaliteli kayıt alınması ve teknik kayıtların da doğru yapılmış olması gerekmektedir. Hem gelişmiş hem de donanımlı stüdyolarda kayıt edilmiş eserler çok daha profesyonel sonuçlar almanıza katkı sağlamaktadır.

Aranjör Nedir

Aranje işlemini yapan kişiye aranjör adı verilmektedir. Aranjör nedir sorusunu yönelten kişiler, doğru aranjörlerle çalışmak istemektedir. Düzenleme işlemini yapan ve meslekte profesyonelleşmiş kişilere emanet edilen eserler, olumlu sonuçlar almanızda belirleyici rol oynamaktadır. Aranjörlerin fiyatları konusunda detaylı araştırma yapabilir ve eserinizi güvenilir kişilere emanet edebilirsiniz. Ancak bütçenize göre de şekillendirilebilir. Aranje ve mix mastering yaptırmak isteyen eser sahipleri ucuza aranje yaptırmak isteyenler önemli fırsatlar yakalayabilmektedir.

Bize Ulaşın

ads1

Şarkınızı Türkiye’nin en büyük müzik kanalı Netd Müzik’te yayınlatmak için Müzik Onair ile muzikonair@gmail.com e-posta ve 0552 685 38 82 Whatsapp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.