RöportajlarSanatçı Röportajı

Ufuk Beydemir: Şarkılarımın Hikayesini Anlatmama Kararı Aldım

Kısa bir süre önce 'Hiç' isimli tekli çalışmasıyla müzikseverlerle buluşan rock müziğin güçlü temsilcilerinden Ufuk Beydemir Müzikonair'dan Sevtap Gül'e konuştu.

Ufuk Beydemir, yeni şarkısı ‘Hiç’ten, kariyer planlarına, müzikal çalışmalarından yeni projelerine birçok konuda önemli detayları anlattı.

DÖRT YENİ SİNGLE DAHA YAPACAĞIZ

“Hiç’ adlı şarkınızın klibinde siyah ve beyaz arasında kalırken seyrediyoruz sizi. Şarkının sözlerine kulak kesildiğimizdeyse hiçliğe, umursamazlığa sanki aydınlığın ya da karanlığın içine doğru çekiliyoruz. Son şarkınız ‘Hiç’i bir kez daha tebrik ederek soruyorum. ‘Hiç’ şarkınız sözleriyle bizlere ne anlatıyor? ‘Ya hep ya hiç’ i mi yoksa değersizliğin ‘Hiç’ ini mi vurguluyor?

Merhaba. Benim şarkıda ne anlattığımdan ziyade dinleyenlerin neler bulduğu önemli bence. Herkesin kendi dünyasından başka şeyler bulması da ayrıca hoşuma gidiyor. O yüzden ben ne düşünerek yazdığımı söyleyerek insanların hayal dünyasını baltalamak istemem.

Şarkılara kulak verince Ufuk Beydemir bizleri geçmişine, geçmişimize götürüyor. Müzikseverler olarak bundan memnunuz. Peki ya gelecekte bizleri neler bekliyor? Yakınlarda bir albüm çalışmanız bulunuyor mu?

Bu sene içinde muhtemelen dört yeni single daha yapacağız. İçinde bulunduğumuz koşullar böyle bir plan yapmaya teşvik etti bizi. Geleceği çok kestiremediğimiz bir dönemdeyiz, önümüzdeki yılda neler olacak kim bilir?

VOKAL TEKNİĞİ BAŞKA DUYGU BAŞKA

‘Kirli Ses’ olarak tabir edilen teknikten bahsedince hiç şüphesiz akla ilk gelen isimler arasında Ufuk Beydemir de bulunuyor. Fakat hiç kimse istenen duyguyu böylesine nüfuz ettiremiyor. Ses kullanım tekniğinden öte Ufuk Beydemir bu duyguyu bizlere nasıl aktarıyor? O anki hissiyatınızı cümleye dökmenizi istesek bizlere neler söylersiniz?

Vokal tekniği başka, duygu başka bir konu bana kalırsa. Açıkçası bunun için özel bir şey yapmıyorum, belki de sırrı budur. Bunun üzerine düşünmek, tasarlamak işin büyüsünü bozuyor olabilir. Şarkı söylerken sadece şarkı söylüyorum, düşündüğüm bir şey yok. Belki de bu saf duyguyla arama başka hiçbir şey girmesin istediğim için vokal eğitimi almadım zaten. Müziğe başladığınız zamanla 10-20 sene sonra arasında çok ciddi değişiklikler oluyor. Baştaki saflığı ve samimiyeti kaybetmemek çok önemli, onu korumaya çalışıyorum.

Ufuk Beydemir gözlerimize asi ve marjinal bir imajla görünüyor nitekim bunu duyabiliyoruz da. Sizi medya filtresinin dışına taşısak ve Ufuk Beydemir kimdir diye sorsak. Bize kendinizden bahseder misiniz? Neler yapmaktan hoşlanırsınız? Boş vakitlerinizi nasıl değerlendirirsiniz? Arkadaşlarınız sizi nasıl tanır?

Aslında gözüktüğünün aksine bir durum yok. Çocukluğumdan beri hep normal kabul edilen normların dışına çıkmış ve bundan keyif almış birisiyim. Herkes daha güzel-yakışıklı olmak isterdi ben hep daha farklı olmak isterdim. Bu beraberinde zaman zaman insanlara direnmeyi, sağlam ve kararlı durabilmeyi, kısaca savaşmayı getiriyor. Savaşmayı seviyorum sanırım. Antrenmanı hayatımdan çıkarmamış olmak da bu güdüyle mümkün oluyor olabilir.

PSİKOLOJİK SINAVDAN GEÇİYORUZ

Karantina süreci bütün dünyayı etkisi altına aldı. Bir an önce bu sürecin geçmesini dileyerek karantinanın sizin dünyanızdaki etkilerini sormak istiyorum. Bu sürecin müzik ve özel hayatınızdaki olumlu ya da olumsuz etkileri nelerdir?

Olumlu etkisi var mı ondan emin değilim. Hayattan, yaptığımız işten, manevi tatminlik duyduğumuz etkinliklerden, maddi kazanç sağladığımız işlerimizden mahrum bırakıldık. Çok ciddi bir psikolojik sınavdan geçiyoruz.

İlk olarak ‘Ay Tenli Kadın’ ile hayatımıza girdiniz. Henüz 17 yaşındayken kaleme aldığınızı biliyoruz. Biraz sizi o yıllara götürecek olursak tüm müzikseverlerin kalbinde özel yer edinmiş “Ay Tenli Kadın” ın hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Açıkçası profesyonel müzik sektöründeki ilk yıllarımda bu şarkının hikayesini çeşitli röportajlarda veya programlarda anlattım ve sonra pişman oldum. Az önce söylediğim gibi insanların şarkıyı dinlediklerinde yarattıkları bir dünya, buldukları bir şeyler var. Ben hikayeyi anlatınca tüm o güzel dünyaları başlarına yıkmışım gibi hissettim. Daha sonrasında hiçbir şarkının hikayesini anlatmama kararı aldım.

Müziğe yeni adım atmış genç müzisyenlere, siz değerli sanatçıların söyleyeceği sözlerin, “Müzikal anlamda” yürüyecekleri bu yolda bir ışık niteliğinde olduğunu düşünüyoruz onlara ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

Bu öyle bir yolculuk ki kimsenin hiçbir söylediği genç arkadaşlara tam olarak ulaşmayacaktır. Öyle deneyimlenmesi gereken bir yolculuk ki… Ve sanırım bu yolculuk bitmiyor, benimki de hala sürüyor en azından. Tek söyleyebileceğim, müziğe verdikleri kıymeti her şeyden çok korusunlar. Dünya ne kadar çirkinleşirse müzik o kadar güzelleşecektir.

 

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.