MüzikMüzik Haber

Ünlü Müzik Yapımcısı Emek Hırsızlığına Karşı Uyardı!

Ünlü aranjör ve müzik yapımcısı Ender Çabuker, müzik camiasındaki aranjörler için önemli bir uyarıda bulundu. Yaptığı uyarıda aranjörlerin emek hırsızlığına karşı dikkat etmelerini söyledi.

Ender Çabuker, Facebook’tan yaptığı paylaşımla müzik dünyasındaki tüm aranjörlere “Bir yapım şirketi sizden kanalları isterse vermeyin. Fikir Sanat Eserleri kanununa göre bu uygunsuzdur, eser bir bütündür. Aranjörlük parasını size bütünü için veriyorlar, kanalları için değil. Siz kanalları verdiğiniz zaman çaldırdığınız kemanların, gitarların torrent sitelerinde cirit atacağını, hiç duymadığınız zirzop bir DJ bozmasının sizin el emeğiniz, yaratıcılığınız olan kanallarınızla şarkı yaptığını görürsünüz” diyerek dikkat edilmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Çabuker’in “Belki bir rap şarkısına 4 saniyelik sample, belki komple perküsyon kanalları vs olarak karşınıza çıkar” sözleri ise akıllara son zamanlarda Norm Ender ve Şanışer’in yabancı şarkılarla yaşadıkları sample benzerliği sorunları geldi.

İşte O Paylaşım:

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.