Müzikonair Ünlü Şarkıcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Ünlü Şarkıcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Başarılı ve ünlü şarkıcı olmak için büyük emek ve zaman harcamanın yanı sıra doğru stratejiler kurmak da önemlidir. İşte bilmeniz gerekenler...

Başarılı ve ünlü şarkıcı olmak için büyük emek ve zaman harcamanın yanı sıra doğru stratejiler kurmak da önemlidir. Günümüzde eskiye göre nispeten daha kolay ünlü olunabilmektedir. Bunda internet ve teknolojinin çok büyük bir etkisi vardır. Müzisyenler, sanatçılar, YouTuber’lar ve fenomenler bir günde ünlü olabilmektedir. Tabiki başarılı bir şarkı, ses getiren eserler ünlü olmanız için gereklidir ancak güçlü bir PR şirketi ile çalışmak kestirmeden ünlü olmanız için olmazsa olmazdır. Özellikle müzikle uğraşan söz yazarları, besteciler ve şarkıcılar nasıl daha kolay ünlü olabilirim? sorusunu kendilerine sormaktadır. Nitekim teknoloji çağında yüzlerce şarkıcı arasından sıyrılıp kendini ispatlamak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.

Doğru Strateji Geliştirin

Ünlü şarkıcı olmak için öncelikli olarak iyi bir plak şirketiyle çalışmak, profesyonel bir prodüktör, başarılı bir eser, sahne ışığı, ses ve dans yeteneği gibi pek çok ölçüt vardır. Ancak bunlar ünlü olmak için yeterli değildir. Müzik sektöründe başarıyla ilerleyen bu alana yıllarını vermiş pek çok kişi zamanla sektörden silinip gitmekte ve yalnızca küçük bir kitleye hitap etmeyi başarmaktadır. Hal böyle olunca büyük emek ve uğraşlar verilen işler dinleyicilerin beğenisine sunulamadan ve şarkıcıya konser olarak geri dönmeden silinip gitmektedir.

Dijital platformlar, sosyal mecralar, radyolar, basın gibi sesinizi duyurabileceğiniz kanallarda yer bulmak gerekmektedir. Bununla birlikte şarkınızın görünür olması için sırtınızı yaslayabileceğiniz bir plak şirketi yahut label olması en önemli noktalar arasındadır.

Ünlü Şarkıcı Olmak İçin PR

Peki ünlü şarkıcı olmak için neler yapılabilir? Bu sorunun cevabı sürekli olarak güncellenmektedir. Ancak değişmeyen tek şey geçmişte de günümüzde de reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarıdır. Radyo, televizyon, gazeteler, dergiler gibi alanlara eklenen radyo PR çalışmaları, dijital platform ve halkla ilişkiler çalışmaları, internet siteleri, sosyal medya reklamları PR çalışmasının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bir PR şirketi her tülü kitle iletişim aracına rahatlıkla ulaşabilmeli ve iş birliğinde bulunduğu sanatçının hitap ettiği kitleye yönelik PR çalışmaları yapmalıdır. Müzikonair bünyesinde bulunan Müzikonair PR şirketi sektörün önde gelen PR şirketidir. Yüzlerce sanatçının albüm promosyon, radyo PR, konser ve organizasyon çalışmalarını yürüten PR şirketinin içinde bir menajerlik hizmeti de bulunmalıdır. Tek bir kanalla çalışmak sanatçı için büyük bir artıdır. Doğru geliştirilen tanıtım stratejisiyle şarkınızın potansiyel geri dönüşlerinden çok daha fazlasını elde etmeniz mümkündür.

Ünlü Olmak İçin Önce Şarkınızı Patlatın!

Son dönemde alışılmış bir tabir olan ‘şarkıyı patlatmak’ terimi de PR şirketlerinin görevleri arasında bulunmaktadır. Amiyane tabirle patlamış bir şarkı radyo ve televizyonlarda, gece kulüplerinde çalan, internet ve sosyal medya aleminde sıklıkla duyduğumuz, müzik listelerinde üst sıralarda yer alan şarkıdır. Bir şarkının hazırlanışı, söz ve beste seçimi, video klibi kadar son aşama olan PR çalışması da son derece önemlidir. Doğru PR çalışması yapılmamış bir şarkı ne kadar güçlü olursa olsun, beklentiyi karşılayamamaktadır.

Tanıtım ve Promosyon Çalışması Yapın

Ünlü şarkıcı olmak için yukarıda saydığımız adımların yanı sıra görünür olmak da önem taşır. Yani sosyal medyayı aktif olarak kullanmak, gazete ve dergilere röportajlar vermek, radyo ve televizyon yayınlarına katılmak, fenomenlerle iş birliği ve konser anlaşmaları yapmak ünlü şarkıcı olma yolunda atılacak büyük adımlardır. Bu adımları ne yazık ki bireysel olarak atmak istenen sonucu vermeyecektir. Hal böyle olunca devreye girecek PR şirketi ünlü olma yolunda en büyük destekçiniz olacaktır. Hem sanatçı kimliğiniz hem de albüm çalışmanızın ses getirmesi için tanıtım ve promosyon aşamasına büyük önem vermelisiniz. PR hizmeti hakkında bilgi almak için tıkla

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu