Araç çubuğuna atla
MüzikMüzik HaberÖzel

Universal Music Group Türkiye’de Nerede Hata Yapıyor?

Dünyanın en büyük müzik şirketi Universal Music Group, Türkiye’de beklentilerin altında kalıyor.

Universal Music Group (UMG)global anlamda müzik sektörünün neredeyse yarısını domine ederken, Türkiye’de herhangi bir müzik şirketine bile rakip olarak gösterilemiyor.

Türkiye müzik sektöründe yerli şirketler önemli isimlerle çalışırken, dünya devi Universal Music’in Türkiye temsilciliği ilerleme kaydedemiyor.

Universal Music Türkiye Genel Müdürü Nazan Hacıgüzeller ve Türkiye ofisinin en yetkili isimlerinden Berna Özyurt’un şirketin Türkiye temsilciliğine katma değerde bulunmadığı görülüyor. Dünya starlarına ve global müzik piyasasına yön veren dünya devi , Türkiye’de sanatçılara herhangi bir ayrıcalık yaşatamıyor.

Öte yandan 2004 yılında iflas ettiğini açıklayarak Türkiye’deki çalışmalarını durduran UMG, 2012 yılında geri dönmüştü. Ancak bir türlü istikrarlı bir duruş sergileyemen Universal Music tarafından halen hatırı sayılır bir yol katedilemedi.

Türkiye’de sanatçı kataloğu bakımından oldukça zayıf kalan şirket, Türk müzik piyasasında vasat bir rol üstlenmeye devam ediyor.

Kısa bir süre önce Warner Music Türkiye pazarına girdi.  Sony Music’in Türkiye’deki etkili ilerleyişi ise dikkat çekiyor. Peki rakiplerine rağmen Universal Music Türkiye stratejisini değiştirecek mi? Tüm bu gelişmelere rağmen UMG temsilcilerinin Türkiye için nasıl bir girişimde bulunacakları merak konusu olmaya devam ediyor.

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.